Plastinė chirurgija – ne lipdymas iš molio

facial-implant-surgery-indianapolis-dr-barry-eppley1Prieš dešimtmetį žiūrėdama filmus, kurių herojai po plastinių operacijų tapdavo visai kitokie, maniau, kad kur jau kur, bet Lietuvoje ši medicinos sritis tikrai neegzistuoja.

Šiandien plastinė chirurgija ir jos funkcijos visuomenėje geriau suvokiamos, tačiau nedrįsčiau tvirtinti, kad neatsirastų vis dar manančių, jog tai – „išrinktųjų“ privilegija, sunkiai prieinama paprastam žmogui, arba, kad ji tarnauja vien gaivališkai grožio industrijai.

Kiek žmonių, tiek ir nuomonių, ar ne? O štai plastinė chirurgija ne tik egzistuoja, bet esti šalia mūsų ir kasdien pasitarnauja vis didesniam būriui žmonių. Pirmosios plastinės operacijos Klaipėdoje atliktos jau 1993 m. (net anksčiau nei prieš dešimtmetį!), o šiandien uostamiesčio ligoninėse dirba ne vienas profesionalus chirurgas. Galime paminėti, ko gero, daugeliui žinomus specialistus: Mariją Kukanovą, Gintarą Gelžinį, Mariją Sakalauskaitę, turinčius didelę darbo Klaipėdoje patirtį.

Du pastarieji papasakojo apie plastinės chirurgijos dabartį ir perspektyvas.

Maždaug 100 operacijų per metus!

Taip, jūs perskaitėte teisingai. Gydytojas G.Gelžinis per metus paprastai atlieka tiek ir daugiau operacijų, o per dieną jam tenka 4-5 mažos operacijos – navikų, apgamų, odos darinių šalinimo.

Nors ekonominio nuosmukio šalyje metu darbo krūvis, anot chirurgo, buvo kone perpus sumažėjęs, dabar jis vėl sparčiai didėja. „Finansų krizė paveikė daugelį sričių. Nenuostabu, kad pokyčių darbinėje veikloje pajutome ir mes. Tačiau „geresnių laikų“ palaukti gali tik estetinių pasikeitimų pageidaujantys pacientai, o štai tie, kurie į plastikos chirurgus kreipiasi turėdami grynai medicininių poreikių, visada lieka. Jų skaičius, beje, didesnis. Be kita ko, įdomu tai, kad krizės laikotarpiu padaugėjo lietuvių emigrantų kreipimųsi“, – pasakojo M.Sakalauskaitė.

Užtikrina įvairiapusę gerovę

G.Gelžinio kabinete ant sienos kabanti licencija, suteikianti teisę užsiimti plastine – rekonstrukcine chirurgija, tarsi pati byloja: mūsų aptariama medicinos sritis tarnauja ne grožio kultui, o žmogui. „Atliekant moters krūtų atkūrimo operaciją, trunkančią apie penkias valandas, dirba trys chirurgai iš karto. Tai sudėtingas darbas. Tačiau tiek atkuriamoji operacija, tiek estetinė kūno ar veido korekcija gali pacientui suteikti vienodą pasitenkinimą. Dažnai išoriniai trūkumai žmogui sukelia psichologinių problemų, o jeigu juos įveikti pavyksta tik įsikišus chirurgui – tai taip pat tarsi rekonstrukcija, tik dvasinė“, – sakė G.Gelžinis.

„Gyvenimo kokybė po operacijų pagerėja įvairiapusiai. Didelių krūtų sumažinimo operacija dažnai padeda atsikratyti nugaros skausmų, po vokų pakėlimo pagerėja matymo laukas. Rankos chirurgija – po operacijų išnyksta rankos ir pirštų skausmai, pagerėja judesiai, atsistato jutimas. Visas mūsų darbas yra kūrybinis. Negalima gydymo standartų pritaikyti visiems pacientams. Dažnai praktinių įgūdžių neužtenka, prisireikia pasitelkti literatūros šaltinius, kad parinktume geriausią gydymo arba operacijos būdą konkretaus žmogaus problemai išspręsti“, – kolegą papildė M.Sakalauskaitė.

