Populiariausių kontracepcijos priemonių penketukas

iStock 000009655855SmallKadaise gajūs mitai, jog šiuolaikinė kontracepcija didina svorį ar sukelia vėžį, žlunga. Besisaugojant „netyčiuko“, Lietuvoje pirmenybė atiduodama hormoninėms tabletėms, nustatė vaistinių tinklas „Camelia“, paskelbęs populiariausių kontracepcijos priemonių penketuką.

Populiariausių kontracepcijos priemonių penketukas

1. Hormoninės tabletės.
2. Prezervatyvai.
3. Vaginalinės tabletės, žvakutės ir kremai.
4. Spiralės.
5. Žiedai ir pleistrai.

„Palyginti su praėjusiu dešimtmečiu, kontracepcijos paklausa Lietuvoje yra gerokai išaugusi, ypač – tarp jaunų moterų.

Pastarosios, ieškodamos apsaugos nuo nepageidaujamo nėštumo, renkasi pažangiausias priemones, kurios dabar yra ne tik efektyvios, bet ir visiškai saugios. Taip gan sparčiai nyksta kadaise populiarus požiūris, kad geriamos kontraceptinės tabletės keičia kūno formas ar net sukelia vėžį“, – komentavo vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Gintarė Krikščiūnienė.

Jos teigimu, absoliutūs kontracepcijos priemonių lyderiai yra hormoninės tabletės. „Tai patraukliausia priemonė pastovų partnerį turinčioms moterims ir merginoms, neplanuojančioms šeimos pagausėjimo. Nors naujos kartos tabletės praktiškai neturi šalutinių poveikių, rekomenduojama kartu naudoti ir prevencinį preparatą, užkertantį kelią hormono, esančio šiose tabletėse, kaupimuisi kepenyse. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad pirmą tablečių vartojimo mėnesį reikėtų saugotis papildomai“, – pažymėjo vaistininkė.

Kai lytiniai santykiai nereguliarūs, nepakeičiami yra prezervatyvai. „Tai antra pagal populiarumą, galima sakyti, klasikinė priemonė, kurią itin mėgsta ir vyrai, ir įvairaus amžiaus moterys. Prezervatyvams šiek tiek nusileidžia vaginalinės tabletės, žvakutės ir kremai. Šias priemones renkasi moterys, kurios dėl įvairių priežasčių vengia hormoninės kontracepcijos. Jų privalumas tame, kad jos veikia vietiškai, nepatenka į kraują, tačiau tinka tik vienam kartui, tad dažniau naudojant, ši priemonė pakankamai brangi“, – teigė G.Krikščiūnienė.

Ketvirtoje vietoje yra dar viena barjerinė kontracepcijos priemonė – spiralė. „Spirales su hormonais ar be jų paprastai naudoja gimdžiusios moterys, kurios artimiausiu metu arba visai neplanuoja vaikučių ir siekia ilgesnį laiką nesukti galvos dėl apsaugos nuo nėštumo. Toks pasirinkimas yra logiškas – spiralės užtikrina ramybę šioje srityje net iki penkerių metų“, – sakė „Camelia“ vaistininkė.

Penketuką užbaigia žiedai ir pleistras, kuriuos vaistininkai vadina madingiausiomis apsaugos nuo nėštumo priemonėmis. „Šiuo metu jos yra labai populiarios, o ir patikimumu nenusileidžia tabletėms. Tai dažniau naudoja jaunos merginos, kadangi geriant tabletes reikia tam tikros disciplinos, joms patogiau kartą per savaitę užsiklijuoti ant kūno tokį pleistrą ar kartą per mėnesį įsidėti žiedą“, – teigė G.Krikščiūnienė.

Pasak jos, visgi neretai jaunimas pamiršta apie reguliarios apsaugos nuo nėštumo svarbą, o tuomet imamasi skubių priemonių.

„Vadinamoji ekstra kontracepcija taip pat pakankamai populiari. Pastebėjome, kad šiuo klausimu dažniau kreipiamasi po savaitgalių ar švenčių“, – sakė „Camelia“ vaistininkė.