Pirmyn atgal vežiotas benamis iškeliavo anapilin

benamis homeless33„Praėjusį penktadienį Klaipėdos ligoninėje mirė galvos traumą patyręs nuolatinės gyvenamosios vietos neturinti vyras iš Vyžių kaimo. Ar į ligoninę jis buvo atvežtas iš Vyžių kaime esančio reabilitacijos centro „Gabrielius“, nekomentuojama.“

Tokia žinutė, parengta pagal policijos pareigūnų suteiktą informaciją, buvo išspausdinta praėjusiame „Šilutės naujienų“ numeryje.

VšĮ „Gabrielius“ direktorius Valdas Miliauskas sako, kad šis įvykis vertas platesnio komentaro. Oficiali informacija lyg ir meta šešėlį ant reabilitacijos centro – juk, pasak V.Miliausko, mirė vyras, atvežtas iš Vyžių. Bet „Gabrieliaus“ direktorius papasakojo apie paskutines vyriškio gyvenimo dienas, ir išgirsta situacija kelia įvairių klausimų.

Savivaldybė nelaimėlius nukreipė į „Gabrielių“

Reabilitacijos centras „Gabrielius“ jau antrą žiemą Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus prašymu priima pernakvoti asmenis, neturinčius nuolatinės gyvenamosios vietos.

Prieš mėnesį, gruodžio viduryje, sudaryta nauja nakvynės paslaugų sutartis, ir Socialinės paramos skyrius šią žinią išplatino internete, pranešė policijai, medikams, kad jie nelaimėlius nukreiptų būtent į „Gabrielių“. Pakvietė ir bendruomenės narius nebūti abejingus šalia esantiems varguoliams ir pagal galimybę suteikti pagalbą šalčių metu.

V.Miliauskas akcentavo, kad susitarime yra įrašyta viena svarbi sąlyga: „VšĮ „Gabrielius“, spaudžiant speigui, sutiko minimaliomis sąlygomis priimti nakvoti asmenis, KURIEMS NEREIKIA MEDICININIO GYDYMO“.

Vieną vyriškį į „Gabrielių“ policijos pareigūnai buvo atvežę gruodį. Vyras pernakvojo, padėkojo ir išvyko.

Medikai „Gabrielių“ įstūmė į kampą

Sausio 10-osios naktį (iš trečiadienio į ketvirtadienį) policijos pareigūnai į reabilitacijos centrą „Gabrielius“ atvežė aplinkoje nesiorientuojantį, nekalbantį, nevaikštantį vyrą, sutvarstyta galva. „Centro darbuotojas pagailėjo vyriškio, paguldė. Rytą supratome, kad jis turi didelių sveikatos problemų: per naktį taip ir nepajudėjo, nesugebėjo net valgyti, kojos atrodė nušalusios, o dar ta aprišta galva…“, – pasakojo V.Miliauskas, ketvirtadienio rytą atėjęs į darbą ir radęs sunkios būklės naują „gyventoją“.

Jis mano, kad į VšĮ „Gabrielius“ vyras naktį buvo atvežtas iš ligoninės Priėmimo skyriaus, nes buvo profesionaliai sutvarstytas. Tik kažkodėl medikai nesiėmė jo gydyti.

Ketvirtadienio rytą iškviesta greitoji pagalba benamį iš „Gabrieliaus“ išvežė. V.Miliauskas „Šilutės naujienoms“ sakė, kad vėliau kelis kartus sulaukė skambučių iš Šilutės ligoninės priėmimo skyriaus – medikai prašė nelaimėlį priimti atgal, nes neturi kur jo dėti.

„Gabrieliaus“ direktorius nesutiko prisiimti tokios atsakomybės, tačiau tos pačios dienos vakare policijos pareigūnai vėl atvežė benamį į reabilitacijos centrą.

Įstumti į kampą „Gabrieliaus“ vadovai vyriškio neišmetė lauk – vėl apnakvindino. Penktadienio, sausio 11-osios, rytą jiems vėl buvo akivaizdu – vyriškio būklė tik blogėja. „Vėl kvietėme greitąją, ji vyrą išvežė. Vėliau sužinojome, kad nei Šilutės, nei Klaipėdos medikai jam jau padėti nebegalėjo – Klaipėdos ligoninėje jis mirė“, – pasakojo V.Miliauskas ir džiaugėsi bent tuo, kad benamis su šiuo pasauliu atsisveikino ne „Gabrieliuje“.

Šio įvykio sukrėstas „Gabrieliaus“ vadovas sako dabar nakvynės prašantiems asmenims bus daug griežtesnis – būtinai reikalaus medikų pažymos, kad žmogus yra sveikas. Šią nuostatą dar kartą akcentuos Savivaldybei, policijai, medikams.
„Juk negalime taip rizikuoti ir priimti visus, kuriais nenori ar negali pasirūpinti atsakingos institucijos“, – teigė V.Miliauskas.