Informacijos gausu, tik reikia domėtis

Paskutiniu metu televizijoje rodomas ne vienas plastinę – rekonstrukcinę chirurgiją populiarinantis projektas, leidžiantis susipažinti su šios medicinos srities galimybėmis. Mūsų chirurgai sako tokių laidų nežiūrintys, tačiau pačiai idėjai pritariantys, jeigu tik tos laidos atsako į potencialiems pacientams rūpimus klausimus.

Pasak M.Sakalauskaitės, rimtai rengiantis plastinei operacijai, reikia pasirinkti neklaidinantį informacijos šaltinį ir nepasikliauti nuogirdomis arba pasakojimais. Pacientas visada gali atvykti pasikonsultuoti su gydytoju, išsakyti savo nuogąstavimus ir gauti atsakymus į visus klausimus. Susitikimo su gydytoju negali atstoti joks kitas informacijos šaltinis.

Vyrai mažai tesirūpina savo sveikata

Kadangi plastinę chirurgiją kartais suprantame kaip sudėtingą grožio procedūrą,  paplastine-chirurgijacientais dažniausiai įsivaizduojame esant moteris. O gal vyrai plastikos chirurgų paslaugomis naudojasi ne ką rečiau?

G.Gelžinis atsako, kad ne. Per jo beveik dvidešimties metų darbo patirtį estetiniais sumetimais teko operuoti labai nedaug vyrų.

„Deja, vyrai Lietuvoje mažai rūpinasi savo sveikata. Mažiau vyrų pacientų kreipiasi ir dėl grožio procedūrų arba operacijų. Na, o jeigu jau sulaukiame vyriškosios lyties atstovų, tai jie dažniausiai pageidauja riebalų nusiurbimo, pilvo plastikos, ginekomastijos korekcijos operacijų, grožio procedūrų vyriško tipo nuplikimui gydyti“, – pastebėjimais pasidalijo M.Sakalauskaitė.

Kokios operacijos dažniausios?

Pasak M.Sakalauskaitės, dažnai tenka daryti rekonstrukcines operacijas onkologinių problemų turėjusiems pacientams: minkštųjų audinių atstatymas po auglio pašalinimo, krūties atkūrimo operacija, rankos mikrochirurgija dėl riešo kanalo sindromo, stringančių pirštų arba kitų rankos nervų atlaisvinimo operacijos, sausgyslių operacijos, pirštų deformacijos.

Taip pat dažnos ir estetinės operacijos: ypač dažnai atliekamos krūtų didinimo ar mažinimo operacijos, pilvo plastika. Taip pat veido plastinės operacijos, intymioji chirurgija.

„Kartais pacientai praranda norą operuotis jau po konsultacijos su mumis. Taip nutinka dėl to, kad pas mus kai kurie ateina manydami, jog plastinė chirurgija tarsi makiažas: pasidarai ir netrukus visas švytintis pasirodai visuomenei. Tuo tarpu vien žodžiai „chirurgija“, „operacija“ turėtų sufleruoti, kad tai nėra labai paprastas ir juolab greitas procesas. Reikia galvoti ne tik apie galutinį rezultatą, bet ir apie netrumpą sveikimo periodą, galimą riziką ir daugelį kitų dalykų“, – sakė chirurgas G.Gelžinis.

Pirmiausia pabandykite spręsti psichologinę problemą

Amžina dilema – natūralus grožis ar grožis sukurtas plastikos chirurgo pagalba?

Šiandien antrojo varianto šalininkų būtų, ko gero, daugiau, nei jų buvo prieš tą patį dešimtmetį. Žmonės jau supranta, kad medicina gali vis daugiau ir dažniau ryžtasi jos naujoves panaudoti savo gerovei kurti.

Paklausėme kalbintų plastikos chirurgų, ar šie pritartų grožio operacijos pageidaujančiam savo artimam žmogui. Abu atsakė panašiai: jei žmogus (artimas jis ar nepažįstamasis) nuolat galvoja apie savo problemą ir mano, kad tai trukdo jam gyventi, visada patarčiau pabandyti tai išspręsti.

Bet pirmiausia reikėtų ieškoti psichologinės pagalbos. Jeigu kompleksų, psichologinių problemų nepavyksta atsikratyti, tada jau verta pasikonsultuoti su plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos specialistu.

 

klaipedos.info