Policijos vadovų pagyros įtikino ne visus klausytojus

policijos ataskaita vadaiLietuvos policija sumanė visuomenę kviesti į viešas ataskaitas apie praėjusių metų darbą. Į tokį susitikimą antradienį sukviesta ir mūsų rajono bendruomenė.

Deja, norinčių pabendrauti su rajono, apskrities ir šalies policijos vadovais atsirado nedaug – vos keli Šilutės rajono tarybos nariai, seniūnai, žurnalistai ir vienas nuo padegėjų nukentėjęs kintiškis. Didžioji dalis salėje sėdėjusiųjų buvo pačios policijos pareigūnai, kartu atsiėmę ir Generalinio komisaro pavaduotojo Renato Požėlos teikiamus padėkos raštus.

Šilutės rajono policijos komisariato (PK) viršininko Sigito Mikutavičiaus ataskaita buvo išsami, su ja supažindinsime kitame laikraščio numeryje. Jo viršininko, Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) vadovo Remigijaus Rudmino kalba tryško tik džiugesiu ir pasididžiavimu dėl policijos darbo.

Tiems klausytojams, kurie vis dėlto bandė baksnoti į Šilutės teisėsaugos problemas, R.Rudminas atsakė, jog darbo be problemų nebūna, technika visada genda, o jei netenkina kurio nors Šilutės r. PK skyriaus darbas, tą skyrių galima iš viso iškelti į Tauragės AVPK. Ir kai pavažinės šilutiškiai po 100 kilometrų į Tauragę reikalų tvarkyti, nustos reikšti pretenzijas…

Dėkojo seniūnams ir pareigūnams

Tauragės AVPK vadovas R.Rudminas dėkojo Šilutės r. PK kolektyvui už sąžiningai atliekamas pareigas, seniūnams – už nuoširdų bendradarbiavimą. Anot R.Rudmino, iš Šilutės krašto, palyginti su kitais šiam AVPK priklausančiais rajonais, sulaukiama daugiausia iniciatyvų. Tai pozityvu, nes visuomenės saugumas priklauso ne tik nuo policijos darbo.

R.Rudminas padėkos raštus už bendradarbiavimą įteikė seniūnams Juzefai Tamavičienei, Daliai Drobnienei, Raimondui Steponkui, bikavėniškei Marytei Matevičienei ir vainutiškiui Vytautui Laurinaičiui.

Padėkos raštai už ištarnautus metus ir gerą darbą įteiktos pareigūnams Vaidai Višinskaitei, Sigitui Šimkui, Donatui Mulskiui, Mindaugui Paičiui, Leonui Jukniui, Vaidui Kuzui, Gintarui Pekūnui.

Atmetus sukčiavimus, atrodome neblogai

„Džiugu, kad turime tiek gerų pareigūnų, o visuomenės saugumas gerėja, kad galime būti saugūs savo namuose ir viešose vietose“, – pasidžiaugė rajono meras Šarūnas Laužikas. Ir pažadėjo būsimą Savivaldybės indėlį į šį gerą policijos darbą. 

„Ar Kintų seniūnijoje gyvenantis meras nieko negirdėjo apie čia siaučiantį padegėją, kad džiaugiasi saugiu gyvenimu?“ – visai „į temą“ šnibždėjosi žiniasklaidininkai…

Savo kalbą apibūdinęs žodžiais „tiesai šviesiai“, Šilutės rajono apylinkės vyriausiasis prokuroras Rimvydas Kurpavičius teigė, kad Šilutės rajonas yra labai kriminogeninis. Bet, atmetus sukčiavimo atvejus, kurių kasmet suskaičiuojama po kelis šimtus, anot prokuroro, atrodome visai neblogai.

R.Kurpavičius akcentavo itin aukštą – 72 proc. – nusikaltimų išaiškinamumo rodiklį – tokio dar nėra buvę. Bet kartu nurodė ir sritis, kuriose Šilutės policija turėtų aktyvinti darbą: tai rezonansiniai nusikaltimai – plėšimai, vagystės iš butų, su narkotikais susiję nusikaltimai, smarkiai kitus rajonus lenkiantys vagysčių skaičiai.

Vyriausiajam prokurorui neramu dėl vis gausėjančių melagingų pranešimų bei melagingų liudijimų, kurie atima brangų pareigūnų darbo laiką, per kurį būtų galima išaiškinti tikrus nusikaltimus.

Pastebėjo R.Kurpavičius ir tai, kad visuomenė vis dar nelabai noriai talkina teisėsaugai, ir šių, anot jo, ledų dar nesugebama pralaužti. O reikėtų, nes saugumas – ne tik policijos ir prokuratūros, bet ir visų gyventojų reikalas.

Policijoje – „žmogiškasis ir biudžeto nepriteklius“

Pagerėjusį policijos darbą pastebėjo seniūnai Jonas Budreckas ir Vitalijus Mockus. Jie pasidžiaugė, kad S.Mikutavičius leido skambinti jam net naktį, dėkojo itin operatyviai į pranešimus reaguojančiai apylinkės inspektorei Aušrai Skurdelienei. Bet apgailestavo, kad nutrūko gera tradicija su policijos vadovais aptarti visų seniūnijų bėdas. Tokių pokalbių seniūnai norėtų bent kartą per ketvirtį.

