Perspėja mėgėjus žvejoti ir čiuožinėti: ledas dar netvirtas

 

skendo uoste___sulauzytas_ledasAtėję šalčiai nudžiuginto visus žvejus – pagaliau galima tikėtis ledo ir traukti seniai pamirštas žiemines meškeres. Tačiau džiūgauti per anksti nederėtų. Daugelyje Lietuvos vandens telkinių ledas vis dar nesaugus ir labai plonas, o Neringos savivaldybė atkreipia dėmesį, kad ant Kuršių marių lipti kol kas draudžiama.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba pateikė informaciją apie ledo storį Šilutės rajono vandens telkiniuose.

Informuojama, kad didelę jų dalį užima ledo plotai, sudaryti iš tarpusavyje sušalusių dreifuojančių ledo lūženų, todėl ledas yra nevienalytis, jo storis iki 6 cm. Veikiamas svorio toks ledas traška, gali staiga lūžti, todėl ant jo dar nerekomenduojama lipti.

Savaitgalį ledas jau uždengė Kuršių marias, tačiau pranešama, kad kol kas ir jo storis dar nėra saugus. Kaip skelbia Lietuvos hidrologinė informacija, Kuršių marių ledo storis ties Nida siekia tik 5 centimetrus. Kad būtų laikomas saugiu, ledo danga turėtų būti bent dvigubai storesnė.

Tos pačios taisyklės galioja ir kalbant apie kitus vandens telkinius. Lipti, vaikščioti, čiuožti ant jų galima tik jei vidutinis ledo storis nemažesnis nei 10 cm. Be to, lipant net ant storo ledo privaloma su savimi turėti smaigus. Juos privaloma laikyti lengvai prieinamoje vietoje, kad nelaimės atveju smaigai būtų greitai panaudojami.

„Užšalus vandens telkiniams, ant ledo vis dažniau galime išvysti slidinėjančius žmones, žvejus ar smalsuolius, norinčius išbandyti ledo tvirtumą. Tačiau niekada negali žinoti, kada nekalta pramoga gali baigtis tragedija“, – teigiama Tauragės AVPK išplatintame pranešime.

Paskutinė užregistruota skaudi tokio pobūdžio nelaimė įvyko 2018 m. sausio 14 d., kuomet Tauragės rajone, Visbarų kaime esančiame tvenkinyje žvejojusio vyro žūklė baigėsi užgesusia jo paties gyvybe.  Siekdami, kad tokių nelaimių būtų išvengta, Tauragės AVPK pareigūnai primena taisykles, kurių laikymasis gali išgelbėti gyvybę. 

Ledas laikomas tvirtu ir išlaikančiu žmogų, jeigu jo storis yra daugiau kaip 7 cm., tačiau, kad ledas išlaikytų grupę žmonių, jo storis turi būti ne mažesnis kaip 12 cm. Trapus, plonas ledas būna tose vietose, kur matosi įšalusios medžių šakos, lentos ir kiti daiktai. Netvirtas ledas susidaro ir tose vietose, kur įteka upeliai.

Ant užšalusių vandens telkinių draudžiama važiuoti motorizuotomis transporto priemonėmis. Šių taisyklių nesilaikymas užtraukia įspėjimą arba baudą nuo 20 iki 140 eurų.

Taip pat primenama, kad pagal Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisykles, žvejojant ant ledo privaloma turėti specialius smaigus, kurie padėtų išlipti ant ledo įlūžus. Poledinės žūklės mėgėjams būtina turėti ir virvę su svareliais bei gelbėjimosi liemenę.

Jei visdėlto įlūžote, svarbiausia nepasiduoti panikai. Įlūžus patariama ropštis į tą pusę, iš kurios buvo ateita, pačiam ant ledo užslinkti plačiai ištiesus rankas. Krūtine reikia šliaužti kuo toliau, pamažu vieną po kitos ant ledo užkelti kojas ir žinoma, nebandyti iškart stotis – tai daryti galima tik pasiekus krantą. Jei įlūžote ne patys, o įlūžusį asmenį pastebėjote – nedelsiant skambinkite Bendruoju pagalbos telefonu 112. Laukdami atvykstančios pagalbos atsargiai prisiartinkite prie eketės ir įlūžusiam žmogui ištieskite pagalį, lentą, virvę ar kitą daiktą, į kurį jis galėtų įsikibti.

Atsakingi už vaikus asmenys privalo pasirūpinti visapusiška jų priežiūra ir įvertinę sąlygas, ledo pramogomis užsiimti kartu su vaikais.