Pirmųjų stintų meškeriotojai nugulė Minijos pakrantes

stintosPamario žvejų kiemuose – pavasarinis sujudimas: laukiama, o kai kur jau ir sulaukta ateinančių stintų.

Limituota stintų žvejyba graibštais leidžiama nuo kovo 1 dienos, tačiau šios agurkais kvepiančios žuvelės dar neskuba į Nemuno žemupį.

Minijos upės pakrantės Mingės kaime savaitgalį buvo sėste nusėstos meškeriotojų. Vienas kitas žvejas laiką jau leido ir ant Skirvytės kranto Rusnėje, ties vadinamąja antrąja krantine. Meškeriotojai neslepia – laimikis menkas, tačiau vieną – kitą stintą Rusnėje, ir vieną kitą jų kilogramą Mingėje, sugauti visgi pavyksta.

Minijos pakrantės nusėstos meškeriotojų

Minijos pakrantės Mingėje savaitgalį sulaukė milžiniško svečių kiekio: anot šio kaimo seniūnaičio Jurgio Gečo, tokio poilsio gamtoje mėgėjai upės krantus buvo nusėdę vienas prie kito. J.Gečo spėjimu, šeštadienį Minijoje žvejojo 1500-2000 meškeriotojų, o sekmadienį – kiek mažiau – gal apie 1000. Sekmadienį popiet jie jau pradėjo skirstytis, mat suvažiavę buvo iš visų Lietuvos pakraščių.stintos 2 copy

Tiesa, gausiais laimikiais niekas nesigyrė, daugelis prisipažino per dieną primeškeriojantys po 2-3 kilogramus stintų.

Vietiniams kaimo turizmo sodybų savininkams – tai atgaiva po turistais nelepinusios žiemos sezono, nes daugelis savaitgaliui atvykusių žvejų užsisako ir nakvynę. Juo labiau, kad ir pernai bei užpernai Mingėje žvejų buvo maža.
Tiesa, ne visi žvejai ieško šiltos vietelės permiegoti, nemažai jų įsitaiso keletą valandų snustelti tiesiog automobiliuose.

Rusnėje meškeres užmerkę vyrai tikino, kad stintoms vanduo kol kas per šaltas. O žvejai verslininkai nerimauja, kad jeigu jo temperatūra ir toliau nekils, gali nutikti, kad šios laibašonės žuvelės ir toliau plauks ne urmu, o „plonai“. Tada didesnių laimikių nelauk, o žvejybos procesas bus varginantis. Žinoma, tada ir pirkėjai gali nesitikėti pigių stintų.

Neprognozuojamos žuvelės brangsta

Žuvininkystės įmonių asociacijos „Lampetra“ vadovė Siga Jakubauskienė šiemet viliasi bent kiek didesnio nei pernai stintų laimikio. Mat pernykštis blogąja prasme sumušė net kelių ankstesnių dešimtmečių rekordus. Jei 2013 metais šiai asociacijai priklausančios įmonės sužvejojo 250 tonų stintų, tai pernai vylėsi bent pusės to kiekio. Tačiau gamta ėmė ir dribtelėjo ypač nemalonų siurprizą – žvejams atidavė vos 66 tonas šių žuvelių. Tai, pasak S.Jakubauskienės, buvo net per kelis dešimtmečius mažiausias kiekis.

Stinta, anot asociacijos vadovės, itin neprognozuojama žuvis, taip ją vadina net ir mokslo žmonės. Jos laimikiai labai priklauso nuo prieš 4 metus buvusių sąlygų, mat kaip tik iš tuomet išnerštų ikrelių išsiritusios žuvelės po 4 metų vėl grįžta į nerštavietes.
Iki 2012-ųjų stintų sugavimai pamaryje tik prastėjo, o „auksiniais stintų metais“ pamario žvejai vadina 2012-uosius. Tad dabar gausiausių laimikių tikėtina sulaukti 2016-aisiais.

Bet ir šiemet, S.Jakubauskienės nuomone, galima tikėtis kiek geresnių nei pernai laimikių, mat gausesni žuvies kiekiai jau pastebėti Baltijos jūros priekrantėje.

Pasak S.Jakubauskienės, stintos kasmet po truputį brangsta. Štai 2012 metais žvejai stintų kilogramą pardavinėjo vidutiniškai po 2,97 lito. 2013 metais ši kaina buvo vidutiniškai 3,07 lito, o pernai – 3,39 lito.
Tačiau žuvies gamintojo statusą turinčios „Lampetros“ tikslas, pasak jos pirmininkės, yra ne kuo daugiau pagauti, o į rinką pateikti kuo geresnės kokybės ir įvairesnės produkcijos ir taip užauginti jos pridėtinę vertę.

Leidimai žvejoti graibštais – ir „Perlo“ terminaluose

Nuo vasario 28 d. leidimus limituotai stintų žvejybai tinkliniais samčiais, vadinamaisiais keseliais, Nemuno deltos upėse ir Minijoje galima įsigyti ne tik elektroniniu būdu, bet ir loterijos „Perlas“ terminaluose.

Aplinkos viceministro Lino Jonausko teigimu, tokia galimybė sudaryta atsižvelgus į garbų daugumos pageidaujančiųjų žvejoti minėtais būdais amžių ir tai, kad jie gyvena kaimuose ir nesinaudoja elektronine bankininkyste.

Iki šiol leidimus limituotai stintų žvejybai buvo galima įsigyti tik elektroniniu būdu, o galimybė juos įsigyti ir terminaluose išvaduos žvejus mėgėjus nuo papildomų rūpesčių.

Su „Perlo“ terminale įsigytais leidimais galima žvejoti 24 valandas nuo tada, kai jis įsigytas. Vienos žvejybos tinkliniu samčiu metu galima sugauti ne daugiau kaip 15 kg stintų.