Pernykščius dvasios turtus įvertinome per horoskopų prizmę

kultura suolisVisus rajono kultūrinį gyvenimą kuriančius kraštiečius antradienį jau 11-ąjį kartą draugėn sukvietė „Šilutės naujienos“ – miesto Kultūros ir pramogų centre surengtas kasmetinis kultūros barų artojų pagerbimas „Atverkime dvasios turtų skrynią“.

Į kultūrą žvelgėme per… horoskopus

Tokį renginį kasmet organizuojame kartu su rajono Savivaldybe, tad ir šiemet jame sulaukta ne tik gausaus kultūrininkų kulturos muzikantaidesanto iš visų rajono seniūnijų, klubų ir bendruomenių, bet ir viso būrio rajono savivaldybės atstovų. Renginio vedėjos vaidmuo tradiciškai atiteko Kultūros skyriaus vedėjai Vilmai Griškevičienei.

Vedėja pašmaikštavo, jog vos pradėjus naujus metus „Šilutės naujienų“ redaktorė Skirmantė Galvydė atsidūsta: kaip iš tokio gausaus įvairiausių žanrų renginių skaičiaus atrinkti pačius pačiausius – įdomiausius, atraktyviausius, originaliausius.

Nelengva. Bet yra kuo pasidžiaugti. S.Galvydė irgi pasidžiaugė, kad kiekvieną mėnesį ir net kiekvieną savaitę įvairiausi renginiai turtina mūsų krašto žmonių sampratą apie tikrą kultūrą. O tai, kad pernai Šilutės kraštas gavo etninio regiono – Mažosios Lietuvos vardą, irgi yra visų mūsų kultūros žmonių indėlis.

Dvasios turtų skrynia kaip tik todėl ir atveriama, kad galėtume visiems jiems už šį didelį darbą ištarti ačiū.

Savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis kalbėjo, kad tauta be kultūros, kaip ir be kalbos, yra niekas. Jis pritarė, kad iš tokios gausybės renginių, vykstančių seniūnijose, bendruomenėse, klubuose, bibliotekose, kitose kultūros įstaigose išrinkti pačius brandžiausius yra sunki misija. Be to, viskas nuolat kinta: vieni jų gyvuoja ilgiau, kiti miršta greičiau, užleisdami vietą naujiems.

Meras dėkojo „Šilutės naujienų“ redakcijai už jau nebežinia kokiomis aplinkybėmis gimusią, bet labai rajono kultūriniame gyvenime reikalingą idėją. Kultūros žmonėms jis linkėjo, kad 2015-ieji būtų dar turtingesni renginiais, jų būtų dar geresnių, o laikraščio redakcija turėtų dar daugiau darbo juos aptardama.

Kadangi didžiųjų švenčių nuotaika dar neišblėso, šiemet nutarėme į praėjusių metų kultūrą pažvelgti per dabar tokią madingą prizmę – horoskopus. Todėl ir nominacijų pavadinimai atliepia praėjusių Arklio metų akcentus.

Plačiausią vagą arė bibliotekininkai

kultura pasaga 1Renkant nomincijos „Plačiausiai išarta vaga 2014 m.“ labiausiai vertus renginius aptarta daug įdomių reiškinių, įvykių, faktų. O pirmuoju tarp jos vertų paminėtas muzikantas ir įvairių idėjų įgyvendintojas Vygantas Stoškus – už tai, kad iki neregėtų aukštumų išaugino festivalį „Pamario talentai“.

Bikavėnų Senųjų kaimo tradicijų kultūros centras ir jo vadovė Marytė Matevičienė pagerbti už gražią idėją – kasmet rengti šaunų festivalį „Pažinsi tautosaką – atrasi save“, kuris bene labiausiai garsina Šilutės kraštą Lietuvos regionuose.

Žurnalistas Stasys Mėlinauskas nominuotas už šilutiškiams suteiktą galimybę iš naujo atrasti jau primirštą istoriją – jis išleido knygas „Pėdos rasoje“ ir „Macikai: sugrįžimai atminties taku“.

O šios nominacijos laureatu pripažintas Šilutės Fridricho Bajoraičio viešosios bibliotekos kolektyvas ir jo vadovė Dalia Užpelkienė, pernai sėkmingai įgyvendinę vyriausybiniu lygiu įvertintą programą „Donelaitika: knyga, žodis, liturgija ir menas epochų kultūriniuose perskaitymuose“. Šilutiškių renginiai K.Donelaičio metams paminėti vyko ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.

Laureato padėkos raštą atsiėmusi D.Užpelkienė dėkojo už tai, kad „Dvasios turtų skrynia“ atveriama jau 11 metų, visiems kolegoms palinkėjo veržlumo, o V.Griškevičienė nuo savęs pridėjo, kad ir šių metų kultūrinės vagos būtų nė kiek ne siauresnės.

„Laimės pasagą“ nukalė muziejus

„Laimės pasagą“ pernai kalė šiai nominacijai pristatyta Švėkšnos muziejininkė Monika Žąsytienė, parengusi pirmąjį rajone kultura pegasasdidžiulio pasisekimo sulaukusį interaktyvų eksponatų peržiūros stalą, kuris suteikia galimybę dar geriau pažinti savo kraštą.

Graži idėja gimė ir Kintuose, kur vietos evangelikų liuteronų parapijos bendruomenė, vadovaujama kunigo Mindaugo Žilinskio, ėmėsi kurti K.Donelaičio namus.

Padėkota ir Žydrei Adomaitienei, dainų autorei ir kompozitorei, parengusiai autorinių dainų albumą „Tu negirdėjai“ ir jausmingą himną „širdukams“ – asociacijos „Vaiko širdis“ nariams.

