Savivaldybės Tarybos posėdyje jau patvirtintas 2016 metų rajono strateginių kultūros renginių sąrašas. Pasak sprendimo projekto autorių – Kultūros skyriaus vedėjos Vilmos Griškevičienės bei vyriausiosios specialistės Jurgitos Skobienės, kultūros įstaigų vadovai kartu su seniūnais aptarė 2016 m. renginių datas, tematiką, aktualumą, organizavimo formas, numatė, kur reikėtų pasitelkti švietimo institucijas, asociacijas, kūrėjus.
Manoma, kad kultūros renginiai tampa svaria ir strategine savivaldybės bei visuomenės gyvenimo kokybės plėtros dalimi. Todėl kasmet teikiamas tvirtinti renginių sąrašas padeda išskirti svarbiausius, Šilutės krašto išskirtinumą, bendruomeniškumą labiausiai atspindinčius renginius.
Naujosios kadencijos politikai yra linkę šiek tiek koreguoti savivaldybės paramą renginiams: didinti paramą kultūros renginiams ir mažinti jos dalį pramogoms.
Savivaldybės Tarybos Socialinių reikalų komitete užvirė karšta diskusija dėl šventėms skiriamų biudžeto pinigų ir renginių kokybės.
Šią diskusiją sukėlė Kultūros skyriaus vyriausiosios specialistės J.Skobienės pateikta statistika, kokiomis sumomis šiemet buvo remiamos šventės ir renginiai. Kaimiškųjų seniūnijų bendruomenių šventėms skirta 11 500 Eur (kiekvienai iš 10-ies seniūnijų – po 1150 Eur), Vasario 16-osios dienos programai – 1150 Eur, Miesto šventės programa buvo įgyvendinta ne iš Savivaldybės biudžeto lėšų, buvo proga pasinaudoti kito fondo lėšomis, konkursui „Pamario pora“ pagal atskirą prašymą skirta 870 Eur, plenerui „Pamario ženklai“ – 1450 Eur, regioniniam renginiui „Literatūrinis ruduo“ – 1450 Eur, tarptautiniam Kintų muzikos festivaliui – 1450 Eur, Moliūgų šventei Švėkšnoje – 1150 Eur, Žuvienės virimo čempionatui – 7240 Eur.
Iš viso 2015 metais 17-os strateginių renginių daliniam finansavimui savivaldybės Taryba iš rajono biudžeto buvo skyrusi 26 260 Eur.
Kai kuriuos politikus suerzino, kad kultūros renginiu pavadintas ir iš Savivaldybės biudžeto dosniai finansuotas Žuvienės virimo čempionatas.
Politikai neabejoja, kad šis renginys garsina kraštą, bet nenori pripažinti, kad jis yra susijęs su kultūros puoselėjimu. Pasak konservatorės Sandros Tamašauskienės, daug abejonių kyla dėl Savivaldybės biudžeto lėšų skiriamos sumos ir siekiamo rezultato. Ji siūlė palyginti Žuvienės virimo čempionatą, kuriam Savivaldybė šiemet skyrė 7240 Eur, ir pasaulinio lygio atlikėjais garsėjantį tarptautinį Kintų muzikos festivalį, kuriam teko vos 1450 Eur. Pasak politikės, Savivaldybės paskirtų lėšų ir gautos kultūros proporcijos rezultatas tiesiog stulbinamai skiriasi.
S.Tamašauskienės nuomone, Žuvienės virimo čempionatas akivaizdžiai tapo partijų žuvienės virimo varžybomis ir nominacijų dalybomis su politinės reklamos prieskoniu.
„O kaip vertinti antrąją tos šventės dalį, kai bemaž visuose kiemeliuose vyksta viešas lėbavimas?“, – klausė politikė. Jos nuomone, tokios šventės rezultato net negalima lyginti su tarptautiniu Kintų muzikos festivaliu, todėl Savivaldybė turėtų šiam festivaliui skirti nemažiau lėšų kaip ir Žuvienės virimo čempionatui.
Be to, buvo pastebėta, kad seniūnijose vykstančios šventės kultūros požiūriu taip pat skiriasi. Politikai teiravosi, ar Kultūros skyriaus specialistai kaip nors galėtų padėti sudaryti renginių programas, kad Savivaldybės paramos lėšos nebūtų švaistomos menkaverčiams atlikėjams samdyti.
Pasak šio skyriaus vedėjos V.Griškevičienės, specialistai padėti gali, jeigu tik yra toks pageidavimas. Bet dažniausiai apie šventės programą sprendžia seniūnai su savo bendruomenių atstovais.
Savivaldybė jau paskelbė 2016 metų kultūros projektų konkursą. Prioritetai bus teikiami šiems projektams:
1. Etninės kultūros sklaidos (naujos edukacinės programos, Lietuvos kultūros kelio „Vėtrungių kelias“ įgyvendinimo priemonės, leidyba, stovyklos, kursai, konkursai);
2. Profesionalaus meno sklaida ir kultūrinių mainų plėtojimas (teatro, šokio, muzikos, dailės, fotografijos, kino ir kitų menų sritys);
3. Kultūros paveldo aktualizavimas (marinistinė kultūra, Mažosios Lietuvos ir žemaitiškojo krašto kultūra, Lietuvos valstybės šimtmečio projektai);
4. Neformalus suaugusiųjų švietimas (kultūros kūrėjų bei administratorių ir bendruomenių lyderių švietimas);
5. Krašto kultūrą reprezentuojantys leidiniai.
Patvirtintas ir kitų metų strateginių renginių sąrašas.
