Po muštynių už grotų – šilutiškio kalinio bandymas pamokyti prižiūrėtojus

182748308-fac39a2f-c12e-45e2-8331-a7a0b338dad5Kas ką labiau nuskriaudė per pataisos namuose kilusias muštynes – prižiūrėtojai kalinius ar kaliniai pareigūnus? To teismo prašo išsiaiškinti nuteistasis, už pareigūnų veiksmus reikalaujantis kompensacijos.

„Jei mane puola, aš juk nestovėsiu ir nelauksiu, reikia gintis“, – laisvės atėmimo bausmę atliekantis 28 metų šilutiškis Ramūnas Krivičius greitakalbe pasakojo apie muštynes, prieš dvejus metus kilusias Kybartų pataisos namuose.

Vilniaus apygardos administracinio teismo (VAAT) teisėja Violeta Balčytienė jo klausėsi tuščioje teismo salėje. Į teismo posėdį neatvyko nei R.Krivičiaus advokatas, nei Kalėjimų departamento atstovai. Į teismą nebuvo pristatytas ir pats nuteistasis. Šiuo metu Alytaus pataisos namuose bausmę atliekantis R.Krivičius su teisėja bendravo vaizdo ryšiu.

Pasijuto nuskriaustas

Už plėšimus ir mažametės išžaginimą teistas vyras bando įrodyti, jog Kybartų pataisos namuose muštynes tramdę pareigūnai prieš jį panaudojo jėgą ir taip viršijo savo įgaliojimus.

Nuteistasis reikalauja atlyginti padarytą žalą ir iš valstybės priteisti 10 tūkstančių eurų.

Nors muštynės Kybartų pataisos namuose įvyko 2017 metų liepos 22-ąją, R.Krivičiaus ieškinys teismą pasiekė tik dabar. Nuteistasis teigė ilgai laukęs atsakymo iš Seimo kontrolierių. Kybartų pataisos namų pareigūnų veiksmus R.Krivičius buvo apskundęs Kalėjimų departamentui, Vilkaviškio policijai ir Marijampolės prokuratūrai, galiausiai kreipėsi į Seimo kontrolierių įstaigą. Kalėjimų departamentas ir R.Krivičiui, ir jo ieškinį nagrinėjančiam teismui nurodė, jog pareigūnai savo įgaliojimų neviršijo.

Apkaltino kvaišalų vagyste

„Jie mane buvo prispaudę prie žemės ir atėmę galimybę priešintis. Kam tuomet dar reikėjo daužyti?“ – aiškino R.Krivičius, teismui pateikęs ir Kybartų pataisos namų stadione kilusio konflikto vaizdo įrašą.

Vyras pasakojo, jog užpraeitų metų liepos mėnesį konfliktas tarp skirtingose kamerose gyvenančių nuteistųjų kilo dėl vadinamosios „chimkės“ – narkotinėmis medžiagomis apipurkštos pypkės. Vienos kameros gyventojai esą nugvelbė kitiems kaliniams priklausančią pypkę.

„Iš pradžių kilo žodinis konfliktas, mes apie pusę valandos aiškinomės kamerose, o po to viskas persikėlė į stadioną. Jei pareigūnai būtų laiku sureagavę, jokių veiksmų nebūtų buvę“, – teismui pasakojo R.Krivičius.

Spyrė, bet nepataikė?

Kalinys tikino bandęs būti taikdariu ir išskirti konfliktuojančius vyrus.

Teismo salėje peržiūrėtame vaido įraše matyti, kaip ant žolės parkritusį R.Krivičių spardo keli vyrai, tačiau nuteistasis tvirtino nuo jų nenukentėjęs.

„Aš užkliuvau už kupsto ir pagriuvau ant suoliuko, atsikėliau ir puoliau gintis“, – pasakojo vyras, bet apie jokius sužalojimus net neužsiminė.

„Vienas nuteistųjų man spyrė, bet nei jis man pataikė, nei aš jam, mes abu bandėme išvengti smūgių“, – pasakojo R.Krivičius. Jis tvirtino smurtą patyręs tik tuomet, kai skirti nuteistųjų atėjo pareigūnai.

„Aš jau buvau atsitraukęs į šoną, tačiau jie mane pargriovė ant žemės, užlaužė rankas ir tris kartus trenkė per kaklą“, – tikino po šio įvykio į kitą įkalinimo įstaigą perkeltas nuteistasis.

R.Krivičiaus nuomone, pareigūnai jėgą nustojo naudoti tik dėl to, kad ginti jo šoko kiti nuteistieji. Jo teigimu, vyrai pakilo nuo suoliuko ir pradėjo rėkti: „Ką jūs darote?“

Veržėsi pas medikus

Po konflikto grįžęs į kamerą R.Krivičius budėtojo prašė nuvesti jį į medicinos punktą, tačiau šį prašymą pareigūnas įvykdė tik tuomet, kai nuteistasis ėmė daužyti metalines kameros duris.

„Kaip gali žmogui neskaudėti, gal aš koks akmuo?“ – sulaukęs teisėjos klausimo, ar pagalba buvo būtina, piktinosi R.Krivičius.

Vyras tvirtino, jog rankas užlaužę pareigūnai jam išnarino nykštį, o vilkdami žole nubrozdino kelius.

Kalėjimų departamento atsakyme teigiama, jog malšindami konfliktą pareigūnai apie dešimt sekundžių laikė R.Krivičių prispaudę prie žemės.

Dėl šio įvykio pradėti ikiteisminį tyrimą ne kartą prašęs R.Krivičius tvirtino, kad per jį galėjo nukentėti ir pareigūnai: „Vienas nuteistųjų keliu nuspyrė pareigūną, jis nulėkė į tvorą, bet atsistojęs tiktai sugriebė tam vyrui už sprando.“

Ar tenkinti jo prašymą, teismas spręs kitą savaitę.

lrytas.lt inf.