Politikai apetito nesumažino

kanceliarines islaidos2_copyRajono politikai ne vienerius metus piktino rinkėjus, iš Savivaldybės biudžeto prašydami kompensacijų už išgalvotas keliones. Siekdami, kad tokių akivaizdžių melagysčių būtų mažiau, ketvirtadienį politikai vieningai pakoregavo Šilutės savivaldybės tarybos veiklos reglamentą – prirašė daugiau išlaidų, už kurias galėtų prašyti kompensacijos.

Taip sureaguota į Etikos komisijos pirmininko Jono Jatauto viešą kreipimąsi dėl išlaidų kompensavimo tvarkos neskaidrumų. Tačiau J.Jatautas teigia, kad Reglamento papildymai politikų išlaidų kontrolės nepadidins.

Kaip sėmė taip ir sems

Reglamento papildymus, mero nurodymu, paruošė savivaldybės Tarybos sekretorius Andrius Jurkus, kuris išklausė Tarybos frakcijų pageidavimus, kaip skaidrinti politikų patiriamų išlaidų, susijusių su tarybos nario pareigomis, kompensavimą.

Beje, niekas nė nepageidavo sumažinti Tarybos narių apetitą: politikai pasiliko teisę kas mėnesį iš biudžeto gauti kompensaciją, siekiančią minimalią mėnesio algą (MMA) – 380 eurų.

Iki šiol Reglamente buvo numatyta, kad politikai gali prašyti kompensuoti 4 rūšių išlaidas, susijusias su politikų veikla: pašto, telefono, interneto ryšio ir transporto išlaidas.

Dabar Reglamente įrašyta kur kas daugiau galimų išlaidų.

Taigi jau nuo 2017 metų pradžios politikai gali prašyti kompensuoti išlaidas už: telefonų nuomą, telefoninius pokalbius, interneto paslaugas, pašto prekes ir paslaugas, kanceliarines prekes, kompiuterinės technikos nuomą, techninę priežiūrą, remontą, eksploatavimą, Tarybos nario veiklai naudojamos transporto priemonės eksploatavimą, techninį aptarnavimą, remontą.

Reglamento pataisų projekte politikai buvo įsirašę ir išlaidas „Gėlėms ir knygoms“, tačiau šių išlaidų kompensavimą uždraudė Vyriausybės atstovė Klaipėdos apskrityje Daiva Kerekeš, derindama Šilutės savivaldybės Tarybos sprendimo projektus.

Kosmetinė korekcija

Etikos komiteto pirmininkas J.Jatautas, kurio iniciatyva buvo pakoreguotos Savivaldybės Tarybos veiklos reglamento nuostatos dėl politikams išmokamų kompensacijų, „Šilutės naujienoms“ sakė, kad pakeitimus vertina tik kaip kosmetinę korekciją.

J.Jatauto nuomone, kaip anksčiau, taip ir dabar savivaldybės politikai galės deklaruoti savo patirtas išlaidas be jokios kontrolės. Nėra jokių konkrečių ataskaitų apie jų atliktus darbus, išvykas, susitikimus su rinkėjais, niekur nefiksuojama, kokios konkrečios išlaidos patiriamos atliekant šiuos darbus.

J.Jatautas sutinka su manančiais, kad savivaldybės politikai tiesiog pasiskyrė sau galima išmokas ir nekontroliuojami tuos pinigus išsigrynina.

J.Jatautas žada ir toliau siekti, kad savivaldybės Tarybos politikams  kompensacijos būtų mokamos skaidriai, pateikus abejonių nekeliančius dokumentus. Jis sakė jau yra pateikęs pasiūlymus merui ir tikisi, kad Reglamentas bus tobulinamas toliau.

Politikai išsidalijo 84 445 eurus

Pagal Šilutės savivaldybės buhalterės Aldonos Gudovijienės pateiktą informaciją, per 2016 metus mūsų savivaldybės politikai, pateikę dokumentus apie transporto, ryšių ir kanceliarinių prekių išlaidas, iš rajono biudžeto išsigrynino 84 445 eurus.

Rekordinės sumos buvo skirtos Tarybos narių „kelionėms“. Politikai Savivaldybės buhalterijai pateikė degalų pirkimo kvitus net už 80 154 eurų, be sąžinės graužaties mulkindami rinkėjus, neva tiek išleido kelionėms rinkėjų labui.

Už tokią sumą nesunkiai galima nuvažiuoti daugiau kaip 1 milijoną kilometrų (25 kartus aplink Žemę)!

Tik 1 476 eurus politikai išleido telefoniniams pokalbiams ir interneto paslaugoms apmokėti, o už kanceliarines prekes sumokėjo 2 814 eurų.

Vienintelis savivaldybės politikas – Liberalų sąjūdžio atstovas Jonas Jatautas nepasinaudojo savivaldybės Tarybos narių susikurta privilegija imti išmokas „už patirtus nuostolius“, atliekant Tarybos nario pareigas.

Meras V.Laurinaitis ir jo tuometinis pavaduotojas a.a. A.Balčytis kompensacijomis nesinaudojo, nes jiems buvo mokamas atlyginimas, o transportą ir ryšio priemones suteikė Savivaldybės administracija.

Lyderiai ir kuklesni

2016 metų absoliučiu Savivaldybės biudžeto lėšų išgryninimo lyderiu tapo socialdemokratas Arūnas Pupšys, kuris į savo automobilį supylė didžiausią kuro talonėliais pateisintą sumą – net 4353 eurus.

Daugiau kaip 4 tūkst. eurų kompensacijų per metus susiorganizavo dar devyni politikai: socialdemokratai Algirdas Bekeris ir Antanas Kubaitis, „tvarkiečiai“ Vaidas Bendoravičius, Vaidas Pavilonis ir Ričardas Stonkus, liberalai Raimundas Ambrozaitis ir Vidmantas Gečas, „darbietis“ Tomas Budrikis ir konservatorius Arūnas Kurlianskas.

Tik du politikai – liberalas Algirdas Gečas bei konservatorius Zigmantas Jaunius su savivaldybės biudžeto lėšomis elgėsi taupiau. Jie vieninteliai neperkopė 3 tūkst. eurų ribos.

Reikia pastebėti, kad du nauji Tarybos nariai, kuriems mandatai įteikti tik priešpaskutinį 2016 metų mėnesį, – socialdemokratai Saulius Vytuvis ir Alfonsas Vanagas, matyt, nenusileis savo kolegoms tuštindami Savivaldybės biudžetą – per gruodžio mėnesį jie sugebėjo „darbui su rinkėjais“ išleisti bemaž maksimalias galimas sumas – 348,7 ir 367,8 Eur.

Nepailstantis keliautojas į susitikimus su rinkėjais yra verslininkas Steponas Kazlauskas, kuris per metus iš savivaldybės biudžeto į savo valdomo automobilio kuro baką supylė kuro už 3 346 eurus.

Beje, šis politikas nuo 2016 metų spalio 2 dienos prarado teisę vairuoti transporto priemonę, nes buvo sulaikytas vairuojantis neblaivus. Tačiau ir per tuos tris mėnesius, kai negalėjo vairuoti automobilio, iš Savivaldybės biudžeto pareikalavo apmokėti 1053 Eur už degalus…