Medikai blogos būklės neįžvelgė

Kodėl policijos pareigūnai vežė leisgyvį žmogų į „Gabrielių“? Anot Tauragės AVPK atstovės spaudai Simonos Šniaukštaitės, taksistų pareigų policija neatlieka. Bet šis žmogus buvo sunkios būklės, tiesiog bejėgis, todėl medikų prašymu jis du kartus nuvežtas į saugią šiltą vietą, kur galėtų permiegoti.

Policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl vyro mirties priežasties nustatymo.

Ligoninės Priėmimo – skubios pagalbos skyriaus vedėja Žydrė Dobilinskienė ir vyr. gydytojo pavaduotojas Vytautas Žvirblis sako patys ligonio nematę. Vyras ligoninėn buvo atvežtas sausio 9-osios vakare, sausio 10 d. rytą ir sausio 11-osios rytą.
Medikai tikina kitaip nei policija ir „Gabrieliaus“ darbuotojai. Pirmąjį kartą vyro būklė buvo nebloga, jis tik guodėsi būdamas neblaivus virtęs ir susidaužęs galvą. Medikai padarė rentgeną, bet nerimą keliančių simptomų nematė. Tuomet sutepė galvos žaizdas ir išleido vyrą.

Ketvirtadienio rytą jį į ligoninę vėl atvežė greitoji, šį kartą, medikų teigimu, – girtą. Nuo 10.30 iki 19 val., pasak V.Žvirblio, vyras blaivintas ligoninėje. Stacionaraus gydymo jam nereikėjo, todėl vėl išleistas.

Penktadienio rytą 9.15 val. jis į ligoninę jau atgabentas sunkios būklės: buvo sušalęs, nepaėjo, vangiai atsakinėjo į klausimus. Jam sulašinta organizmą stiprinančių skysčių, apžiūrėjęs neurologas nustatė smegenų dangalų hematomą, todėl netrukus benamis išvežtas į Klaipėdos ligoninę.

Ten vakarop mirė.

Socialinių paslaugų centras vis neatidaromas

Ši mirtis vėl priminė opią socialinę problemą: Šilutėje jau daug metų nėra institucijos, galinčios tokiems žmonėms laiku suteikti reikiamą pagalbą.

Normalios kokybės nakvynės paslaugas Šilutės r. savivaldybė prieš kelerius metus teikdavo Policijos komisariato patalpose. Bet kelias pastarąsias itin šaltas žiemas benamiai tokios pastogės nebeturi.

Savivaldybė stato Socialinių paslaugų centrą, kurį ketino atidaryti praėjusių metų rudenį. Tačiau iki šiol centras nedirba.
„Ar Savivaldybės vadovai neįžvelgia savo kaltės dėl susidariusios situacijos?“ – klausiame Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Alvido Šimelionio.

Jis patvirtino, kad „Gabrielius“ kol kas yra vienintelė vieta, kur benamiai gali gauti prieglaudą nuo šalčio.

Pasak pavaduotojo, Savivaldybė, spręsdama pagalbos benamiams problemą, padarė viską, kas buvo jos galioje. Socialinių paslaugų centro statybos ir įrengimo darbai jau užbaigti. Problemų kilo dėl to, kad rangovas „Virimeda“ kai kuriuos darbus atliko šiek tiek ne pagal projektą, todėl niekaip negali baigti tvarkyti dokumentų. O Savivaldybė dėl to iki šiol negali kviesti valstybinės komisijos.

Kol centras nepriduotas, nemenkus nuostolius patiria patys rangovai – pastatą jie saugo ir šildo savo lėšomis. Galutinai sutvarkyti dokumentus žadama jau šio mėnesio pabaigoje.

Centre bus ne tik patalpos benamiams. Centro darbuotojai kuruos visų nestacionarių socialines paslaugas teikiančių įstaigų darbą. Čia bus perkelta Šilutės senelių globos namuose veikianti socialinių paslaugų tarnyba, dirbs Juknaičių savarankiško gyvenimo namų ir Šilutės dienos paslaugų centro socialiniai darbuotojai.
  
Kitoms čia įsikursiančioms tarnyboms kol kas nėra nupirkta įrangos bei baldų, tačiau į benamių apnakvindinimo patalpą jau suvežtos iš labdaros gautos lovos, patalynė.

Konkursas centro vadovo pareigoms irgi jau įvyko, iš 4 kandidatų tinkamiausia šioms pareigoms pripažinta Rasa Jakienė.

Primename, kad neturintys vietos nakvoti asmenys, gali tikėtis pagalbos iš VšĮ „Gabrielius“ tik tuo atveju, jei jiems nereikia medicininės priežiūros. Paskambinti V.Miliauskui galima iki 17 val. tel. 8 674 74 220, be to, darbo valandomis, vakare ir naktį dėl nakvynės galima skambinti reabilitacijos centro budėtojui tel. 8 646 42 912.