Plaukų slinkimas: liga, kuriai gydyti galimybių yra

Plaukai – ne tik išvaizdos dalis, bet ir sveikatos būklės barometras. Svarbi plaukų savybė – kaupti informaciją: juose atsispindi, ar visavertė mūsų mityba, emocinė būsena, ilgesnį laiką nei kituose, plaukų mėginiuose galima aptikti ir alkoholio ar narkotinių medžiagų. Plaukai sudaryti iš baltymo keratino, vandens, pigmento, mineralų ir lipidų, jų būklė priklauso nuo gyvenimo būdo, mitybos, gretutinių ligų, vartojamų vaistų ir kt. Apie plaukų pokyčius, ligas ir pagalbą aiškina Santaros klinikų Dermatovenerologijos centro vadovas gydytojas dermatovenerologas Tadas Raudonis.

Plaukų slinkimas

Dermatovenerologijos centre pagalbos sulaukia pacientai, kurie susiduria plaukų slinkimo problemomis. Gražūs, sveiki plaukai teikia džiaugsmo, tačiau svarbi ne tik estetinė jų funkcija. Jie sudaro fizinį barjerą ir apsaugo mus nuo žalingo UV spindulių poveikio. Galvos plaukų yra apie 100 000, o natūraliai kasdien netenkama iki 100.

Yra daug veiksnių, dėl kurių jų iškrenta daugiau. Šiam procesui užsitęsus, reikėtų kreiptis į gydytojus.

Plaukų gyvavimo ciklą sudaro trys etapai. Pirmasis – 4–6 metus trunkanti anageno fazė, kai plaukas aktyviai auga, ilgėja. Šios fazės trukmė yra genetiškai užprogramuota ir lemia, kokio ilgio kasas moterys gali užsiauginti. Per pereinamąją katageno fazę (apie porą savaičių) plauko folikulas netenka kraujotakos, t. y., mitybinių medžiagų. Ir paskutinė stadija – telogeno, trunka 4–8 savaites: plaukas iškrenta, jo folikulas sunyksta ir visas ciklas prasideda iš naujo.

Alopecijos rūšys

Išskiriamos dvi plaukų ligų grupės – randėjančios ir nerandėjančios alopecijos. Randėjančios retos, bet tai pavojingos būklės, kurios visam laikui, negrįžtamai sunaikina plaukus, palieka randelius odoje. Kad užkirstume kelią ligos progresavimui, reikalingas skubus gydymas. Nerandėjančių alopecijų grupėje populiariausia androgeninė alopecija – genetiškai nulemtas plaukų retėjimo ir plikimo polinkis. Ši liga stipriai veikia psichologinę sveikatą, sukelia kompleksų, baimės ir nesaugumo jausmą. Tai dažniausia vyrų plaukų slinkimo priežastis. Nežymus plaukų išretėjimas jiems gali prasidėti jau nuo 15–20 metų, paprastai pradedama plikti nuo pakaušio. Moterų androgeninio plikimo tipas yra kitoks ir gali prasidėti skirtingu metu: vienoms 20–30 metų, kitoms menopauzės pradžioje. Moterims įprastai plaukai pradeda retėti ties sklastymu, centrinėje viršugalvio dalyje. Gali būti cirkuliarus plikimo tipas, kai palaipsniui pradeda retėti visas viršugalvis, bet priekinėje augimo linijoje, pakaušyje ir šonuose plaukai išlieka.

Dar viena nerandėjanti alopecija – stresinių veiksnių sukeliamas plaukų slinkimas. Po COVID-19 pandemijos trečdaliui žmonių gali pradėti intensyviai slinkti plaukai. Tiesa, tai pastebima ir persirgus gripu, po sunkesnės operacijos ar patiriant didelį emocinį stresą, pakeitus mitybą, esant kitoms ligoms. Visų mechanizmas toks pat: dėl streso hormonų organizmas centralizuoja kraujotaką – stengiasi išsaugoti gyvybiškai svarbius organus ir mažesnį dėmesį skiria tam, kas nėra gyvybiškai būtina. Procesas prasideda praėjus 2 mėnesiams po streso ir gali užsitęsti iki pusės metų. Gera žinia ta, kad dažniausiai plaukai atauga.

Kada kreiptis į gydytojus?

Plaukai su amžiumi tampa plonesni, praranda spalvą, jų mažėja, bet plaukų ligas galima gydyti. Norintiems paspartinti plaukų ataugimą reikia gydytojų dermatovenerologų –  trichologų apžiūros ir gydymo. Vyrams reikėtų kreiptis, kai sumažėja plaukų tankis. Vyrų androgeninės alopecijos paplitimas priklauso nuo amžiaus: sulaukusiems 70 metų ji gali siekti iki 80 proc.

Moterims būdingas telogeninis plaukų slinkimas, jos pasakoja apie kuokštais krentančius plaukus. Jeigu tai užsitęsia ilgiau nei porą mėnesių, reikėtų kreiptis į gydytoją.

Svarbu pas gydytoją registruotis, jei pamatome tuščią plotelį, atsiranda bėrimų odoje, ją niežti, pleiskanoja, plaukai iškrenta mažais židinukais. Tai gali būti randėjančios alopecijos požymis, autoimuninio proceso, kurio metu naikinamas plauko folikulas, pasekmė.

Santaros klinikose turime įrankius, padedančius diagnozuoti visą plaukų ligų spektrą, atliekami tyrimai, skiriami vaistai.

Populiarėja plaukų transplantacijos, tačiau pacientas turi turėti pakankamai sveikus plaukus pakaušio srityje, iš kur jie paimami. Iš 10 vyrų transplantacijai būna tinkami tik 1 ar 2. Jeigu vyras visai nuplikęs, padengti viso ploto neįmanoma.

Masažuoti galvą rekomenduotina ir sveikintina. Tam galima naudoti ir masažinius aliejus. Masažuodami paskatiname kraujotaką, plaukai gauna daugiau maisto medžiagų. Daugiau buitinių priemonių, galinčių padėti plaukams, nėra ir neverta užsiimti įvairių nuovirų gamyba – jie gali sukelti alergiją ar kontaktinį dermatitą.

Plaukų slinkimo neveikia ir vaistinėse parduodami serumai, ampulės, kitos priemonės. Netiesa, kad papildai stabdo plaukų slinkimą ar gydo plaukų ligas. Tokio papildo nėra. Jie paspartina plaukų ataugimą po streso ir gali būti skiriami prie pagrindinio gydymo. Medikamentinio gydymo kaina gali būti keliolika kartų mažesnė, o rezultatai geresni.

Pagal BNS inf.