Policijos metai: nužudytas kūdikis, nelaimės keliuose ir dainelę keičiantys nukentėjusieji

Vienų nusikaltimų daugėjo, kitų mažėjo, - taip trumpai galima apibūdinti 2020-uosius metus Šilutės rajone, žvelgiant iš policijos darbo kasdienybės.

Skaudžiausias praėjusių metų įvykis – kūdikio, kurį miegantį nuspaudė girtas tėvas, žūtis. Asociatyvi nuotr.

Neseniai pristatyta Šilutės policijos komisariato metinė ataskaita byloja, kad daugiametės tendencijos dar nesikeičia: rajone vis dar pirmauja vagystės ir smurto artimoje aplinkoje atvejai, pernai būta ir sunkesnių nusikaltimų, ir skaudžių nelaimių keliuose.

Skaudžiausias nusikaltimas – kūdikio nužudymas

Neabejotinai skaudžiausia praėjusių metų nelaimė buvo vos pusantro mėnesio kūdikio mirtis, kurį užspaudė girtutėlis šalia jo atsigulęs tėvas. 32 metų Šilutės gyventojas Velykas sutiko areštinės kameroje. Tragedija viename Šilutės daugiabučių įvyko pavasarį. Kaip vėliau policijos pareigūnams pasakojo mirusio berniuko motina, jos vyras visą dieną gėrė, o įveiktas alkoholio girtas nugriuvo į lovą, kurioje tuo metu miegojo mažylis. Kad vaikas miręs, pastebėta tik po kiek laiko, kai kūdikis neįprastai ilgai nepabudo.

Vėliau paaiškėjo, kad vyras visiškai girtas – į alkoholio matuoklį jis pripūtė 3 promiles. Kūdikį pražudęs vyras policijai jau buvo gerai žinomas, jis garsėjo agresyviu elgesiu, ne kartą buvo teistas už smurtinius nusikaltimus ir viešosios tvarkos pažeidimus.
Ši byla jau perduota teismui.

Smurto nemažėja, vagysčių – tik šiek tiek

Per pastaruosius metus vagysčių rajone nedaugėjo ir net šiek tiek sumažėjo. R. Rudminas neatmeta, kad prie tokių statistikos pokyčių šiek tiek galėjo prisidėti ir… COVID-19 karantinas, mat dėl apribotų galimybių keliauti sumažėjo ir į rajoną atvykstančių ilgapirščių, svetimo turto mėgėjų.
Be to, ne vienas šios srities „profesionalas“ buvo sulaikytas. Ypač šia prasme pareigūnams „derlingas“ buvo ruduo, tai ir davė kiek pagerėjusius rezultatus.

Šiemet sueina dešimtmetis, kai Lietuvoje pradėjo veikti smurto artimoje aplinkoje įstatymas, visgi ši problema kol kas nė kiek nemažėja. Atvirkščiai – pranešimų apie smurtą šeimose policija gauna labai daug. Ir neretai nuvykus į įvykio vietą pareigūnams tenka išgirsti priešingą pareiškimą: nukentėjusioji pusė pakeičia dainelę ir pareiškia, kad jokio smurto nebuvo…

„Į tokius pranešimus reaguojame labai atsakingai, išvykstame neatidėliodami, o išgirdus pakeistus parodymus būna išties gaila ir sugaišto laiko, ir pareigūnų darbo“, – sako PK viršininkas.

Ikiteisminiai tyrimai trunka ilgai

Pernai rajono keliuose žuvo 2 žmonės – moteris, kurią Šilutės centre esančioje pėsčiųjų perėjoje partrenkė jaunas vairuotojas, ir iš Tauragės atvykęs vyras kelyje į Rusnę. Užpernai žuvusiųjų buvo 2. Mažiau 2020-aisiais buvo ir sužeistų žmonių. Pasak R. Rudmino, tam irgi galėjo turėti įtakos kelionių apribojimai, dėl kurių sumažėjo ir automobilių srautai keliuose.

Didžioji dalis eismo nelaimių įvyksta vis dėl tų pačių priežasčių – saugaus greičio viršijimo ir girtų vairuotojų kaltės. Tačiau 2020-aisiais girti vairuotojai rajono keliuose nesukėlė nė vieno eismo įvykio, kuriame būtų žuvę žmonės. Bet apsvaigę vairuotojai sukėlė daugiau nei pusšimtį eismo įvykių, kuriuose žmonės buvo sužaloti.

Policijos vadovai norėtų, kad pradėti ikiteisminiai tyrimai truktų kiek įmanoma trumpiau, tačiau to padaryti kol kas nepavyksta. Dažniausias trukdis – ekspertizės, kurios kai kada užtrunka ilgai, nes ekspertai yra labai apkrauti darbu.

Dėkoja neabejingiems piliečiams

„Policijos veikla neatsiejama ir labai susipina su visos bendruomenės gyvenimu, ir mūsų visų tikslas yra vienas – saugumas“, – sako R. Rudminas.

Komentuodamas praėjusių metų teisėsauginę situaciją, PK viršininkas nuolat akcentuoja ir kiekvieno piliečio atsakomybę. Anot jo, visuomenės pagalba policijos darbe yra neišmatuojamai svarbi. R. Rudminas pasidžiaugia, kad Šilutės krašto žmonės tai supranta. Mūsų kraštiečiai, anot jo, yra neabejingi, iniciatyvūs ir neretai praneša apie pastebėtus teisės pažeidimus ar kitus negatyvius dalykus. Ta pagalba ir pernai padėjo išaiškinti ne vieną nusikalstamą veiką.

Štai kad ir įvykis Vainute, kuomet automobilio padegėjas išaiškintas tik todėl, kad neabejingi buvo tai matę vietiniai.

„Dėkoju visiems neabejingiems šilutiškiams, kurie informuoja apie negatyvius reiškinius, įtartinus asmenis. Tik visi kartu mes galime daug pasiekti, laiku užkirsti kelią nelaimėms ir kartu sukurti visiems saugią aplinką“, – sako R. Rudminas.