Pirmuosiuose metų pašto ženkluose – Lietuvos didieji kunigaikščiai

Sausio 14 d. Lietuvos paštas išleido menininko Artūro Slapšio kurtus pašto ženklus „LDK simboliai. Lietuvos valdovai“.

Pašto ženklų serija LDK simboliai. Lietuvos valdovai. Lietuvos pašto nuotr.

Tai tęstinė serija, kurią papildė dar du pašto ženklai – 0,10 Eur, kurio tiražas 200 tūkst. vnt. ir 0,55 Eur, kurio tiražas 600 tūkst. vnt. Viename pašto ženkle vaizduojamas Lietuvos didysis kunigaikštis ir Lenkijos karalius – Jogaila, kitame Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas Didysis. Kartu su pašto ženklais buvo išleistas ir pirmos dienos vokas.

Pašto ženkluose kunigaikščių portretai vaizduojami jau ne pirmą kartą – kaip LDK simboliai pernai pašto ženklų serijoje buvo vaizduojami taip pat A. Slapšio kurti pirmojo Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ir pirmojo Lietuvos karaliaus Mindaugo portretai. A. Slapšys yra vienas žymiausių portretų kūrėjų Lietuvoje, 2014 m. jam suteiktas Lietuvos meno kūrėjo vardas. Nuo 2008 m. dailininkas aktyviai dalyvauja Lietuvos pašto ženklų kūrimo konkursuose, anksčiau yra išleisti 5 jo kurti ženklai.

0,10 Eur nominalo pašto ženkle įamžintas Lietuvos didysis kunigaikštis (1377–81, 1382–92) ir Lenkijos karalius (1386–1434) Jogaila, pradėjęs Lenkijos ir Lietuvos valdovų Jogailaičių dinastiją. Jogailai dar esant Lenkijos karaliumi, valdžią Lietuvoje jam pamažu (1392–1401) teko perduoti Vytautui.

0,55 Eur nominalo pašto ženkle įamžintas vienas žymiausių Europos politikų ir karvedžių Vytautas Didysis (1350–1430) – Lietuvos didysis kunigaikštis nuo 1392 m. iki mirties (Didžiojo kunigaikščio Kęstučio sūnus, Jogailos pusbrolis).

1413 m. Vytautui pripažintas Didžiojo kunigaikščio titulas ir pilnas savarankiškumas. Nuo XVI a. pradžios bajoriškoje Lietuvos savimonėje Vytautas imtas laikyti Lietuvos interesų gynėju. Jis buvo laikomas didžiausiu kada nors valdžiusiu Lietuvos valdovu, jo vardas įkūnijo valdovo idealą, jam pastatyta daugybė paminklų.

Šie pašto ženklai yra pirmieji šiais metais išleidžiami pašto ženklai. Per metus AB Lietuvos paštas išleidžia 20 – 25 pašto ženklus.