Policija įspėja: saugokitės telefoninių sukčių!

why-identity-theft-sucks-1207281663-sep-6-2012-1-600x400Policija nuolat įspėja gyventojus nebūti patiklius, nes telefoniniai apgavikai ieško naujų būdų, kaip išvilioti pinigų. Pastaruoju metu pastebima, kad telefoniniai sukčiai aktyvėja, įvairiais būdais viliodami iš gyventojų informaciją, susijusią su konfidencialiais asmens elektroninės bankininkystės duomenimis.

Štai ir Šilutėje nepažįstami asmenys dvi savaites (balandžio 5-19 dienomis) mulkino 42 metų šilutiškę R.R. Iš moters apgaulės būdu išviliojo elektroninės bankininkystės kodus, slaptažodžius ir jos vardu paėmė 1000 litų greitąjį kreditą. Be to, R.R. iš savo sąskaitos į nepažįstamų asmenų sąskaitas pervedė 2232 litus.

Gyventojams skambina telefoniniai sukčiai, kurie prisistato Policijos departamento darbuotoju, įvardija prasimanytas pareigas Kriminalinės policijos padalinyje ir prisistato tikra policijoje dirbančio pareigūno pavarde. Jis stengiasi kuo daugiau sužinoti apie pašnekovo turtinę padėtį, išgauti bankų sąskaitų numerius, internetinės bankininkystės prisijungimo duomenis, kitą informaciją. Kartais apgavikai tvirtina, kad nustatė, jog į asmens sąskaitą buvo pervesti nelegalūs pinigai, ir, esą norėdami tai ištirti, jie reikalauja prisijungimo prie elektroninės bankininkystės duomenų. Juos gavę, ne tik ištuština sąskaitą, bet ir sąskaitos savininko vardu paima greituosius kreditus.

Todėl policija dar kartą prašo gyventojus neatskleisti nepažįstamiems asmenims savo vardo, pavardės, asmens kodo ir konfidencialių elektroninės bankininkystės duomenų.  Primename, kad konfidenciali informacija yra atpažinimo kodas, slaptažodis, 24 slaptažodžiai kortelėje, sąskaitų numeriai. Tai pagrindiniai duomenys, reikalingi naudotis pinigais, esančiais asmens sąskaitoje (kortelėje), taip pat paskolų iš kreditą teikiančių bendrovių operacijoms atlikti.

Policijos bei kitų tarnybų pareigūnai, paskambinę telefonu, nereikalauja perduoti grynųjų pinigų, pasakyti elektroninės bankininkystės prisijungimo duomenų ar atlikti kitų bankinių operacijų. Kalbant su nepažįstamais telefonu, nereikėtų jiems pasakoti ir apie savo santaupas, atskleisti mokėjimo kortelių kodų, asmens duomenų, adreso.

Policijos pareigūnai negali užbėgti už akių kiekvienam potencialiam sukčiui, be piliečių pranešimų ir pagalbos sunku nutraukti jų veiklą anksčiau, nei bus padaryta turtinė žala.

Apie sukčiavimo būdus prašome informuoti giminaičius, pažįstamus, kaimynus, kad šie, prieš sudarydami kokius nors sandorius, pasitartų su artimaisiais. Dažniausiai nuo sukčių nukenčia seni žmonės, todėl garbaus amžiaus gimines turinčių gyventojų prašome pasikalbėti su senoliais ir paaiškinti jiems apie telefoninių sukčių spendžiamas pinkles ir kaip tokiais atvejais elgtis.

Kilus įtarimui, kad susidūrėte su sukčiumi, nedelsdami kreipkitės į artimiausią policijos įstaigą arba skambinkite į policiją bendruoju pagalbos numeriu 112 arba 02.