Potvynio vandenys gali užteršti ir šulinius

sulinysPotvynio vandenims užliejant gyvenamąsias teritorijas, nešvarus vanduo nesunkiai gali patekti ir į šachtinius šulinius, negilius gręžinius, kurių vanduo naudojamas maistui. Potvynio vanduo surenka visus mikroorganizmus, virusus, chemines medžiagas, kurie ilgai išlieka gyvybingi. Todėl primename, kad toks vanduo netinkamas gerti, ruošti maistą ir net praustis. Vartojantys tokį vandenį žmonės gali užsikrėsti įvairiomis infekcinėmis ligomis.

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro (KVSC) Šilutės skyriaus specialistai ragina potvynio zonos gyventojus iš anksto apsirūpinti geriamuoju vandeniu, nelaukiant, kol kiemus užlies potvynis.

Geriamasis vanduo šulinyje užteršiamas, kai į šulinį patenka potvynio vandenys. Tokiam vandeniui būdingas specifinis kvapas (specifinio kuro ar chemikalų), jame matomos šiukšlės ar kitos priemaišos, gali būti pakitusi ir vandens spalva.

Šachtinio šulinio potvynio vanduo gali ir neužlieti, bet jei šulinys senas, nesandarūs jo rentiniai, tai potvynio vanduo per plyšius nesunkiai patenka į geriamąjį vandenį.

Todėl prieš kiekvieną potvynį būtina patikrinti savo šulinio būklę: užsandarinti plyšius, paaukštinti, kad viršutinis rentinio kraštas būtų aukštesnis už numatomą vandens lygį, patartina viršutinį šulinio rentinį apiplūkti moliu, o aplink šulinį suformuoti nuolydį, kurį reikėtų išgrįsti akmenimis arba išbetonuoti.suliniai potvynio zonoje valencius semia vandeni rolando

Pasibaigus potvyniui užliejamoje zonoje esančių šulinių vandenį būtina dezinfekuoti. Paprasčiausias būdas – vandenį virinti, tuomet žūva visi mikroorganizmai. Tačiau virinant nesikeičia vandens cheminė sudėtis – nitritai ir nitratai, kurie patenka į šulinį su potvynio vandeniu, yra pavojingi sveikatai. Nitratai ypač pavojingi naujagimiams ir kūdikiams. Jų organizme dar nesusiformavusi azotinių junginių nukenksminimo sistema, todėl mažyliai gali sunkiai apsinuodyti ir net mirti. Taip pat nitratų toksiniam poveikiui jautrūs infekcinėmis ligomis sergantys, senyvo amžiaus žmonės, sergantys širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų ligomis, mažakraujyste.

Jei kyla abejonių, kad šulinys gali būti užterštas, nevartokite vandens tol, kol neįsitikinsite, kad jis saugus. Jei šulinys buvo užlietas ar į jį galėjo prasisunkti potvynio vanduo, būtina išsemti visą šulinio vandenį, nušveisti sienas, išvalyti dugną ir ant jo užberti žvyro, rupaus smėlio, skaldos sluoksnius po 10-15 cm ir leisti vandeniui naujai prisipildyti.  Prisipildžiusį šulinį reikia dezinfekuoti. Tai gali atlikti įmonių, turinčių licenciją aplinkos kenksmingumui pašalinti darbuotojai, turintys dezinfekuotojo kvalifikaciją.

Norint įsitikinti, kad vanduo iš tikrųjų saugus ir jame nėra pavojingų mikroorganizmų bei cheminių medžiagų, rekomenduojama, išvalius ir dezinfekavus šulinį, atlikti vandens tyrimus.