Naują idėją talkinant kolegoms pernai įgyvendino Šilutės muziejaus etnografė Indrė Skablauskaitė – ji sutelkė muziejininkus, šilutiškius ir kitų seniūnijų gyventojus sukurti nepaprastai žavų etnografinį „Morių paradą“. Tas paradas plačiai išgarsino Mažosios Lietuvos papročius ir istoriją.

Kadangi laureatė Indrė pagerbimo ceremonijoje dalyvauti negalėjo, jai skirtą apdovanojimą paėmė muziejaus direktorė Roza Šikšnienė. Ji sakė, jog tikroji „Laimės pasaga“ muziejaus kolektyvui būtų galimybė šiemet šilutiškius pakviesti į restauruotą H.Šojaus dvarą.

Kūrybiškasis Pegasas – J.Pancerovai

Nominacijai „Metų kūrybinis Pegasas“ pristatytas Rusnės moterų ansamblis „Luotužė“ ir jo vadovė Aušra Šlažienė – jų kūrybinis skrydis išpopuliarino Rusnę su poezijos, dainų ir fotografijų rinktine „Rusne, meile mano“. Padėkota ir Salos etnokultūros ir informacijos centro kolektyvui, irgi originaliai visus metus populiarinusiam šį leidinį.

Dar vienas kūrybinio Pegaso skrydis buvo kapelos „Karčema“ vadovo V.Stoškaus ir Šilutės kultūros ir pramogų centro kolektyvo pirmą kartą Mažosios Lietuvos regione, Šilutėje, surengtos kaimo kapelų varžytuvės „Grok, Jurgeli“.

Pastebėtas ir prasmingas bendruomenės „Saugų artuma“ narių darbas, išleidžiant pirmąjį „Lietuvininkų tarmės žodyną“ Lietuvoje. Padėkota ir F.Bajoraičio viešajai bibliotekai, kurios darbuotojos negailėdamos savo laiko, puikiai parengė šį leidinį. Toks žodynas, anot V.Griškevičienės, daro didelę garbę visam Šilutės kraštui.

Šios nominacijos laureate pripažinta Šilutės KPC direktorė Jūratė Pancerova, sugebėjusi kūrybiškai suburti Mažosios Lietuvos regiono kultūros ir turizmo bendruomenę – net 19 įstaigų – sėkmingam naujo Lietuvos kultūros kelio „Vėtrungių kelias“ startui.
„Startas buvo puikus, tegu ir kelias bus be akmenėlių“, – linkėjo Kultūros skyriaus vedėja. „Tęsime ir plėtosime projektą, nes vėtrungė – mūsų krašto ženklas, tokiu ji ir turi likti“, – pažadėjo J.Pancerova.

Metų šuolininkas – regioninis parkas

kultura vagaKas gi padarė didžiausią „Metų šuolį“?
V.Griškevičienės pastebėjimu, labai pavyko pernai Šilutėje netradiciškai surengtos Europos paveldo dienoms skirtos orientacinės varžybos. Tos originalios idėjos autorė buvo Savivaldybės paminklosaugininkė Reda Švelniūtė, jai šaunų kultūrinį tandemą suburti padėjo Švietimo skyriaus specialistė Rimantė Čiutienė. O Europos paveldo dienų idėjas padėjo įgyvendinti ir asociacija „Pamario jaunimas“.

Beje, didelis R.Švelniūtės nuopelnas buvo ir rengiant knygelę „Po Šilutę pėsčiomis“ – šį vadovą po Šilutę dovanų gavo visi nominantai.

F.Bajoraičio viešosios bibliotekos kolektyvui itin sėkmingai pavyko surengti akciją „Knygų Kalėdos“ – miesto ir kaimų bibliotekos gavo šimtus naujų knygų. Tad bibliotekininkams padėkota už skaitytojams suteiktą galimybę skaityti naujausias metų knygas.

Šilutiškiams gerai žinomas daugelio netradicinių idėjų autorius, dailininkas ir pedagogas Andrius Sirtautas. Jam ir jo bendraminčiams padėkota, kad ir šiemet, artėjant metų sandūrai, jie mestelėjo išskirtinį šventinės nuotaikos akcentą – miesto centre pastatė šiaudines ožkų skulptūras.

Įspūdingiausiu „Metų šuoliu“ pripažintas Nemuno deltos regioninio parko kolektyvas, sėkmingai įgyvendinęs išties kraštą išgarsinusį sumanymą – surengęs pirmąjį laivų paradą Uostadvaryje, kuris pripažintas Lietuvos rekordu.
Idėjos autorė Aurelija Jakštaitė neslėpė, kad toks įvertinimas jai buvo netikėtas, bet pažadėjo, jog parkas šuoliuos toliau ir sieks naujų rekordų.

„Šilutės naujienos“ dėkojo dar vienam kultūrinį rajono gyvenimą praturtinančiam žmogui, renginių įgarsintojui Algimantui Skripkauskui. Tai jo dėka vasarą redakcijos organizuojamas „Burbuliatorius“ vienintelis visoje Lietuvoje kaskart skamba su muzika.

Visiems kultūros darbuotojams koncertėlį surengė Šilutės meno mokyklos akordeonininkų ansamblio, tapusio respublikinio konkurso laureatu, nariai Gabrielė Norvaišaitė ir Benas Taroza, mokomi Loretos Kabanovos. Beje, Benas laureato vardą yra iškovojęs ir tarptautiniame akordeonininkų konkurse.

Daugiau muotraukų „Šilutės naujienų“ Facebook albume!