Potvynis ir šalčiai neketina trauktis

APLEDEJA TRALAI 2Potvynis Pamaryje nei slūgsta, nei kyla, o meteorologai bei specialiųjų tarnybų vadovai prognozuoja, jog jis pamariškius vargins dar ilgai.

Gali būti net ir taip, kad dar nesibaigus šiam neįprastai staigiam viduržiemio potvyniui prasidės įprastinis – pavasarinis.

Vandenų įkalintiems gyventojams specialiosios tarnybos jau gabeno maisto produktų. Norinčiuosius vežė į Šilutę apsipirkti ir pas gydytojus. O vien tik automobilių kilnojimas per užlietą maždaug 400 metrų kelio Šilutė – Rusnė ruožą visiems mokesčių mokėtojams kasdien atsieina apie 6000 litų.

Kasdien perkeliama po 500-600 automobilių

Praėjusią savaitę vandens gylis kelyje Šilutė – Rusnė svyravo nuo 55 iki 60 cm, vakar rytą jis vėl buvo 55 cm.

Kelias neišvažiuojamas, tad kasdien ryte ir vakarop abiejose užlieto ruožo pusėse susidaro automobilių eilės. Ir vakar rytą Rusnės pusėje prieš 7 val. stovėjo apie dvi dešimtis automobilių. Vairuotojams teko eilėje laukti gerą valandą.

Panašios eilės darbo dienai pasibaigus susidaro jau Šilutės pusėje, o išvažiuojančių rusniškių tuomet būna mažiau. Dieną eilių prie perkėlos beveik nesusidaro.

Jau trečią savaitę automobilius per užlietą ruožą kilnoja Klaipėdos regiono kelių technika. Šilutės kelių tarnybos viršininkas APLEDEJA TRALAI 4Algirdas Jakubauskas sako, jog kasdien įmonės technika perkelia po 500-600 automobilių. Bet, pasak A.Jakubausko, tai nėra patys didžiausi skaičiai. Buvo metų, kuomet kelininkams kasdien tekdavo kilnoti po 700 automobilių, o rekordas, kurį prisimena kelininkų vadovas, buvo 780 automobilių per dieną.

A.Jakubauskas mano, jog šiek tiek mažesni besikeliančiųjų skaičiai šiemet yra todėl, kad visą potvynio laiką laikosi gana aukštas vanduo, jo gylis ant kelio jau trečia savaitė nekrenta žemiau pusės metro. Tai žinodami rusniškiai stengiasi į „didžiąją žemę“ keltis tik tuomet, kai tikrai reikia.

Kiek automobilių kilnojimas jau atsiėjo mokesčių mokėtojams, pasak A.Jakubausko, dar nesuskaičiuota. Preliminarius skaičius kelininkai galės pateikti mėnesio pabaigoje. Kol kas jie gali pasakyti tik tiek, kad viena potvynio diena, kai perkeliama apie 500 automobilių, atsieina apie 6000 litų.

Prognozuojamas ir nemenkas pavasarinis potvynis

Šilutės hidrometeorologijos stoties viršininkas Igor Osadčij raminti užlietose teritorijose atsidūrusių žmonių neskuba. Juk potvynio vanduo labai staiga gali pakilti, bet slūgsta itin lėtai. Ypač slūgimą stabdo šalčiai, tad orams atšalus sunku tikėtis, kad vanduo nuslūgtų daugiau nei po 1-2 cm per parą.

Šiuo metu Nemunas iki Smalininkų yra užšalęs, tik šiek tiek properšų dar yra ties Smalininkų gyvenviente. Viena kita properša matyti ir Atmatoje – arčiau Kuršių marių, ir Skirvytės upėje.

Blogiausia, anot I.Osadčij, yra tai, kad žiemos potvyniui pasiekus maksimumą, prasidėjo šalčiai ir vandens telkiniai užšalo esant aukštam vandens lygiui. Tad dabar visos pievos padengtos ledu.

„Prognozes dalinti visada yra rizikinga, bet šiemet gali nutikti taip, kad dar nesibaigus šiam žiemos potvyniui, prasidės įprastas pavasarinis. Juo labiau kad atšilimo nenusimato nei sausį, nei vasarį“, – sako hidrometeorologų viršininkas.

Anot I.Osadčij, jei išsilaikys tokie kaip šiuo metu orai, tai vanduo po truputį slūgs ir gali būti, jog jis grįš į upių vagas. Tačiau ledas pievose išliks.

APLEDEJA TRALAIVasaris irgi žadamas šaltas

Pamariškių nepradžiugins ir Europos meteorologijos tarnybos prognozės. Jos duomenimis, ir vasaris mūsų krašte šiemet bus šaltas. Tiesa, greičiausiai ne toks šaltas kaip sausis, nes prognozuojama, kad iki pat sausio pabaigos išsilaikys žemesnė už vidutinę daugiametę normą temperatūra.

Vidutinė paros temperatūra iki sausio mėnesio pabaigos prognozuojama minus 10 laipsnių. Tiesa, tai bendra prognozė visai Lietuvai, o Pamaryje, aišku, bus keliais laipsniais šilčiau.

Vyresnioji orų stebėtoja Ona Bubulienė sako, kad pirmasis sausio dešimtadienis Šilutėje buvo šiltesnis už normą. Šio dešimtadienio norma yra minus 3,9 laipsnio, o šiemet šis rodiklis buvo 0,6 laipsnių šilumos.

Antrasis dešimtadienis parodė tikrąją žiemą: jo vidutinė norma yra minus 4,1 laipsnio, o šiemet Šilutėje buvo net minus 8,5 laipsnio.

Šalčiausia buvo praėjusio sekmadienio vakarą ir pirmadienio naktį. Sekmadienį vakare temperatūra sparčiai krito ir 20 val. termometro stulpelis jau rodė 15 laipsnių žemiau nulio, o 23 val. – net minus 20,9 laipsnio. Tačiau po vidurnakčio taip pat sparčiai pradėjo šilti: 2 val. nakties šalčio jau bebuvo 13,8 laipsnio, 5 val. – 10,8 laipsnio, o 8 val. ryte – 9,4 laipsnio žemiau nulio.