Po „darbiečių“ „benefiso“ uoste – siūlymai atsistatydinti

PARODYMAI 2Savivaldybės tarybos Darbo partijos frakcijos nariai Saulius Stankevičius, Juozas Sauspreškis, Darijus Pundžius, Algimantas Čeponis, Savivaldybės administracijos direktorius Tomas Budrikis ir dar dvi su šia partija susietos panelės visiškai nevykusiai pasitiko Tarptautinę darbo dieną, narystės Europos Sąjungoje dešimtmetį – gegužės 1-ąją.

Šventinės dienos išvakarėse, vėlų vakarą, minėti asmenys pateko į konfliktą Šilutės uoste, kai vilnietis laivininkas Darius Mieželis buvo įstumtas į vandenį.

Dabar vykstantis ikiteisminis tyrimas nustatys visų incidento dalyvių veiksmus šiame įvykyje bei suformuluos svarbiausią incidento kaltinimą – chuliganiški veiksmai viešoje vietoje ar pasikėsinimas nužudyti.

Visa kompanija pabėgo

Tą naktį Šilutės svečias atsidūrė vandenyje ir buvo murkdomas tik dėl to, kad išdrįso girtai Savivaldybės Tarybos politikų kompanijai pareikšti priekaištus dėl pavojingo įplaukimo į prieplauką – UAB „Neringos kelias“ priklausantis kateris įskriejo didžiuliu greičiu, todėl bangos daužė kitus laivus, galėjo sužeisti juose buvusius žmones.

D.Mieželis ir didžiulį stresą patyrusi jo draugė Renata davė parodymus ikiteisminį tyrimą vykdančiam Šilutės policijos komisariato kriminalistui.

Preliminariais duomenimis, D.Mieželis ir jo draugė mano, kad jį į vandenį įstūmė į prieplauką įlėkusio laivo kapitonas. Kaip vėliau jiems paaiškėjo, tai galėjo būti Šilutės „darbiečių“ lyderis S.Stankevičius.

Girtų politikų kompanija po incidento nelaukė į įvykio vietą skubančių policijos pareigūnų, o pasišalino iš uosto teritorijos. Tas faktas apsunkina tyrimą.

Opozicija apeliuoja į priesaiką

Kaip šį įvykį vertina mūsų pasitikėjimo mandatus turintys rajono ir šalies politikai?

Šilutės savivaldybės tarybos opozicija išplatino kreipimąsi į rajono bendruomenę, rajono policijos komisariatą ir merą Š.Laužiką. Kreipimesi akcentuojamas tik S.Stankevičiaus elgesys.

Opozicijos vardu lyderis Arvydas Jakas bei jo pavaduotojai Saulius Vytuvis ir Algirdas Gečas rašo: „Visoje mūsų šalyje plačiai nuskambėjo šių metų gegužės 1 d. nakties įvykis Šilutės miesto prieplaukoje, į kurį įsivėlė ir Šilutės rajono savivaldybės tarybos narys, Darbo partijos Šilutės skyriaus lyderis Saulius Stankevičius.

Mes – Šilutės rajono savivaldybės tarybos opozicijos nariai – pareiškiame, kad smerkiame tokį Savivaldybės tarybos nario elgesį ir manome, kad tai žemina Tarybos nario vardą ir menkina visos Savivaldybės tarybos įvaizdį vietos bendruomenėje.
Mes kreipiamės į Šilutės rajono policijos komisariatą ir raginame kuo greičiau ir objektyviau ištirti įvykį Šilutės miesto prieplaukoje. Mes kreipiamės į Šilutės rajono savivaldybės merą įvertinti savivaldybės tarybos nario elgesį ir jo atitikimą savivaldybės nario duotai priesaikai, kuri numatyta Lietuvos Respublikos Vietos savivaldos įstatymo 22 straipsniu 2 dalimi“.
Savivaldybės meras – apie viešų asmenų elgesį

Rajono meras Š.Laužikas irgi apsiribojo nuosaikiu pareiškimu dėl įvykių Šilutės uoste. Paminėti galimas incidente dalyvavusių politikų ir administracijos darbuotojų elgesio pasekmes jų tolimes-niam darbui Taryboje ir Savivaldybės administracijoje meras nepanoro.

Mero pareiškime teigiama, kad „Šilutės rajono savivaldybė yra daug pasiekusi kurdama turizmo infrastruktūrą, ypatingas dėmesys skiriamas vandens turizmo plėtrai. Nuolat pasikartojantys incidentai vandenyje navigacijos sezono metu rodo įsisenėjusias problemas, apie kurias kalbame jau ne vienerius metus – plaukiojimas neleistinose vietose, greičio ribojimo nepaisymas, alkoholio vartojimas, neatsargus elgesys ant vandens.

Vertindamas incidentą Šilutės prieplaukoje gegužės 1 d., noriu pabrėžti, kad Tarybos nariai yra vieši asmenys, todėl jie privalo laikytis visuotinai priimtų elgesio normų. Pagal turimą informaciją Šilutės policija tinkamai reagavo į įvykį ir šiuo metu vyksta ikiteisminis tyrimas dėl viešosios tvarkos pažeidimo. Esu įsitikinęs, kad teisėsaugos institucijos greitai ir objektyviai išsiaiškins šio įvykio aplinkybes“.

