Pieno miltelių kare Briuselyje – ir mūsų kraštietė J.Tamavičienė

tamaviciene pieno_milteliaiKartu su 18-os kitų Europos Sąjungos šalių pieno gamintojais pirmadienį Briuselyje protesto akcijoje dalyvavo ir Lietuvos ūkininkai. Vykstant žemės ūkio ministrų pasitarimui pienininkai reikalauja, kad Europos Komisija neleistų į rinką tiekti didesnio kiekio pieno miltų, kuris guli sandėliuose. Esą tai numuštų pieno supirkimo kainas.

Tarp 16 protestuotojų iš Lietuvos yra ir Šilutės rajono pieno gamintojų asociacijos pirmininkė Juzefa Tamavičienė.

Pirmadienį ES sostinėje Briuselyje kilo nematyti neramumai. Vienos pagrindinių ES institucijų – ES Tarybos – pastatą užgriuvo pieno miltų lavina. Žemės ūkio ministrų tarybos surengtos simbolinės ES pieno gamintojų akcijos metu „iš dangaus“ sningančiais pieno miltais siekta atkreipti institucijų dėmesį į itin trapią situaciją pieno sektoriuje, didžiules intervencijoje esančias pieno miltų atsargas, kurias EK ketina išleisti į rinką, bei būtinybę imtis pieno rinkos reguliavimo.

„Gaudami gerokai žemesnes, nei kitų ES šalių žemdirbiai, tiesiogines išmokas, tačiau patirdami analogiškus gamybos kaštus, Lietuvos pieno gamintojai išgyvena itin sudėtingus laikus“, – pabrėžia Lietuvos pieno gamintojų asociacijos Tarybos pirmininkas Jonas Vilionis, Briuselin atlydėjęs būrį pieno gamintojų iš Lietuvos.

Prie akcijos prisijungę šios asociacijos nariai, palaikydami organizatorės – Europos pieno tarybos – reikalavimus, akcentuoja, kad nors laikinai situacija su pieno supirkimo kainomis nėra tokia įtempta, kaip prieš keletą mėnesių, ilgalaikio pagerėjimo tikėtis naivu, kol rinkai negrąžintas iki tol daugybę metų veikęs reguliavimas.

„Palaikome Europos pieno tarybos reikalavimą įvesti bendrą ir nuolatinę ES pieno rinkos reguliavimo priemonę, kuri būtų alternatyvi panaikintam pieno kvotų režimui. Viliamės, kad šį mūsų reikalavimą palaikys ir ES Žemės ūkio ministrų tarybon atvykęs ministras Bronius Markauskas“, – sako J.Vilionis.tamaviciene briuselyje_pieno_milteliu_karas

Su B.Markausku Lietuvos pienininkai praėjusią savaitę susitiko Berlyne vykusios tarptautinės parodos „Žalioji savaitė“ metu. Išsakytas susirūpinimas, kad rudenį kilstelėjusios pieno supirkimo kainos gali kristi. Kai kurie ūkininkai jau gavo supirkėjų pranešimus.

„Paskambino supirkėja ir pasakė, kada pirmadienį bus pasitarimas ir bus mažinamos kainos“, – sakė Alytaus r. ūkininkė Audronė Miškinienė.

Gruodį vidutinė pieno supirkimo kaina šalyje siekė 28 euro centus už kilogramą, ES vidurkis – per 30 euro centų. Pastebėta, kada tarptautiniuose aukcionuose produkcijos kainos mažėja, jos dar nukristų, jei EK leistų į rinką tiekti didesnį kiekį pieno miltų.

„Reiškiame baimę EK dėl 400 tūkst. tonų pieno miltų, jei išmes į rinką, pradės kristi jų kaina aukcionuose. Ūkininkas, jei negauna 45 centų, negali išgyventi. Mes barstysime pieno miltus Briuselyje ir reikalausime, kad būtų įvestas reguliavimas“, – tada žadėjo J.Vilionis.

Didelį pieno ūkį ir perdirbimo įmonę turinčio verslininko manymu, dabar už pieną gaunama kaina gera. „Vieną dieną kaina kyla, kitą krinta. Mes turime žiūrėti savo mokėjimo balansą. 28 centai – labai gera kaina“, –  tikino verslininkas Vilius Kaikaris.

Žemės ūkio ministras sakė nematantis pagrindo nerimauti dėl pieno supirkimo kainų, tačiau pripažino, kad tam įtakos gali turėti EK sprendimai dėl pieno miltų. „Jei būtų staiga paleisti į rinką dideli pieno miltų kiekiai, iš tų intervencinių sandėlių, tai galėtų padaryti įtaką kainoms. Lietuva laikosi atsargios pozicijos nedaug pardavinėti EK. Dabar yra pardavusi iš 400 tūkst. tonų 40 tūkst. tonų. Iš kitos pusės tų miltų ilgai laikyti sandėliuose negalima“, – sakė B.Markauskas.

Pirmadienį jis Briuselyje irgi matė 18 šalių pienininkų sukeltą pieno miltelių „pūgą“. Lietuvos pieno gamintojų lūkesčius vieningoje ES rinkoje konkuruoti sąžiningomis sąlygomis parėmė ir Europos Parlamento Žemės ūkio ir kaimo plėtros komiteto narys Bronis Ropė.

„Situacijos pieno sektoriuje klausimas yra vienas pagrindinių Komiteto darbotvarkės klausimų. Europos Parlamentas jau ne kartą pripažino, kad pieno kvotų atsisakymas buvo klaida, sukėlusi chaosą sektoriuje ir nuvariusi ne vieną ūkininką į bankrotą. Pienas nėra ta prekė, kurią galima palaikyti sandėlyje „iki geresnių kainų“. Todėl jo rinkos negalima palikti liberalios, antraip po metų – kitų ES žemėlapyje liks vien pramoninės pieno gamyklos“, – teigė europarlamentaras.

2015 m. balandį panaikinus dešimtmečius galiojusią pieno kvotų sistemą, ES pieno sektoriuje kilo neregėto masto krizė.