Potvynis grįžo su trenksmu: Tenenys pralaužė pylimą, rusniškiai – vėl apsemti

tenenys pralauze_1_pVos kelias savaites pasidžiaugę galimybe namo grįžti savais ratais, rusniškiai – vėl apsemti. Kelyje Šilutė – Rusnė – beveik pusmetris vandens.

Šėlsta ir Tenenys – pralaužė šviežią pylimą, išplovė žvyrkelį.

Tenenys pralaužė pylimą

Praėjusią savaitę labiausiai vandens lygis kilo mažesnėse Pamario krašto upėse, liejosi ant pievų. Naktį į ketvirtadienį, vasario 23-ąją, Tenenio vanduo prasiveržė per praėjusį rudenį šviežiai supiltą pylimą ir ėmė tekėti renovuojamu žvyrkeliu Petreliai – Žemaitkiemis. Kelias buvo keliose vietose išplautas ir nebeišvažiuojamas.

Tiesa, šiuo keliu, pasak Saugų seniūnės Dalios Rudienės, beveik niekas nesinaudoja, petreliškiai išvažiuoja kitais keliais.
Ketvirtadienio rytą išplautoje pylimo vietoje darbo ėmėsi UAB „Šilutės polderiai“ darbininkų brigada. Visą dieną dirbę vyrai pralaužtoje vietoje sukrovė beveik 1000 maišų su smėliu ir avariją likvidavo.

Pasak A.Gorodecko, nelaimės zonoje stovi dvi sodybos, tačiau jų gyventojai iki namų privažiuoja kitais keliukais, tad vis dar neišvažiuojamas kelias jiems gyventi netrukdo.

Mažosiosios krašto upės – Minija, Šyša, Tenenys – nuo savaitgalio po truputį slūgsta.

Prognozės nelinksmos, vanduo dar kils

Penktadienį ir šeštadienį vanduo vėl užliejo kelią į Rusnę. Sekmadienį čia vandens gylis viršijo 30 cm, o pirmadienį pasiekė ir 40 cm. Apsemto ruožo ilgis – arti pusės kilometro.

Šilutės r. savivaldybės Viešųjų paslaugų skyriaus specialistas Arvydas Gorodeckas sakė, jog Rusnės kelią apsėmė Nemuno vanduo, kuris laukais atplūdo nuo pačių Šilininkų. Nemunas iš krantų išsiliejo todėl, kad jo vagą užkimšo ledai. Nuo Šilininkų iki pat Kuršių marių Lietuvos upių tėvas tebėra sukaustytas ledu. Anot A.Gorodecko, reikia geros šilumos ir gero vėjo, kad padėtų tą ledą suskaldyti ir išnešti. Tik tada vanduo nustotų kilti.

Tiesa, šilumos šią savaitę meteorologai žada.

A.Gorodeckas neskuba raminti rusniškių ir prognozuoja, kad artimiausiomis dienomis vanduo ant kelio gali tik kilti. Tokią prognozę iliustruoja šiųmetiniu pavyzdžiu: žiemos potvynio piko metu – sausio 11-ąją, kai ant kelio buvo 45 cm vandens, jo lygis Nemune ties Skirvyte siekė 301 cm. Tuo tarpu vasario 27-osios, pirmadienio, ryte toje pat vietoje vandens lygis buvo 310 cm.

Ties Šilininkais tą pačią sausio 11-ąją užfiksuotas 356 cm vandens lygis, o pirmadienį jis buvo net 455 cm. Vien per parą nuo šeštadienio iki sekmadienio ryto vandens lygis čia pakilo net 1 m 15 cm.

Iki šiol Leitė aukščiausiai buvo pakilusi sausio 11 d. – iki 278 cm, o pirmadienį jos lygis pasiekė 306 cm.

Rusniškiai ir Šyšos kaimo gyventojai jau išsireikalavo, kad jų lengvieji automobiliai būtų pradedami kelti, kai vandens gylis ant kelio pasiekia 15 cm. Tad šįkart VĮ Klaipėdos regiono keliai specialiomis transporto priemonėmis apsemtu ruožu kelti lengvuosius pradėjo jau sekmadienio rytą. O pirmadienį jau ėmė kursuoti ir specialusis Šilutės autobusų parko automobilis, vežantis neratuotus keleivius.