Mero pavaduotojas Virgilijus Pozingis „Šilutės naujienoms“ sakė, kad apie incidentą Šilutės uoste neturi jokių oficialių pranešimų: Savivaldybei nėra pranešta, ar pradėtas ikiteisminis tyrimas, kas dalyvavo incidente. Visos jo žinios – tik iš spaudoje skelbtos informacijos.

Pasak V.Pozingio, jis neabejoja, kad teisėsauga išaiškins incidento aplinkybes ir kiekvieno jo dalyvio atsakomybę.
Kaip tokioje situacijoje turėjo pasielgti valstybės tarnautojas – Savivaldybės administracijos direktorius T.Budrikis? Juk jis, kaip ir kiti incidento dalyviai ir liudininkai, pasišalino iš įvykio vietos?

V.Pozingis mano, kad jeigu T.Budrikis buvo galimo nusikaltimo vietoje, tai turėjo pasielgti taip, kaip dera jo statuso žmogui – padėti teisėsaugai.

Seimo nariai ragina apsispręsti patiems

Šilutės – Pagėgių rinkimų apygardoje Seimo nariu išrinktas Artūras Skardžius „Šilutės naujienoms“ sakė, kad apie incidentą Šilutės uoste turi nemažai informacijos, gautos iš kelių nesusietų informacijos šaltinių. Jo nuomone, Savivaldybės tarybos Darbo frakcijos nariai ir S.Stankevičius be reikalo delsia patys įsivertinti savo poelgius ir prisiimti atsakomybę ne tik pagal įstatymus, bet ir rinkėjams. A.Skardžiaus nuomone, patys politikai, siekdami išsaugoti savo garbę, turėtų sustabdyti narystę Darbo partijoje bent jau tol, kol teisėsauga įvertins kiekvieno iš jų  veiksmus ir teisinę atsakomybę.

A.Skardžiui abejonių kelia ir Darbo partijos vadovybės reakcija – ji elgiasi tarsi nieko neįvyko ar įvykis yra nereikšmingas, įprastas partijos nariams. Stebėtina, kad iki šiol į įvykį nesureagavo ir Darbo partijos pirmininkė Loreta Graužinienė, kuri, beje, vadovauja ir LR Seimui.

Dar griežčiau incidentą vertina kitas Seimo narys, išrinktas Šilutės rajono gyventojų, Remigijus Žemaitaitis. Jis „Šilutės naujienoms“ atsiųstame pareiškime, be kita ko, rašo, kad „Darbo partijos Šilutės skyriaus vedlys, buvęs kandidatas į Seimo narius, o dabar įtakingiausias ir turtingiausias Šilutės rajono savivaldybės tarybos valdančiosios koalicijos veikėjas, Šilutės mero Š.Laužiko ir vicemero V.Pozingio kertinis ramstis Saulius Stankevičius praėjusią savaitę savo neadekvačiu elgesiu (švelniai tariant) turbūt pašiurpino ne vieną Lietuvos gyventoją.   Šis asmuo ne tik pažeidė uosto akvatorijoje galiojančias taisykles, greičio ribojimus, viešumoje buvo neblaivus, bet ir pasikėsino, kaip teigia respublikinė spauda, į žmogaus, kuris tik siekė sudrausminti pažeidėją, gyvybę. Du kartus. Akivaizdu, kad šiam asmeniui negalioja jokios taisyklės ir jokios moralės normos.

Kartu glumina ir Darbo partijos vadovų, partijos kolegų elgesys. Tiksliau tariant – neveikimas. Į tokią neadekvačią ir, drįstu pavadinti, nusikalstamą Darbo partijos nario veiką privaloma reaguoti operatyviai. Deja, darbiečiai (t.y. Darbo partijos kandidatas į Lietuvos Respublikos Prezidentus A.Paulauskas bei partijos pirmininkė L.Graužinienė) nelabai suinteresuoti įvertinti savo partijos narių nusikalstamą elgesį ir moralines nuostatas. Kada nors gal bus surengtas Darbo partijos tarybos posėdis ir kolegos iš Šilutės elgesys bus vertinamas… O gal ir nebus…“.

R.Žemaitaitis mano, kad pati visuomenė turi pasiųsti aiškią žinutę įvairiuose rinkimuose Darbo partijos vadovams, kad toleruodami tokias „vertybes“, jie negali atstovauti mūsų valstybei ne tik Europoje, bet ir Lietuvos rajonuose.

Dvi kadencijas mūsų krašte Seimo nariu rinktas, dabar verslininkas Audrius Endzinas „Šilutės naujienoms“ sakė, jog tikisi, kad rajono Etikos komisija nagrinės kiekvieno incidente dalyvavusio rajono politiko elgesį ir įvertins, kiek kiekvieno veiksmai pažeidė jų, kaip rajono politikų, priesaiką. A.Endzino manymu, atsakomybės už nederamus poelgius neturi išvengti ir Savivaldybės administracijos direktorius T.Budrikis, kuris kaip valstybės tarnautojas akivaizdžiai pasielgė netinkamai, pasišalindamas iš įvykio vietos ir operatyviai nesuteikdamas informacijos apie įvykį teisėsaugininkams.