Šiuolaikinė medicina ir valios pastangos gali padaryti, iš pirmo žvilgsnio, neįmanomus dalykus. Į Lietuvą sugrįžo bioninio rankos protezo transplantacijai besiruošiantis pagėgiškis Martynas Girulis. Oro uoste vaikinas sutiktas su dainomis – atlikėjai Grūdas ir Vudis linkėjo jam greičiau pasveikti. Su dainomis Martynas išlydėtas ir medikų. Austrijoje vaikinui sėkmingai buvo atlikta parengiamoji operacija – į protezuojamą ranką persodinti kojos nervai.
Dvidešimtmečio laukia dar dvi operacijos, per kurias bus įsodintas kaulas ir galiausiai – protezas. Į tėvynę neįgalus vaikinas grįžo kupinas vilties pasiekti gyvenimo tikslą – tapti savarankišku, darbingu ir taip atsidėkoti visiems padėjusiems nelaimėje.
„Jaučiu, kad mano svajonė pildosi. Seniai žinojau ir tikėjau, kad ateis ta diena, kai turėsiu dirbtinę ranką. Didžiausia mano svajonė – būti naudingam kitiems, gyventi kiek galima visavertį gyvenimą, dirbti kokį nors darbą su kompiuteriu“, – Kaune susirinkusiems žurnalistams sakė M.Girulis.
Ši operacija – tik vienas ypač sudėtingo plano etapas. Maždaug po 9 mėnesių medikai ketina amputuoti rankos dalį iki alkūnės, persodinti kaulą. Ranką pakeis robotizuotas rankos protezas, jį M.Girulis galės valdyti centrinės nervų sistemos siunčiamais impulsais. Tiesa, prieš žengdami šį žingsnį medikai ketina patikrinti, ar vaikino centrinė nervų sistema dirbtinei rankai galės siųsti signalus.
Toks atvejis pasaulio medicinos praktikoje bus tik trečias. O atvejų, kai žmogaus ranka anksčiau buvo sveika, tik vėliau jai kažkas nutiko ir prireikė bioninio, robotizuoto protezo – daugybė, šiais laikais jie nieko nebestebina.
Bioninė ranka gali atlikti pagrindinius normalaus stiprumo judesius, kelti iki 15 kg svorį, su ja galima atlikti atsispaudimus, užsirišti batus. Robotizuotas protezas kai kuriais atžvilgiais netgi pranašesnis už tikrą ranką – dėl savo konstrukcijos plaštaka sukinėjasi 360 laipsnių kampu aplink riešą.
Protezas kainuoja 50 tūkst. eurų. Nemažai kainuoja ir operacijos, ligoninėje praleistas laikas ir kelionės į Austriją. Po operacijos M.Girulis kas pusmetį teks vykti į Vieną apžiūroms. M.Girulio tėvai dėl sūnaus svajonės išsipildymo buvo priversti parduoti savo ūkį, nemažai pinigų paaukojo geros valios žmonės.
Iki šiol rankų beveik nevaldžiusio vaikino laukia sunki užduotis – jis privalės iki rankos amputavimo ir protezo įstatymo taip ištreniruoti smegenis, kad jų siunčiami impulsai valdytų robotizuotą protezą.
Daugiau informacijos apie Martyno ligą ir jo gyvenimą galima rasti internete martynofondas.lt
Rašyti atsakymą