Pirmosios širdies ir kraujagyslių ligų prevencinės programos paskaitos Švėkšnos seniūnijoje

Sirdies ligosŠilutės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kartu su Švėkšnos pirminės sveikatos priežiūros centru (PSPC) pradėjo įgyvendinti Sveikatos apsaugos ministerijos inicijuotą širdies ir kraujagyslių ligų rizikos grupės asmenų sveikatos stiprinimo programą.

Šilutės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras spalio 29 d. Švėkšnos seniūnijos salėje surengė pirmąsias širdies ir kraujagyslių ligų prevencinės programos paskaitas. Grupę sudarė 11 programos dalyvių. Biuro direktorė Virginija Vaivadaitė pristatė programos tikslus, uždavinius, įvardino programos įgyvendinimo priemones, supažindino su programos trukme, laukiamais rezultatais.

Švėkšnos PSPC vyriausioji gydytoja Virginija Vičienė skaitė paskaitas „Sveika gyvensena, jos reikšmė lėtinių neinfekcinių ligų prevencijai“ ir „Širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksniai, sveikatos rodiklių supratimas“. Kalbėta, kad nuo širdies ir kraujagyslių ligų 70 kartų daugiau žūsta žmonių nei autoįvykiuose. Šių ligų tragiškas pasekmes iliustruoja toks palyginimas: 2014 metais 2000 darbingo amžiaus žmonių mirė dėl širdies ir kraujagyslių ligų – tarsi būtų nukritę ir sudužę 13„Boeing“ lėktuvų.

Gydytoja V.Vičienė programos dalyviams aiškino, kad dėl širdies ir kraujagyslių ligų miršta žymiai daugiau vyrų nei moterų iki 74 metų. Lietuvos vyrai 10 metų trumpiau gyvena už Vakarų Europos vyrus ir 10 metų trumpiau už lietuves moteris. Vyrų mirtingumo rodikliai pradeda didėti nuo 40 metų, todėl širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programa vykdoma 40-55 metų vyrams, o moterims – 50-65 metų.

Gydytoja priminė, kokios yra širdies ir kraujagyslių ligų atsiradimo priežastys, kokia yra pirminė ir antrinė širdies ir kraujagyslių ligų prevencija, kalbėjo apie didelio kraujospūdžio, didelio cholesterolio kiekio sukeliamas komplikacijas, apie arterinės hipertenzijos gydymą vaistais ir kitomis temomis. Programos dalyviams išdalinti Biuro paruošti lankstinukai „Viskas apie kraujospūdį“, „Kelias į sveiką gyvenseną“, „Sveikatą stiprinantis fizinis aktyvumas“ ir kt.

Bendra informacija apie programą

Dalyvavimas širdies ir kraujagyslių ligų prevencinėje programoje yra SAVANO-RIŠKAS ir NEMOKAMAS.

 Programos dalyviams siūloma išklausyti 20 valandų Sveikatos stiprinimo programą. Programoje kviečiami dalyvauti širdies ir kraujagyslių ligų rizikos grupei priskiriami 40-55 m. amžiaus vyrai ir 50-65 m. amžiaus moterys, turintys vieną ar keletą žemiau išvardintų rizikos veiksnių:

* padidėjusį arterinį kraujo spaudimą;
 * padidėjusią cholesterolio koncentraciją kraujyje;
 * padidėjusią gliukozės koncentraciją kraujyje;
* sergantys II tipo cukriniu diabetu;
* turintys antsvorio ar nutukę;
* rūkantieji.
 Programos metu užsiėmimus ves ir konsultuos gydytojas dietologas, kineziterapeutas, psichologas ir visuomenės sveikatos specialistas.
Dalyviai bus supažindinami su:
 * širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksniais, jų korekcijos ir prevencijos galimybėmis;
* sveikos mitybos reikšme – bus sudarytas individualus mitybos planas, suteiktos individualios dietologo konsultacijos;
 * fizinio aktyvumo reikšme – bus sudarytas individualus fizinio aktyvumo planas, dalyviai bus apmokomi įvairių pratimų;
* streso įtaka širdies ir kraujagyslių ligoms – dalyviai bus apmokomi streso valdymo metodikų.

Norintieji dalyvauti šioje prevencijos programoje turi registruotis pas savo šeimos gydytoją ir gauti iš jo sveikatos būklės lapą.

Jį reikia turėti atvykstant į Biurą. Daugiau informacijos tel. (8 441) 52217 arba mob. 8 656 37922, el. paštu: visuomenėssveikatosbiuras@gmail.com

Šilutės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro informacija