Perskaitytų knygų vaizdinius perkėlė ant drobės ir akmens

kurybiniai uzsiemimai bibliotekojeJau keturis kartus literatūros mėgėjai rinkosi į kūrybinius užsiėmimus „Kai knygos atgyja spalvose…“, vykstančius Šilutės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje.

Atsižvelgdami į iš anksto numatytą temą dalyviai atsineša prozos ar poezijos knygų, susitikimų metu skaito jų ištraukas, diskutuoja, ir  iškilusias mintis ir vaizdinius vėliau išreiškia kūrybinėse dirbtuvėse ant įvairios medžiagos: drobės, popieriaus, akmens, keramikos.

Pirmojo susitikimo kovo mėnesį tema buvo meilė. Paaiškėjo, kad dalyviams nebuvo lengva išsirinkti kūrinį, geriausiai atspindintį šį jausmą. Juk meilė kiekvienam sukelia skirtingas asociacijas: gali būti meilė žmogui, gyvūnui, gamtai, gyvenimui, darbui, menui. Susirinkusieji skaitė knygų ištraukas, citavo rašytojų mintis, samprotavo, kas tai yra meilė, iš ko ji susideda, kokios ji spalvos ir formos.

Įdomiausia užduotis – pavaizduoti meilę spalvomis ant drobės. Paaiškėjo, kad meilė nesusideda vien iš raudonos ir rožinės spalvų, joje slypi visa spalvų paletė! Vieni piešė į saulę skriejančią paukštę, kiti – gėlę, pienės pūką, židinį, kurį reikia nuolatos kurstyti.

Balandis – mėnuo, kuomet atgimsta ne tik gamta, bet ir žmogus, tai vidinio ir išorinio virsmo laikas. Tad antrojo užsiėmimo metu kalbėta atgimimo tema. Dalyviai vėl atsinešė įvairių knygų, visi turėjo įžvalgų, kuriomis noriai dalijosi. Vėliau visi ėmėsi kūrybinės užduoties – dabino medinį kiaušinį. Juk kiaušinis nuo seno simbolizuoja gamtos prisikėlimą, gyvybės atsiradimą, vaisingumą, jo viduje slypi gyvybės energija.

O gegužę buvo apstu šeimos švenčių: tai Motinos diena, Tarptautinė šeimos diena, Nacionalinė vyrų diena. Tąkart literatūros mėgėjai diskutavo apie giminystę. Ši sąvoka dažnai suprantama nevienodai, tad ji aptarta plačiąja prasme: kaip kraujo, kilmės, santuokoje atsiradusi giminystė, sielų ar net toteminė giminystė. Skyrėsi tiek atsineštos knygos giminystės tema, tiek mintys bei patirtys. Vieni tvirtino, jog giminystės jausmas galimas tik tarp kraujo ryšiais susaistytų asmenų, kitų nuomone, būna ir taip, kad visai svetimi žmonės tampa net artimesni už giminaičius. Vis tik pabandžius įsivaizduoti šeimos, giminystės simbolį, nuomonės sutapo – tai namas. Susirinkusieji pasvajojo apie savo svajonių namus, o tuomet kiekvienas nupiešė juos ant apmušalų. Kokie visi namai buvo skirtingi!kurybiniai uzsiemimai bibliotekoje akmenukai

Birželis – pirmasis vasaros mėnuo, atostogų ir saulės metas, kai nejučia tampame vikresni, smalsesni, linksmesni. Norisi braidyti po ryto rasą, statyti pilis pajūrio smėlyje, stebėti krentančias žvaigždes, mintimis nusikeliant į vaikystę. Tad tema buvo žaisminga – personažai. Šįkart į užsiėmimus dalyviai atsinešė ne tik knygų, bet ir po akmenuką. Paaiškėjo, jog dalis susirinkusiųjų mylimus veikėjus atrado dar vaikystėje ir nepamiršta ligi šiol, kitai daliai didelį įspūdį paliko neseniai perskaitytų knygų personažai. Netrukus atsirado netikėta galimybė patiems įžvelgti ir sukurti savo personažą… iš akmens! Jie visi buvo rasti skirtingose vietose: prie jūros, sode, kieme, ant kelio. Tikriausiai todėl visi išėjo tokie skirtingi: boružės, gėlių žiedai, katinas, žuvelės, žmogučiai didelėmis akimis.

Dalyvių patirčių įvairovė buvo ryški visuose užsiėmimuose: atsinešamos knygos, nuomonės, kūrybinė raiška, nors tema būdavo visiems viena. Tai rodo, jog žmonės, net skaitydami tą pačią knygą, įžvelgia nevienodus dalykus, įsimena skirtingas detales, padaro įvairias išvadas. Dėl to literatūros mėgėjams dar įdomiau susitikti.

Kūrybinių užsiėmimų dalyviai vėl susitiks rugsėjį, jų lauks naujos temos, diskusijos, raiškos priemonės ir idėjos. Į šiuos susitikimus, vyksiančius iki pat metų galo, literatūros mėgėjai registravosi iš anksto.

Užsiėmimai „Kai knygos atgyja spalvose…“ vedami vykdant projektą „Prie knygos versmės…“, finansuotą Lietuvos kultūros tarybos.