Pernai kas antras AIDS pacientas Lietuvoje susirgo tuberkulioze

AIDSUžkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, pernai Lietuvoje tuberkulioze susirgo beveik puse (47,9 proc.) ŽIV užsikrėtusių asmenų, kuriems nustatyta pažengusi ŽIV infekcijos stadija – AIDS, 2015 m. – 60 procentų. ES/EEE šalyse šis rodiklis 2015 metais buvo daug žemesnis ir siekė 14 procentų, t.y. tuberkuliozė buvo penktoje vietoje pagal dažnį kaip AIDS žymintis susirgimas tarp suaugusių ŽIV užsikrėtusių asmenų.

Europos šalyse per pastaruosius penkerius metus stipriai išaugo tuberkuliozės (TB) ir žmogaus imunodeficito viruso (ŽIV) koinfekcijų skaičius – nuo 5,5 proc. iki 9 procentų. Tai, artėjant pasaulinei tuberkuliozės dienai pažymėta jungtiniame Pasaulio sveikatos organizacijos ir Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro pranešime spaudai.

Pasak pranešimo, tuberkuliozė išlieka ŽIV užsikrėtusių asmenų viena iš pagrindinių mirties priežasčių. Skaičiuojama, kad Europos šalyse 2015 metais buvo 27 000 naujų TB ir ŽIV koinfekcijų susirgimų atvejų, bet tik du trečdaliai buvo diagnozuoti ir tik 5800 pradėti gydyti antiretrovirusiniais vaistais ir tik 40 proc. gydymas buvo sėkmingas. ŽIV užsikrėtusiems asmenims, kuriems diagnozuota tuberkuliozė 7 kartus didesnė tikimybė, kad gydymas bus nesėkmingas ir 3 kartus didesnė tikimybė mirti, negu tiems kuriems diagnozuota tik tuberkuliozė.

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, ŽIV infekcijos paplitimas tarp TB pacientų ES šalyse tendencijos yra mažėjančios: nuo 5,9 proc. (2011m.) iki 4,5 proc. (2015m.). Skirtingai nuo ES/EEE šalių tendencijos, Lietuvoje minėtas rodiklis per pastaruosius penkerius metus (2011 – 2015) ne mažėjo, o padvigubėjo: nuo 1,6 proc. (2011 m.) iki 3,6 proc. (2015 m.).

Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja, kad TB pacientų patiktos dėl ŽIV rodiklis būtų artimas 100 proc., t.y. siekiama, kad kiekvienas TB sergantis pacientas būtų ištirtas ir dėl ŽIV infekcijos. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, TB pacientų patikros dėl ŽIV rodiklis Lietuvoje 2015 m. siekė 71,8 proc. ir tai geresnis rodiklis nei 2014 m. (70,6) ir geresnis nei ES/EEE šalių vidurkis – 67,8 proc. (2015 m.). Pagal galiojančius teisės aktus Lietuvoje, TB pacientų patikra dėl ŽIV apmokama Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis, todėl pacientams už šį tyrimą papildomai mokėti nereikia.

Tuberkuliozė ir ŽIV infekcija yra tampriai susijusios. ŽIV infekcija didina TB atkryčių dažnį. Jei ŽIV užsikrėtęs žmogus suserga TB, suaktyvėja ŽIV dauginimasis, padidėja ŽIV infekcijos progresavimo greitis.