Pirmieji mėnesiai „sprogdina“ Šilutės demografinius rodiklius: mažėja gimstamumas, į viršų šoka skyrybų dažnis

Nors pavasarį įprasta sėti ir rūpintis būsimu derliumi, tačiau smalsu ir pasidomėti, kaip šilutiškiai sutiko pirmuosius Juodojo Triušio metų mėnesius. Ar demografiniu klausimu jie buvo derlingi, ar daug atnešė džiaugsmo į jaunas šeimas? Juolab, kad pernai ši statistika buvo tikrai išskirtinė ir džiuginanti, nes užregistruota ir daugiau santuokų, ir daugiau naujagimių. Be to, pernai ir mažiau artimųjų išlydėjome amžinybėn. Taigi, kaip yra šiemet?

Lyderiauja berniukai

Remiantis Šilutės savivaldybės Teisės ir civilinės metrikacijos skyriaus sudėliota šių metų pirmų trijų mėnesių statistika matyti, kad rezultatai nėra labai prasti, tačiau Pamario krašto gyventojai tikrai dar turi kur pasitempti. Štai per pirmus šių metų mėnesius, sausį-kovą, šilutiškių gretas papildė nei daug, nei mažai – 80 naujų piliečių. Beje, pernai per tokį laiką jų buvo šiek tiek daugiau – 85. Turtingiausias iš visų trijų šiemet – sausis, šį mėnesį rajone gimė 36 kūdikiai (2022 m. sausį – 29). Šių metų vasarį gimė 20 (pernai – 22), o kovą – 24 mažyliai (pernai – 34).

Jei pernai tarp gimusiųjų lyderiavo mergaitės, šiemet apvaliu skaičiumi į priekį išsiveržė  berniukai, jų per pirmus tris mėnesius sulaukėme net 45, o mergaičių – 35. Beje, jei skelbtume varžytuves, kur daugiau – mieste ar seniūnijose – gimsta kūdikių,  čia jau turėtume skelbti taikias paliaubas, nes ir vienur, ir kitur turime po vienodai naujagimių (po 40).

Dėmesys retiems vardams

Nors gimstamumu šilutiškiai šiemet nepasiekė proveržio kaip pernai, tačiau jau galima pastebėti, kad tėveliai daugiau laiko skyrė galvodami savo mažyliams vardus. Jei pernai tarp populiariausiųjų vardų buvo jau ne vienerius metus pasikartojantys – Jonas, Arnas, Sofija ir Iglė, o tarp retesnių –  Martas, Evanas, Timūras, Vitas, Vėja, Aurora, Juna, šiemet randame visai kitokius. Taigi, pirmiesiems šių metų trijų mėnesių naujagimiams berniukams šilutiškiai tėveliai dažniau skyrė Mato, Adomo, mergaitėms – Sofijos, Tėjos, Olivijos vardus. Retesniųjų sąraše šiemet atsirado tokie vardai kaip Joelis, Vainius, Elajus, Vėtra, Kamėja, Solėja ir dvigubas vardas – Juta Uršulė.

Daugėja skyrybų

Nors šaltasis metų sezonas nėra populiariausias sumainyti žiedus, tačiau šiemet jau tai padarė 24 poros, kai tuo tarpu pernai – 20. Tarp santuokai sudaryti ir šeimai sukurti populiariausių iš pirmų trijų mėnesių išlieka vasaris – jo metu tuokėsi ir šiemet ir pernai po 10 porų.

Deja, analizuojant ištuokų skaičių, šiemet pasiektas rekordas, nes per pirmus tris mėnesius santuoką nutraukė net  41 šilutiškių pora, pernai – 23. Šilutiškiai skyrėsi beveik dvigubai dažniau, nei bet kada. Sausį santuoką nutraukė 14 porų (pernai – 8), vasarį – 15 (pernai – 5), kovą – 12 (pernai – 10).

Vertinant tokius liūdnus rodiklius, norisi pacituoti neseniai šalies žiniasklaidoje (15min.lt) spausdintą sociologės, VDU Sociologijos katedros profesorės, demografės Aušros Maslauskaitės pasisakymą dėl didėjančio lietuvių skyrybų skaičiaus.

Anot demografės, didysis ištuokų šuolis Lietuvoje įvyko gana seniai, tai buvo 1970-ųjų pradžioje, o nuo to laiko Lietuva išlieka šalimi, kurioje ištuokos apskritai dažnos. Kaip teigia A. Maslauskaitė, stebint ekonominius šalies svyravimus, kai būna ypatingas sunkmetis, poros sprendimą skirtis linkusios atidėti, nors tuo metu visuomenę drebina tokie didžiuliai pokyčiai, kurie įprastai lydimi didesnio alkoholio vartojimo, destruktyvaus elgesio formų. Tačiau, kai laikai gerėja, žmonės sprendimą nutraukti juos netenkinančius santykius priima lengviau.

Mažiau mirčių

Nepaisant ne itin džiugių statistikos duomenų, visada galima joje atrasti ir džiugesnių naujienų. Štai šiemet, pavyzdžiui, šilutiškiai išgyveno mažiau artimųjų netekčių. Iš viso per sausį-vasarį atsisveikinome ir amžinybėn palydėjome 135 gyventojus, kai pernai per tą patį laiką – 179. Skaudžiausias dėl netekčių buvo sausis, kai iš viso mirė 53 mūsų rajono gyventojai, pernai juodžiausias – vasaris, kai netekome 61 artimojo.