Pigiau išsitirkime šulinių vandenį

sulinys scahtinisKovo 18-22 dienomis Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija visos Klaipėdos apskrities gyventojams suteikia galimybę perpus pigiau išsitirti šulinių bei šachtinių gręžinių vandenį.

Šilutiškiai irgi kviečiami būti atsakingi už savo ir savo vaikų sveikatą ir atnešti savo šulinių vandens mėginius į Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Šilutės skyrių (Tulpių g. 10, Šilutė). Mėginiai tyrimams bus priimami kovo 20 d., trečiadienį, nuo 13.30 iki 14.30 val.

Vandens mėginį reikia atnešti švarioje 1,5 l talpos plastikinėje taroje.

Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, geriamąjį vandenį iš šachtinių šulinių ir negilių gręžinių Lietuvoje vartoja beveik ketvirtadalis gyventojų.

Šulinio vandens kokybei turi įtakos ne tik didelių potvynių, bet ir paprasto polaidžio vanduo, taip pat ir šulinio įrengimo vieta. Trąšų, mėšlo perteklius, kurio nepasisavina augalai, patenka į požeminius vandenis ir užteršia jį nitratais ir nitritais.

Užterštas nitritais ir nitratais vanduo neturi jokio specifinio skonio, kvapo ar spalvos. Šie kenksmingi junginiai nepašalinami nei virinant, nei buitiniais filtrais. Todėl didelės jų dozės, gaunamos su vandeniu, gali apnuodyti organizmą. Didesni jų kiekiai ypač pavojingi nėščioms moterims ir kūdikiams iki 6 mėn. amžiaus, nes jų organizme nepakanka nitratus skaidančio fermento.

Toksiniam nitratų poveikiui jautrūs vaikai, sergantieji infekcinėmis, širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų ligomis, anemija, senyvo amžiaus žmonės.

Atliekant cheminį tyrimą šulinio vandenyje rekomenduojama ištirti azoto grupės junginius – nitritų, nitratų, amonio kiekį.
2012 m. Lietuvoje buvo ištirta 2900 tokių šulinių, beveik 31 proc. iš jų viršijo nitratų ribinę vertę.

Lietuvos higienos normoje HN 24:2003 nustatyti „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“ nurodo, kad nitratų vandenyje turi būti ne daugiau 50 mg/l, o nitritų – ne daugiau 0,50 mg/l. Amonio koncentracija vandenyje turi būti ne daugiau 0,50 mg/l.

Šios akcijos metu vandens tyrimų kaina bus 32,88 Lt (įprastinė kaina yra 64,7 Lt). Bus atliekami azoto grupės junginių tyrimai – nitritų, nitratų ir amonio kiekio nustatymas.

Daugiau informacijos www.nvspl.lt bei telefonu (8 46) 383113.

Kiekvienam išsityrusiam šulinio vandenį bus įteiktas šulinio pasas.