Pirmą kartą Lietuvoje Švėkšnos skautai su pasauliu bendravo HAM radijo bangomis

skautai DSC 0662„TDOTI / TDOTA (Thinking Day On The Air / Thinking Day On The Internet)“ – pirmą kartą Lietuvoje – Švėkšnos gimnazijoje įvykusio tarptautinio renginio pavadinimas, skirtas Susimąstymo dienai.

Sambūrį, kurio tikslas buvo išbandyti trumpųjų radijo bangų galimybes bendraujant su skautais iš atokiausių pasaulio kraštų, organizavo skautų vadovai iš Danijos.

Pabendrauti, pasibūti, tarpkultūrine patirtimi pasidalinti pas švėkšniškius suvažiavo skautai iš įvairių Lietuvos miestų. Kartu su danais bei radijo mėgėjais iš mūsų šalies skautai pirmą kartą Lietuvoje trumposiomis radijo bangomis bandė susišaukti su bendraminčiais iš atokiausių pasaulio kraštų.

Išmoko bendrauti HAM radiju

Su danais Henrik Jurgensen ir Thomas Berg Johnsen Švėkšnos skautų bendruomenė bendradarbiauja ne vienerius metus. Šį kartą svečiai atsivežė radijo konstruktorius, kuriuos vėliau vaikai turėjo sumontuoti: bandė suprasti, kas nupiešta schemose, mokėsi lituoti. Skautams talkino Benas ir Aleksandras iš Klaipėdos moksleivių saviraiškos centro radiotechnikos būrelio.

Į Švėkšną atvykę radijo mėgėjai Andrius, trumpųjų bangų erdvėje žinomas kaip LY1AKM, su bendraminčiu Žilvinu, arba LY2SS, vaikus supažindino su savo hobiu: vedė paskaitėles apie radijo ryšį, darbo eteryje pagrindus, „Q“ kodus, jų reikšmes, mokė bendrauti HAM radijo ryšiu.

Specialiai šiam renginiui buvo sukurtas proginis šaukinys – LY1SCOUT, o savo jėgas prie radijo imtuvo galėjo išbandyti kiekvienas norintis.

Andrius ir Žilvinas taip pat demonstravo telegrafą ir šiuolaikinius jo skaitymo būdus, skaitmenines modas, ultratrumpąsias bangas. Pats neįtikėčiausias ir stulbinantis dalykas vaikams pasirodė telegrafo signalų skaitymas visiems radijo mėgėjams įprastu būdu – iš klausos.

„Ant stalo stovėjo kompiuteris, kurio ekrane vaikai matė besikeičiančias raides. Kompiuteris pypsėjo be perstojo, o Žilvinas, nežiūrėdamas į monitorių, garsiai tarė ekrane pasirodančias raides“, – pasakojo Andrius.

Radijo mėgėjai dėkojo visiems kolegoms, kurie surado laiko ir turėjo kantrybės eteryje užsiimti su vaikais.

Pagerbė Signataro K.Šaulio atminimą

Kiekvienais metais prieš Vasario 16-ąją Švėkšnos seniūnija gauna kvietimą atvykti į Prezidentūrą ir iš Prezidentės rankų priimti gėlių puokštę, skirtą kraštiečiui, Nepriklausomybės akto signatarui Kazimierui Steponui Šauliui pagerbti.

Šiemet Švėkšnos Alicijos Rugytės skautai ne tik gilinosi į radijo ryšį, bet rado laiko nuvykti į Stemples ir kartu su seniūnijos atstovais, vietiniais gyventojais, signataro giminėmis uždegė žvakeles prie paminklo K.Šauliui.

Pasak Švėkšnos skautų vadovės Vilmos Adomavičienės, atidavę pagarbą didžiam žmogui, vaikai vėl dalyvavo skautiškoje veikloje: bandė kalbėti per HAM radiją, mokėsi Morzės abėcėlės, statė skautiškus ministatinius, vykdė orientacines užduotis su racija ir kompasu, drąsiai kalbėjo angliškai su skautais iš Danijos Henriku ir Thomu, aptarė tolimesnį bendradarbiavimą  su jais.

„Visai nebaisu buvo dvi naktis miegoti ant grindų. Būdami kartu mes   supratome, kad prieš keletą metų sulipdyta bendradarbiavimo su danais gniūžtė sukibo į stiprų gniužulą. Tie jausmai, kuriuos patiriame, bendra veikla, kuri mus jungia ir kurią mes mėgstame, mus vienys dar ilgai. Gražiausi gyvenimo dalykai anaiptol nėra „dalykai“. Tai jausmai, lydintys gerumo darbus“, – kalbėjo skautų vadovė.