Pirmieji valdžią rinkti puolė įtartini rinkėjai

DSC 0121Trečiadienis buvo pirmoji išankstinio balsavimo Šilutės rajono savivaldybės tarybų ir merų rinkimuose diena. Neramumai šalia Šilutės rinkimų apygardos, kuri įrengta Savivaldybės pastate, prasidėjo nuo pat ankstyvo ryto. Prie durų pradėjo būriuotis savo pilietinę teisę rinkimuose išreikšti patys pirmieji panorę iš pirmo žvilgsnio asocialūs asmenys, aplink važinėjo, manoma, ir juos atvežę specialiai užsakyti autobusai.

Aktyviųjų neblaivių rinkėjų plūstelėjimai tęsėsi iki pat 20 valandos vakaro, kada buvo uždaryta rinkimų apygarda.
Ketvirtadienį, pasak rinkimų komisijos narių, balsuoti ėjo daugiau šviesių žmonių: „Ir kvapai, ir veidai jau buvo kitokie“, – sakė jie.

Ir aktyvumas buvo gerokai didesnis nei pirmąją rinkimų dieną: trečiadienį iki 15 val. buvo pabalsavę 173 rinkėjai, o ketvirtadienį iki vidurdienio – 200.

Aktyvumas – mažesnis nei per praėjusius rinkimus

Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, iš viso pirmąją dieną Šilutėje balsavo 388 rinkėjai, dar 63 savo valią pareiškė spec. paštu. Iš viso pabalsavo 451 rinkėjas, t.y. 1,16 proc. rinkimų teisę turinčių Šilutės rajono gyventojų. Lietuvoje iš anksto balsavo 1,22 proc. rinkėjų.

Beje, 2011 m. per savivaldos rinkimų pirmąją išankstinio balsavimo dieną buvo pabalsavę 1,36 proc. šilutiškių.

Sulaikytas rinkėjų vežėjas

Šilutės rinkimų apygardos komisijos pirmininkas Arvydas Gorodeckas, trečiadienį „Šilutės naujienų“ paklaustas apie išankstiniame balsavime dalyvaujančius rinkėjus, šmaikštavo, jog matėsi, kad rinkėjai, iš ryto atsikėlę, susikibo vorele ir kartu atkeliavo DSC 0126prie balsadėžių…

Ir stebėtojams, ir rinkimų komisijos nariams buvo akivaizdu, kad didžiausią dalį rinkėjų sudaro socialiai remtini asmenys.
Netrukus iš lūpų į lūpas ėmė plaukti komentarai, kad rinkėjai ne šiaip sau susitarę būreliais ateina balsuoti – juos atveža ir lengvosiomis mašinomis, ir netgi užsakytais autobusais. Išleidžia atokiau nuo Savivaldybės pastato, o tada žmogeliai vorelėmis ir ateina rinkti valdžios.

Fotografai tik spėjo fiksuoti tokius „pilietiškiausius“, kiek apsvaigusius rinkėjus. O Šilutės r. policijos pareigūnai sulaikė užsakyto autobuso vairuotoją, kuris, įtariama, vežė rinkėjus iš anksto balsuoti Šilutės rinkimų apygardoje. Tai nėra baudžiamasis nusikaltimas, tačiau tokią veiklą draudžia įstatymas, todėl vyro veiksmus turės įvertinti apygardos komisijos nariai.

Pasak Šilutės r. PK viršininko Sigito Mikutavičiaus, policija surinktą medžiagą apie galimą rinkimų įstatymo pažeidimą perdavė apygardos komisijos pirmininkui A.Gorodeckui.

Užfiksuotas ir balsų pirkimo atvejis

Į policijos akiratį pakliuvo popiet į išankstinio balsavimo apylinkę atėjusios 19-os ir 22-ejų metų merginos, 62-ejų metų ir 34-erių metų vyrai ir 55-erių metų moteris.

Jiems už tai, kad balsuos už nurodytą kandidatą, buvo pažadėtas 5 eurų atlygis. Policijos įvykių suvestinėje nurodoma, kad buvo prašoma balsuoti už kandidatą sąraše Nr. 2.

TV3 „Žinių“ korespondentas vienos iš moterų paklausė, kuo jai politikas atsidėkojo už balsą? Ši išdidžiai gynėsi atėjusi balsuoti už tą, kuris jai labiausiai patinka. Esą jai niekas nemokėjo nė cento.

Laikinai sulaikytas 42-ejų metų vyras, įtariamas prisidėjęs prie balsų pirkimo. Pasitvirtinus įtarimams, jam gresia viešieji darbai arba bauda, arba laisvės apribojimas, areštas, arba laisvės atėmimas iki 4 metų.
Dėl šio atvejo policijoje pradėtas ikiteisminis tytimas.

Trečiadienį Lietuvoje užfiksuoti 63 rinkimų įstatymo pažeidimai, pradėti 6 ikiteisminiai tyrimai.

Girtus rinkėjus vaikė policija

Tai ne vieninteliai per vieną dieną pastebėti rinkimų pažeidimai – dar buvo mėginta išsinešti rinkimų biuletenius.

„Jis pasiėmė balsavimo biuletenius, tada bandė įsidėti į kišenę ir išsinešti“, – TV3 „Žinioms“ sakė rinkimų stebėtojas Justinas Antanaitis.

A.Gorodeckas „Šilutės naujienoms“ sakė, kad vyrui biuletenis iškrito iš kišenės, o jis pats paspruko iš balsavimo patalpos. Taigi užfiksuoti pažeidimo nepavyko.

Vakarop sutemus vos ant kojų pastovinčių rinkėjų bumas atsinaujino – į Šilutės rinkimų apygardą ėmė veržtis akivaizdžiai girti asmenys. Pareigūnams nestigo darbo – jie vos spėjo bausti už pasirodymą neblaiviems viešoje vietoje.
Tokiems rinkėjams nebuvo leista balsuoti, policijos pareigūnai juos vijo lauk iš balsavimo patalpos.

Keletas į policijos rankas pakliuvusių asmenų priešinosi pareigūnams, elgėsi agresyviai ir buvo surakinti antrankiais. Vienas iš besipriešinančiųjų vyrų susižalojo ir buvo nuvežtas į ligoninę.