Policijos kasdienybė: mažėja sunkių nusikaltimų, nemažėja nei vagysčių, nei smurto šeimose

sveksnos psichiatrijos_evakuacija_bombaPrieš savaitę surengtame Šilutės policijos ataskaitos už 2016 metus visuomenei pristatyme konstatuota, kad didžiausią nusikaltimų dalį sudaro vagystės.

Pernai rajone užregistruotos 299 vagystės (2015 m. – 298), 2016 m. ištirta 91 vagystė (30,4 proc.), o 2015 m. – 81 vagystė (27,2 proc.). Tauragės apskrities ir Šilutės rajono policijos vadovų nuomone, ištyrimo procentas labai menkas, tad šioje srityje reikia pasitempti.

Ne mažiau aktualios problemos – sunkūs ir labai sunkūs nusikaltimai, plėšimai ir smurtas artimoje aplinkoje.

Dažniausi nusikaltimai – vagystės

Šilutės r. PK viršininkas Artūras Mikalauskas akcentavo, kad didžiausias policijos darbo baras yra vagystės iš namų. Tai atvejai, kuomet ne tik dingsta žmonių turtas, bet ir sutrikdomas įprastas jų gyvenimas.

Didelė dalis pavogto turto paprastai greit išgabenama iš rajono, neretai – didmiesčius, nors dalį pareigūnams pavyksta aptikti ir Šilutės lombarduose.

Pernai Šilutės rajone buvo pavogta 17 automobilių, surasta 12 iš jų. Pareigūnų pastebėjimu, neretai ir mašinas šilutiškiai palieka aplaidžiai, net neužrakinę arba nepasiėmę iš jų savo daiktų, kurie patraukia ilgapirščių dėmesį. Vagys paprastai nelenda į tuos automobilius, kuriuose žino esant įrengtą signalizaciją.

Svarbu saugoti turtąsveksnos psichiatrijos_evakuacija1_bomba

Anot A.Mikalausko, būtina ir patiems gyventojams atsakingiau saugoti savo turtą, diegti pažangias apsaugos priemones.

Policijos vadovas pastebėjo, kad rajono gyventojai vis dažniau informuoja policiją pastebėję, kad į gyvenvietę atvažiavo nepažįstamas automobilis. „Labai lengva policijai dirbti, kuomet žmonės elgiasi pilietiškai“, – akcentavo PK viršininkas.

Tauragės AVPK viršininko pavaduotojas Mindaugas Baršys sakė, kad  Šilutės r. PK teks didesnį dėmesį skirti vagysčių išaiškinamumui, o tame darbe, taip pat – ir vagysčių prevencijoje, labai svarbi visuomenės pagalba. Svečio nuomone, jei žmogus įstengia nusipirkti solidų namuką, bet taupo vos keliasdešimt eurų kainuojančiai vaizdo stebėjimo kamerai, neturėtų stebėtis, kad vagys įsilaužia į tokius namus. Tačiau vagys tikrai vengs sodybos, kurioje matys kameras, nevažiuos į miestą, kuriame gatvės filmuojamos vaizdo kameromis, užfiksuojančiomis net automobilių valstybinius numerius.

Pernai rajone sukurtos kelios naujos saugios kaimynystės grupės ir šiuo metu tokių grupių rajone jau yra 23. Tačiau pareigūnai pastebi, kad ne visų saugios kaimynystės grupes kuriančių namų gyventojai suvokia tikrąją jų paskirtį. Kai kuriems atrodo, jog tai policija nuo šiol labiau saugos jų namą. Bet patiems reikia burtis draugėn, geranoriškai tartis ir ir galvoti, kaip savo namuose sukurti saugesnę aplinką, o policija gali tik patarti.

Sunkių nusikaltimų sumažėjo

Sunkius ir labai sunkius nusikaltimus tiria Tauragės AVPK specializuoti padaliniai.

Pareigūnai suskaičiavo, kad pernai Šilutės rajone įvykdyti 26 tokie sunkūs ir labai sunkūs nusikaltimai. Tai 6 nusikaltimais mažiau, nei buvo užfiksuota 2015 metais.

Pernai rajone užfiksuoti 2 nužudymai, o 2015 m. buvo nužudyti 5 žmonės.

Per abu pastaruosius metus užregistruota po 4 sunkius sveikatos sutrikdymo atvejus ir po 4 didelės vertės turto vagystes.

Seksualinio pobūdžio nusikaltimų 2016 m. buvo  4, 2015 m. – 6. Į šiuos skaičius neįtraukti nusikaltimai prieš nepilnamečius.

O šiemet tik per sausio mėnesį rajone įvykdyti jau 3 sunkiems nusikaltimams priskiriami įvykiai: išžaginimas, sunkus susižalojimas darbe ir prekybos narkotikais atvejis.

Smurtą šeimose reikėtų tirti greičiau

Anot M.Baršio, policija savo veiklą pirmiausia orientuoja į smurtinius nusikaltimus, o tik po to – į turtinius nusikaltimus.

2016 m. pagal Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymą Šilutėje pradėti 173 ikiteisminiai tyrimai (IT) ir priimti 84 nutarimai atsisakyti pradėti IT. 2015 m. šie skaičiai buvo atitinkamai 158 ir 497.

Pernai rajone užregistruota 12 smurto artimoje aplinkoje atvejų, kuriuose nukentėjo nepilnamečiai.

Pasak A.Mikalausko, reikia pripažinti, kad dėmesio šiai sričiai trūko visoje šalyje, bet pastarųjų savaičių įvykiai rodo, jog tai ne tik policijos, bet ir visų institucijų problema.

Smurto šeimoje nusikaltimus tirti, pasak PK viršininko, nėra sunku, tačiau visos institucijos dar turėtų susitarti, kaip juos ištirti greičiau – kad tai užtruktų ne 2-3 mėnesius, bet 2-3 dienas.

Plėšimus tirti nelengva

Didelė problema yra plėšimai. Jie dažniausiai vyksta tamsiu paros metu, žmonės užpuolami, gauna smūgius iš nugaros, todėl beveik niekada negali nurodyti jokių plėšikų žymių. Todėl tirti tokius nusikaltimus yra nelengva.

Ir pernai, ir užpernai Šilutėje užregistruota po 9 plėšimus, ištirta lygiai po trečdalį – 33,3 proc.

Nesunkių nusikaltimų kategorijai priskiriami melagingi pranešimai, tačiau jų metu tenka pakelti dideles specialiųjų tarnybų pajėgas. Toks įvykis pernai liepą užregistruotas Klaipėdos Jūrininkų ligoninės Švėkšnos departamente, kai buvo pranešta, kad ligoninėje padėtas sprogmuo. Komisariato pareigūnai melagingai apie bombą pranešusį asmenį išaiškino greit, daug sudėtingiau buvo medikams, kuriems teko iš palatų išvesti ir išnešti į kiemą ir čia prižiūrėti kelis šimtus ligonių.