Generalinio komisaro pavaduotojas R.Požėla tokį susirinkimą pavadino „startuojančiu modifikuoto ataskaitinio susirinkimo formatu“. Po šia keliaaukšte formuluote, pasirodo, slepiasi paprastas tikslas: anot svečio, taip policija tiesiog siekia būti atvira ir atsiskaityti bendruomenei.policijos ataskaita kintiskis

Šilutės r. PK vadovams jis siūlė pagalvoti, kaip reikėtų labiau paviešinti metų nusikalstamumo ir jų išaiškinamumo ataskaitą. Akivaizdu, kad nebuvo girdėjęs, jog tokį viešinimą Šilutės policija ir be raginimų daro kasmet.

Pasak R.Požėlos, Lietuvos policijoje yra didelis „žmogiškasis nepriteklius“ (suprask – trūksta pareigūnų – maždaug 1500). Žymus ir „biudžeto nepriteklius“, nors šios Vyriausybės požiūris policijos vadovus džiugina – policijai skirta 44 milijonais litų daugiau nei pernai.

Kiekvienas litas, anot svečio, turi būti skiriamas ten, kur jis labiausia reikalingas, o reikalingas jis materialiniam pareigūnų skatinimui. Todėl dalis pareigūnų jau gaus 100 litų daugiau.

Policija – nelanksti ir pasenusi

Šilutiškių „neapipilti skaičiais“ pažadėjęs svečias pacitavo tik kelis: pernai iš viso šalyje užregistruota 85 000 nusikalstamų veikų, t.y. 3 proc. daugiau, nei buvo 2012-aisiais. Jų išaiškinamumo vidurkis – 52 proc.

Pernai šalies keliuose žuvo 258 žmonės, ir tai, anot R.Požėlos, absoliučiai mažiausias skaičius per visą Lietuvos istoriją. „Arčiausiai tokio rodiklio Lietuva buvo tik 1958 metais“, – žėrė palyginimus generalinio komisaro pavaduotojas.

„Ar šiandien žuvusiųjų jau turime tik tiek, kiek buvo tuomet, kai Lietuvos keliuose dar arklių traukiamais vežimaičiais dardėjome?“ – vėl aptarinėjo nieko nesupratę žiniasklaidininkai.

R.Požėla pripažino, kad šalyje vis dar auga sukčiavimo mastai, o lietuviai tebėra neapsakomai patiklūs ir lengvai atiduoda namuose laikomas dideles sumas pinigų.

Pernykščiai metai, anot svečio, buvo didelių pertvarkų policijoje metai, kurių metu buvo ir specifinių renginių – policijai teko ir Seimo narius ant rankų panešioti…

Šiandieninę sistemą policijoje R.Požėla pavadino nelanksčia ir pasenusia. „Keisime prioritetus, stambinsime padalinius, bus optimizuojamas vadovavimas, o rajonų komisariatuose steigiamos nuotolinio darbo vietos“, – žadėjo jis.
Kaip rotacijos pavyzdį jis paminėjo ir R.Rudminą, kuris 5 metams iškeliamas „į sostinę“ – Žemaitijos sostinę Telšius.
„Kartu mes – jėga“, – pakiliai užbaigė svečias.

R.Požėla atsiprašė kintiškio

Pakilią gaidą nusodino kintiškis ūkininkas Arvydas Stankus, kuris per pastaruosius du mėnesius 3 kartus nukentėjo nuo padegėjo. Vyras pasidžiaugė, kad policijai praėję metai buvo „tokie geri“, bet apgailestavo to negalįs pasakyti apie save. Anot jo, į gaisravietę atvykusius policininkus teko net „su triukšmu prašyti“, kad jie pradėtų tyrimą dėl padegimo, o vėliau teko pačiam važiuoti į Šilutę atsivežti kinologą su šunimi, mat policija neturi benzino.

„Ar tikrai viskas čia tvarkoje?“ – klausė kintiškis.

„Matome ir savo bėdas, yra nesutvarkytų dalykų, kyla problemų pareigūnams bendraujant su nukentėjusiaisiais. Turime stengtis ir jau ėmėmės žygių, kad situacija nesikartotų“, – aptakiai kintiškiui atsakinėjo R.Rudminas. Ši situacija, anot jo, jau yra išanalizuota, o pareigūnų pasirengimą ateityje padės nustatyti jų auditavimas.

Tik R.Požėla atsiprašė kintiškio už tai, kad pareigūnai šiuo atveju padarė ne viską ir paprašė pateikti jam konkrečius duomenis apie situaciją.

Šilutės rajono tarybos narys Arvydas Jakas domėjosi, ar Policijos departamentą tenkina Bendrojo pagalbos centro darbas ir ar yra postūmių į gera po rezonansinių Dembavos įvykių?

R.Požėla pripažino, kad šie įvykiai apnuogino problemą ir kad nors jis ir „nenori išsakyti kritikos, norėtųsi geriau atliekamos šios funkcijos“.

Apie numatytas pertvarkas policijos Licencijavimo ir Migracijos poskyrių darbe rašysime ateityje.