Policija: per 3 mėnesius šalyje išduoti 5468 smurto orderiai, dažniausiai smurtauja sugyventiniai

Per tris mėnesius nuo įsigaliojimo pradžios Lietuvoje išduoti 5468 smurto orderiai, sako Viešosios policijos valdybos viršininkas Mindaugas Akelaitis. Pasak jo, dažniausiai smurtauja sugyventiniai, taip pat nuo alkoholio apsvaigę asmenys.

„Iki spalio 2 dienos buvo išduoti 5468 orderiai. Daugiausiai, vertinant pagal santykį, apie 30 proc. orderių buvo skirta sugyventiniui, vyrui – apie 19 proc., apie 16 proc. – sūnui“, – smurto orderio statistiką Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijai trečiadienį pristatė M. Akelaitis.

Pasak policijos atstovo, pavojų keliančiais asmenimis 85 proc. atvejų buvo pripažinti vyrai, daugiausia – 30–49 metų amžiaus tarpe. Kita dalis smurtavusių – apie 15 proc. atvejų – buvo moterys, atkreipė dėmesį jis.

„Tipiškai moterys buvo daugiausiai patiriančios pavojų – apie 79 proc. ir jų amžiaus rėžis buvo nuo 40 iki 60 metų ir aukštyn“, – teigė pareigūnas.

Anot M. Akelaičio, vertinant smurto orderių kiekį 100 tūkst. gyventojų, daugiausia jų išduota Biržų ir Molėtų rajonuose.

„Kalbant apie Vilniaus miestą, 100 tūkst. gyventojų tenka 95 orderiai, o Molėtuose – 400. Tai svyravimas didelis. Mažiausiai buvo Neringoje – 49“, – surinktus duomenis pristatė policijos atstovas.

Didesnė dalis smurto atvejų išduota asmenims paveiktiems alkoholio

M. Akelaitis taip pat pažymėjo, kad 60 proc. visų fiksuotų smurto atvejų pavojų keliantis asmuo buvo neblaivus.

„Kalbant apie orderio skyrimo atvejus – neblaivūs buvo 72 proc. (smurtautojų – ELTA). Tai čia yra aiškus ir abejonių nekeliantis indikatorius, kad, vis dėlto, pas mus smurtas artimoje aplinkoje labai tampriai susijęs su piktnaudžiavimu alkoholiu“, – pabrėžė M. Akelaitis.

Policijos atstovas atkreipė dėmesį, kad dėl smurto orderio nurodymų nesilaikymo per 3 mėnesius buvo pradėtos 3052 teisenos.

„Mūsų nustatyta tvarka, per orderio išdavimo laiką reikia mažiausiai du kartus patikrinti, ar jo laikomasi, tai dėl orderio įsipareigojimų nesilaikymo buvo pradėtos 3052 teisenos. Ir šitą skaičių pažeidimų padarė 1915 asmenų. Turime 5 asmenis, kurie per šį laikotarpį sugeneravo 61 nusižengimą“, – sakė M. Akelaitis.

„Nesilaikymo yra daug. Šitiems nusižengimams nustatyti šaltiniai yra 2 – mūsų pačių patikrinimo metu kai nustatoma, (…) arba praneša tos pavojų patiriančios pusės ar kiti žmonės. (…) Manau, kad nusižengimų skaičius pakankamai didelis.“, – pažymėjo policijos atstovas.

ELTA primena, kad naujos redakcijos Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas Seimo buvo priimtas pernai. Jis numato, kad, esant smurto artimoje aplinkoje rizikai, pilnametis smurto pavojų keliantis asmuo būtų įpareigojamas laikinai išsikelti iš gyvenamosios vietos, jei jis gyvena kartu su smurto pavojų patiriančiu asmeniu. Taip pat smurto pavojų keliančiam asmeniui neleidžiama lankytis šio asmens gyvenamojoje vietoje, nesiartinti prie jo ir kartu su juo gyvenančių asmenų.

Už apsaugos nuo smurto orderio nustatytų įpareigojimų nesilaikymą asmenims nustatoma administracinė atsakomybė. Už tai baudžiama nuo 80 iki 320 eurų, nusižengus pakartotinai – nuo 300 iki 780 eurų.

Už šiuos nusižengimus taip pat gali būti taikoma administracinio poveikio priemonė – įpareigojimas dalyvauti alkoholizmo ir narkomanijos prevencijos, ankstyvosios intervencijos, sveikatos priežiūros, resocializacijos, bendravimo su vaikais tobulinimo, smurtinio elgesio keitimo ar kitose programose ar kursuose.

Viktorija Smirnovaitė (ELTA)