VALSTYBINĖS ŠVENTĖS IR ISTORINĖS DATOS
* Laisvės gynėjų dienos 25-mečio renginių programa, vyks sausio 13 d., organizatorius – Šilutės kultūros ir pramogų centras.
* Klaipėdos krašto dienos paminėjimas, vyks sausio 15 d., organizatorius – Šilutės H.Šojaus muziejus.
* Valstybės atkūrimo diena, vyks vasario 16 d., organizatorius – Šilutės kultūros ir pramogų centras.
* Nepriklausomybės atkūrimo diena, vyks kovo 11 d., organizatorius – Šilutės kultūros ir pramogų centras.
* Gedulo ir vilties diena, vyks birželio 14 d., organizatorius – Šilutės H.Šojaus muziejus.
* Valstybės diena, vyks liepos 6 d., organizatorius – Šilutės kultūros ir pramogų centras.
* Renginys, skirtas Juodojo kaspino dienai, vyks rugpjūčio 23 d., organizatorius – Šilutės H.Šojaus muziejus.
* Mažosios Lietuvos gyventojų genocido dienos minėjimas, vyks spalio 16 d., organizatorius – Šilutės H.Šojaus muziejus.
* Valstybinės šventės ir kitos istorinės datos seniūnijose, kasmet, organizatoriai – kultūros centrai, suderinę su seniūnais, švietimo, kultūros įstaigomis, bibliotekomis, bendruomenėmis.
TRADICINIAI RENGINIAI
* Rusnės seniūnijos bendruomenių renginys Rusnėje, vyks balandžio 9 d., organizatoriai – Salos etnokultūros ir informacijos centras ir seniūnija.
* Šilutės miesto šventė, vyks gegužės 28 d., organizatorius – Šilutės kultūros ir pramogų centras.
* Juknaičių seniūnijos bendruomenių renginys Juknaičiuose, vyks birželio 18 d., organizatorius – Salos etnokultūros ir informacijos centras ir seniūnija.
* Vainuto seniūnijos bendruomenių renginys, vyks birželio 24 d. Vainute, organizatorius – Senųjų kaimo tradicijų centras ir seniūnija.
* Gardamo seniūnijos bendruomenių renginys, vyks birželio 25 d. Gardame, organizatorius – Žemaičių krašto etnokultūros centras ir seniūnija.
* Kintų seniūnijos bendruomenių renginys, vyks liepos 2 d. Kintuose, organizatorius – Kintų Vydūno kultūros centras ir seniūnija.
* Katyčių seniūnijos bendruomenių renginys, vyks liepos 9 d. Katyčiuose, organizatorius – Senųjų kaimo tradicijų centras ir seniūnija.
* Švėkšnos seniūnijos bendruomenių renginys, vyks liepos 30 d. Švėkšnoje, organizatorius – Šilutės TIC Švėkšnos amatų centras ir seniūnija.
* Usėnų seniūnijos bendruomenių renginys, vyks rugpjūčio 6 d. Usėnuose, organizatorius – Salos etnokultūros ir informacijos centras ir seniūnija.
* Kaimo kapelų šventė „Grajikit, Bikavos žiogeliai“, vyks rugpjūčio 13 d. Bikavėnuose, organizatorius – Senųjų kaimo tradicijų kultūros centras.
* Saugų seniūnijos bendruomenių renginys, vyks rugpjūčio 15 d. Saugose, organizatorius – Kintų Vydūno kultūros centras ir seniūnija.
* Žemaičių Naumiesčio seniūnijos bendruomenių renginys, vyks rugsėjo 24 d. Žemaičių Naumiestyje, organizatorius – Žemaičių krašto etnokultūros centras ir seniūnija.
* Sportinių šokių konkursas „Pamario pora“, vyks gegužės mėn. Šilutėje, organizatorius – Šilutės sportinių šokių klubas „Lūgnė“.
PROFESIONALAUS MENO (REGIONINIAI, RESPUBLIKINIAI, TARPTAUTINIAI) RENGINIAI
* Pasaulio šilutiškių sueiga „Šviesos parnešti, gera padaryti“, vyks liepos 5-6 d. Šilutėje, organizatorius – Šilutės F.Bajoraičio viešoji biblioteka.
* Meno laboratorija „Pamario ženklai“, vyks rugpjūčio 1-12 d. Kintuose, organizatorius – Kintų Vydūno kultūros centras.
* Kintų muzikos festivalis, vyks liepos – rugpjūčio mėn. Kintuose, organizatorius – VšĮ „Kintai Arts“.
KRAŠTO ŽINOMUMĄ GARSINANTYS RENGINIAI
* Žuvienės virimo čempionatas, vyks rugsėjo 3 d. Šilutėje, organizatorius – idėjos autoriai.
* Moliūgų šventė, vyks spalio pabaigoje Švėkšnoje, organizatorius – Švėkšnos seniūnija.
Rašyti atsakymą