Žemės ūkio kooperatinės bendrovės „Pamario pienas“ direktorei Editai Katutienei daug ūkininkų prisipažįsta, jog nuogąstauja dėl pieno gamybos perspektyvų. Bet ji ragina ūkininkus neprarasti vilties ir tikėtis, kad situacija taisysis.
Jos nuomone, reikia mylėti ir saugoti savų šeimų maitintojas karvutes, ūkininkų išpuoselėtas jų bandas. Sunkmečiai anksčiau ar vėliau baigsis, o išsaugotos karvutės, kaip visada, maitins jas mylinčias šeimas.
Tokiomis optimistinėmis nuotaikomis E.Katutienė dalijosi po Vilniuje įvykusio visuotinio pieno gamintojų suvažiavimo. „Litexpo“ parodų ir kongresų centre iš visos Lietuvos buvo susirinkę per 2000 ūkininkų, Vyriausybės vadovai ir netgi svečias iš Briuselio – Europos komisijos Prekybos generalinio direktorato atstovas.
Tačiau suvažiavimo organizatoriai taip ir nesulaukė kviestų pieno perdirbėjų ir prekybininkų atstovų. Tai akivaizdus požymis, kas per 2014 metus mažiausiai nukentėjo dėl draudimo importuoti į Rusiją žemės ūkio produktus ir ypač pieną bei jo produktus. Kodėl jie nenori žvelgti ūkininkams į akis?
Nepaneigiami duomenys
Nuo praėjusių metų rugpjūčio mėnesio, kai Rusija pradėjo pieno ir jo gaminių embargą, pasak E.Katutienės, pieno perdirbėjai kooperatyvui „Pamario pienas“, kaip ir kitiems Lietuvos ūkininkams, geriausios kokybės pristatyto pieno kainą sumažino nuo 33-34 euro centų iki 19,98 euro centų (šių metų sausio mėnesį) ir 19,5 euro centų (vasario mėnesį). Taigi nesunku paskaičiuoti, kad pieno gamintojai neteko bemaž pusės savo pajamų ir apie kokį nors pelną jau nebeliko jokių iliuzijų. Verta palyginti, kad ES šalyse vidutinė pieno supirkimo kaina tuo pat metu buvo 32,28 euro centai.
Keisčiausia, kad žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė, premjeras Algirdas Butkevičius bei Vyriausybė ir Seimas turi duomenų, jog bendras Lietuvos pieno produktų eksportas į visas užsienio valstybes išaugo nuo 2 009 mln. Lt (581,85 mln. Eur) 2013 metais iki 2126 mln. Lt (615,73 mln. Eur) 2014 metais, nors jau trečius metus pieno produktų eksportas į Rusiją nuosekliai mažėja.
Ūkininkus stulbina ir pateikiami duomenys apie 2014 metais pieno perdirbėjų pasiektus pelnus: Vilkyškių pieninė uždirbo 11 mln. Lt (3,2 mln. Eur) pelno, „Pieno žvaigždės“ – 17,2 mln.Lt. (4,9 mln. Eur), „Žemaitijos pienas“ – 8,9 mln. Lt (2,58 mln. Eur), „Rokiškio sūris“ – 1,32 mln. Lt. (0,38 mln. Eur).
Kalbant apie pieno produktų kainas prekyboje, pasak E.Katutienės, visi matome, kad pieno produktai „atpinga“ tik akcijų metu, kai baigiasi realizacijos terminai. Vartotojai taip ir nepastebėjo pieno produktų kainų sumažėjimo, nors ūkininkams už jų pagamintą pieną yra mokama perpus mažiau.
Premjeras įsipareigojo
A.Katutienė „Šilutės naujienoms“ pasakojo, kad ūkininkams teikia vilčių mūsų valdžios įsipareigojimai. Premjeras A.Butkevičius pieno gamintojų suvažiavime kritikavo perdirbėjus dėl nesąžiningų pieno supirkimo kainų. Jis suvažiavimo dalyviams įsipareigojo, kad pasibaigus finansiniams metams Valstybinė mokesčių inspekcija pieno perdirbimo įmonėse atliks patikrinimą.
Pasak premjero, bus nustatyta, kiek produkcijos buvo saugota sandėliuose, kokia kaina supirktas žaliavinis pienas, kokia kaina parduoti pieno produktai konkrečiu metu. Jis pažadėjo, kad analizė bus pateikta viešai. Pasak premjero, padėtis pieno rinkoje yra ypatinga, ir valstybė neleis skriausti silpniausių rinkos dalyvių.
Įkvėpė kovai
„Pamario pieno“ direktorė E.Katutienė sakė, kad žinios iš pieno gamintojų suvažiavimo ją dar kartą įtikino, jog 2002 gegužės 21 dieną įsteigtas kooperatyvas „Pamario pienas“ ūkininkus mobilizavo teisingai veiklai.
Suvažiavime kalbėjęs Europos Komisijos Prekybos generalinio direktorato atstovas Zoltanas Samogyis patikino, kad pieno gamyba ES rinkoje (ir Lietuvoje) auga, ir prognozės rodo, kad turi perspektyvą augti ateityje. Jis sakė, kad sparčiai auga pieno produktų paklausa besivystančiose pasaulio šalyse.
Taigi įsitvirtinimas naujose rinkose užtikrina ir perspektyvą dirbti pelningai. Svečias iš Europos Komisijos atvirai sakė, kad Lietuvos ūkininkai didesnes pieno supirkimo kainas gali išsikovoti taip kaip ir kitos Europos šalys – su perdirbėjais derėtis išvien, susikooperavę. Pasak svečio, Europos Komisija negali ūkininkų priversti jungtis į pieno gamintojų kooperatyvus, tačiau kitų šalių patirtis rodo, kad tai vienintelis būdas ginti savo interesus.
Pasak E.Katutienės, tokie svečio linkėjimai įkvėpia ją ir kitus jau daugiau nei dešimtmetį puoselėto kooperatyvo narius nenuleisti rankų ir toliau dirbti susivienijus. Ji kviečia rajono ūkininkus, pieno gamintojus nebeeksperimentuoti individualioje veikloje su pieno perdirbėjais ir greičiau prisijungti prie kooperatyvo „Pamario pienas“. Juolab kad „Pamario pienas“ derybose su perdirbėjais dalyvauja kaip pieno tiekėjų asociacijos „Karvutė“ narys.
Šioje asociacijoje yra 30 pieno gamintojų kooperatyvų ir pieno supirkėjų, kurių pagaminamas bendras pieno kiekis per dieną – 400 tonų.
Kooperatyvas „Pamario pienas“ kartu su asociacija „Karvutė“ ir kitais Lietuvos pieno gamintojais kyla į organizuotą veiklą, kad pieno supirkimo kaina nebūtų mažesnė nei vidutinė kaina ES šalyse – 32 euro centai. Tikimasi šioje kovoje užsitikrinti ir LR Vyriausybės paramą.
Rašyti atsakymą