Šiųmetė stintų žvejyba prasideda labai neįprastai, nes žuvų nėra. Žvejai profesionalai jau nuo praėjusio savaitgalio tuščiai valkšnomis košia vandenį. Trečiadienio naktį UAB „Riepa“ 10 vyrų grandis per naktį sugavo tik apie 30 kg stintų.
Kalbinti įmonių vadovai „Šilutės naujienoms“ sakė, kad praleistą laiką ant upės kranto galima vadinti būsimos žvejybos treniruote. Ketvirtadienio nakties laimikis parodys, ar verta tęsti tokią „mankštą“, ar tiesiog dar laukti ir ilsėtis.
Po žuvies išvežimo – nors ir tvanas
„Nebūk gobšas, nesemk iš gamtos pilnais sietais, nieko jai negrąžindamas mainais. Nerūstink Dievo“, – šią išmintį, sau pritaikomą, pamario krašte yra tekę ne kartą išgirsti iš senųjų žvejų. Iš tų, kurie į žūklę plaukdavo valtimis, o žuvis į krantą traukdavo tinklais.
Panašią mintį teko išgirsti ir iš jauno žvejo, su talka atvykusio į giliausią Rusnės salos užkampį, „Afrika“ vadinamą. Jame konkurso būdu Daliaus Kuzmos verslinės žūklės įmonė neseniai laimėjo Skirvytės paupio vietą, tinkamą stintų žūklei traukiamais tinklais.
Ši žūklavietė su sekliais ir lėkštais priekrantės atabradais, į kuriuos iš srovės bus velkami tinklai su žuvimi, yra nutolusi už trečiosios Skirvytės krantinės per gilią šaltiniuotą įdubą. Transporto priemonės, kuriomis į vieškelį gabenamos priekabos su pagauta žuvimi, joje sėda iki ašių.
Pernai ir užpernai čia žvejojo rusniškio Ovidijaus Katkausko įmonė. Traktorių ratai klimpo, vienas kitą buksyravo, ir iš pakrantės tako liko vandeninga provėžų klampynė. Tuomet, kalbėdamas su žurnaliste, O.Katkauskas kaltės dėl niokojamos pakrantės neneigė, bet tvirtino ją po stintmečio sutvarkysiąs.
Deja, nesutvarkė. Pernai per stintmetį dar didesnė kaltė jo įmonę prislėgė – dėl šiurkštaus darbo saugos taisyklių pažeidimo naktinės žūklės metu žuvo jo samdytas žmogus.
Šiemet O.Katkauskas nesivaržė konkurse dėl minėtos žūklavietės, o ją laimėjęs D.Kuzma, žvejys iš kito Rusnės salos pakraščio, Uostadvario kaimo, pirmiausia ėmė likviduoti paupio klampynę.
Kaliningrado pusėje – sujudimas
„Iškuopėme meškeriotojų nuo rudens paliktus šiukšlynus, pilną autobusiuką prigrūdome maišų su šlamštu ir išvežėme. Dabar plūksime provėžas grūstų plytų ir grunto sluoksniu, tvirtinsime įvažą, nutempsime ten laikinąjį namelį, įrengsime stovyklavietę, ir jau būsime pasirengę žūklei“, – savaitgalį gera nuotaika spinduliavo Dalius. Keturi jo talkininkai – taip pat.
Pagal naująją Aplinkos ministro Valentino Mazuronio patvirtintą tvarką konkurse laimėtas žūklavietes verslinės žūklės įmonės naudos tris sezonus iš eilės. Tad D.Kuzma, sumokėjęs 1000 litų mokestį, nuo pat pirmojo, šiemetinio sezono, stengiasi tvarkytis šeimininkiškai ir toliaregiškai.
Bet stintos į nerštavietes dar netraukia tirštais tuntais, nes naktimis atšąla, vandens temperatūra nesiekia 3-6 laipsnių, tinkamiausių migracijai.
Lietuvos pusėje prie Skirvytės krantinių pamario krašto stintininkų naktigonės šeštadienį dar neprasidėjo, o Kaliningrado srities pusėje paupiai jau antrą naktį plieskia žibintais, upės vaga siuva kateriai be šviesų, bilda valtys. Tik įžiūrėti tamsoje laimikių nepavyksta.
Pasisekė tik meškeriotojams
UAB „Riepa“ savininkas Andrius Repinas mano, kad stintų tuntai neskuba palikti marių, nes upėse vanduo dar šaltas, o Kuršių mariose dar yra ledų likučių. Kitas blogas ženklas – meškeriotojai stintų vis dar pagauna Nidos uoste. Tai dar vienas įrodymas, kad jos dar neskuba į upes.
Žvejybos įmonių asociacijos „Lampetra“ administratorė Vilma Griciūnienė sako, kad visos žvejų grandys jau pasirengusios žvejybai ir įsikūrė pakrantėse, tačiau nė viena dar nepranešė apie pagautą laimikį.
Meškeriotojams, kitaip nei žvejams verslininkams, kovo 11 dieną sumerkusiems meškeres į Skirvytės vandenis, nuotaika buvo gera – tą dieną jie jau sugavo stintų. Ant pirmosios krantinės žvejų būrelis per dieną pagavo po tris ar kelias dešimtis žuvelių. Vieni kaip masalą naudojo kuojos gabaliukus, kiti kabino stintos. Taip ir neišsiaiškino, ką stintos mieliau ryja – kitas žuveles ar savo gentaines.
Rusniškis Raimondas Ričkus jau kelis vakarus atkakliai mosuoja 4 metrų kartimi su lanku – mūsų krašte vadinamu keseliu. Tačiau per vakarą jam pavyko pagauti tik po kelias stintas.
Klausinėjantiems, kiek šiemet kainuoja stintos, atsakome, kad kainos jos dar neturi.
Pirmosios pagautos stintos nepasižymėjo dydžiu. Jau keleri metai paeiliui į mūsų kraštus atplaukia tik vidutinio dydžio ir smulkios žuvelės.
Rašyti atsakymą