Įprastai apie kovo 20-23 d. prasidedantis pavasarinis potvynis šiemet prognozuotas dar anksčiau, bet prognozės nepasitvirtino: potvynis vėluoja ir užplūsti Pamarį žada tik balandžio 14-17 dienomis, – taip dabar prognozuoja Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba. Teigiama, kad vėlyvą potvynį nulėmė globali oro masių cirkuliacija.
Šilutės savivaldybės Civilinės ir priešgaisrinės saugos tarnybos vadovas Romualdas Renčeliauskas mano, kad šiemetinis potvynis neturėtų nustebinti savo mastais, mat nors didžiųjų šalies upių aukštupiuose sniego dar yra daugiau nei vidutiniškai būna kitais metais, mūsų kraštuose jo išlikę tik kur ne kur miškuose.
Sniego atsargos Lietuvoje bei Nemuno ir Neries baseinuose Baltarusijoje pastarosiomis dienomis dar vis didėjo. Nuo vasario 25 d. iki balandžio 5-osios jos išaugo vidutiniškai 15 mm ir dabar yra didesnės nei daugiametė norma.
Šiuo metu vandens lygis visose upėse žemas – artimas žemiausiems daugiamečiams rodikliams, bet pastarosiomis dienomis irgi pradėjo kilti.
Dirvos įšalas neviršija 60 cm, o tai, pasak R.Renčeliausko, irgi yra labai mažai. Tai reiškia, jog žemė greit įšils ir galės priimti vandenį.
Dėl šios priežasties, R.Renčeliausko nuomone, turėtų sukrusti ir „Šilutės polderių“ bei Kaimo reikalų specialistai ir patikrinti polderių pylimų būklę. Nes staiga atšilus žemei pylimai irgi gali prarasti savo tvirtumą.
Upių vagose ledo beveik nėra, jis išėjo į marias, o naujo ledo irgi nebesulauksime.
Kuršių mariose ir Nemuno žemupyje vandens lygis šiuo metu yra žemesnis už vidutinį daugiametį, tai irgi mažina galimą potvynio mastą.
Tačiau staiga atšilę orai bei žemę po kiekvienos žiemos prausiantys pavasariniai lietūs, kuriuos ir šiemet žada meteorologai, neabejotinai intensyviai tirpdys kituose šalies rajonuose susikaupusį sniegą. Tai lems vandens lygio kilimą daugelyje šalies upių. Vandens lygis, pasak R.Renčeliausko, neturėtų kilti tik Vakarų Lietuvos upėse – Minijoje, Jūroje ir Šyšoje, nes mūsų krašte sniego beveik nebėra.
Nemuno vandens lygis, aišku, kils, numatoma, kad išsilies ir Leitė bei Gėgė. O išsiliejus iš krantų Leitės vandenims, gali būti vėl užlietas ir kelias Šilutė – Rusnė.
Hidrometeorologijos tarnyba prognozuoja, kad mūsų rajone po vandeniu turėtų atsidurti 20-22 tūkstančiai hektarų.
Rašyti atsakymą