Po atostogų Kinijoje į Šilutę sugrįžo kinų virtuvės šefas

KINAS 4Pagaliau! Kokia laimė! Valio! Džiaugėsi šilutiškiai, kai prieš kelias dienas restoranas „Rambynas“ paskelbė, jog į Šilutę grįžo jų kinų virtuvės šefas.

Haiyang Šilutėje nebuvo penkias savaites. Jis kartu su milijonais kitų kinų iš įvairių pasaulio šalių buvo grįžęs gimtinėn aplankyti savo artimųjų ir atšvęsti kinų Naujųjų metų.

„Buvo labai smagu. Naujieji metai – didelė šventė, sugrįžo daug žmonių, fejerverkai nesustodami šaudė tris valandas“, – pasakojo Haiyang, telefone rodydamas įspūdingų fejerverkų video.

Pailsėjęs, pasikrovęs geros nuotaikos ir naujų patiekalų receptų, egzotiškasis virėjas vėl sukasi prie iki raudonumo įkaitintų puodų, lepindamas kiniško maisto pasiilgusius šilutiškius.

Atgal negavo lėktuvo bilieto

Kiekvieną žiemą milijonai kinų grįžta namo švęsti Naujųjų metų pagal kinų kalendorių. Masinė naujametė migracija, Kinijoje žinoma „chunyun“ pavadinimu, kasmet pasiekia neįtikėtinus skaičius. Pavyzdžiui, 2014 metais per 40 dienų trukmės atostogas įvyko 3,62 milijardo kelionių. Tai yra didžiausia kasmetinė žmonių migracija pasaulyje.kinu virtuves_sefas

Dauguma kinų keliauja keliais – autobusais ir automobiliais. Tokių kelionių būna apie 3,2 milijardo. Dar 258 milijonai žmonių keliauja traukiniais ir vos 42 milijonai parskrenda namo lėktuvais. Daugiausiai žmonių į gimtines Kinijos provincijoje keliauja iš dviejų didžiausių šalies megapolių – sostinės Pekino ir Šanchajaus.

Šilutėje dirbančio Haiyang gimtinė yra Šiaurės Kinijoje. Nuo Kinijos sostinės Pekino iki tos vietos reikia 3 valandas skristi lėktuvu arba 10 valandų važiuoti traukiniu.

Iš Šilutės pasiekęs Pekiną, Haiyang į savo gimtąjį miestą parskrido lėktuvu, tačiau grįžti atgal lėktuvo bilieto nebegavo – didžiulis srautas keleivių bilietus buvo išpirkę. Tad Haiyang visą dieną iki Kinijos sostinės dundėjo traukiniu.

Beje, jo gimtinėje žiemos būna labai šaltos. Kai Haiyang ten nuvyko, buvo 20 laipsnių šalčio, o kai išvažiavo atgal – minus 10 laipsnių.

Aplankė žmoną ir dukrą

Sugrįžtančio Haiyang Rytų Kinijoje laukė žmona ir dukra, kuri jau yra studentė.

Per Naujuosius metus kinai lanko gimines ir draugus. Paprastai pasipuošiama naujais rūbais, visi namai išvalomi, išpuošiami raudonai. Vaikai iš suaugusiųjų gauna vadinamuosius „raudonus vokelius“ su pinigais.

Naujųjų metų išvakarėse visa šeima susirenka namuose, valgo šventinę vakarienę, kurios pagrindiniai patiekalai -koldūnai, Naujųjų metų pyragėliai, įvairūs mėsos ir žuvies patiekalai.

Būtent tokius patiekalus vardijo ir Haiyang, kai paklausėme, ką jo šeima valgė per naujametę vakarienę.

Artėjant vidurnakčiui, pradedami leisti fejerverkai. Kokie jie įspūdingi (šaunami iš specialių patrankų), pamatėme ir mes Haiyang telefone.

Atnaujino valgiaraštį

patiekalas„Rambyno“ šeimininkas Simas Vėlyvis „Šilutės naujienoms“ pasakojo, kad paskutines dvi savaites į restorano „Facebook“ paskyrą gavo labai daug žinučių su klausimais, kada grįš Haiyang, kada gi baigsis jo atostogos.

Anot S.Vėlyvio, šilutiškiai labai mėgsta kinų virtuvės valgius. Ir yra dėl ko, nes Haiyang – geras ir profesionalus virėjas. Paragauti jo gaminamų patiekalų atvažiuoja žmonės ir iš Klaipėdos, Tauragės.

Grįžus Haiyang, restoranas atnaujino valgiaraštį ir klientams siūlo paragauti kiniškai pagamintų karališkųjų krevečių, aštuonkojų, sterko.

Kiniškus patiekalus valgyti sveika, nes jie ruošiami labai aukštoje temperatūroje. Taip daržovės, žuvis ar mėsa nepraranda maistinių savybių.

„Džiaugiamės Šilutei galėdami pasiūlyti ne tik kiniškos, bet ir lietuviškos virtuvės patiekalų, mūsų asortimentas – labai platus“, – prideda S.Vėlyvis.

Nevalgo cepelinų

Šilutėje Haiyang  dirba jau apie šešerius metus. „Mes patys jį suradome ir pasiūlėme atvažiuoti čia. Jis labai greitai pritapo prie kolektyvo. Mes patenkinti, ir jis patenkintas“, – sako S.Vėlyvis.

Restorano darbuotojai juokauja, kad už Haiyang nugaros geriau lietuviškai nešnekėti, nes jis viską supranta. Tačiau nors ir supranta, lietuviškai kinas šneka mažai.

Įdomus faktas, kad kinų virtuvės šefas nevalgo lietuviškų patiekalų, maistą sau gaminasi pats.

Laisvu nuo darbo metu jis aplanko draugus kinus, kurių nemažai gyvena Klaipėdoje, Vilniuje.