Potvynis įsišėlo: vandens – virš metro, pamariškius gelbsti pasieniečių ir kariuomenės technika

potvynis amfibija_copyGreičiausiai pajutusi, jog tai paskutiniai metai, kuomet dar galima pagąsdinti rusniškius, gamta visai pašėlo juos skandinti – antradienį ant kelio į Rusnę jau buvo virš 80 cm vandens, o trečiadienį ir vakar vandens gylis jau viršijo metrą. Kilnoti žmones iškviesta senoji ugniagesių amfibija, o automobiliai apskritai nebekilnojami, nes tai būtų nebesaugu. Rajone apsemta apie 4000 hektarų teritorija, kai kuriuose apsemtuose namuose yra kelios dešimtys centimetrų vandens. 15 Žalgirių kaimo sodybų buvo likusios be elektros, nes pakilęs vanduo apsėmė elektros skydines.

Usėnų, Juknaičių,   Šilutės, Rusnės, Saugų ir Kintų seniūnijose paskelbta ekstremali situacija.

Savivaldybėje trečiadienį skubiai sušauktas Ekstremalių situacijų komisijos posėdis, kuriame priimtas sprendimas kreiptis pagalbos į Valstybės sienos apsaugos tarnybą (VSAT) ir kariuomenę, kad gelbėti pamariškių savo techniką – sraigtasparnį ir vikšrinę amfibiją – atsiųstų šios struktūros. Savivaldybė taip pat prašo, kad iš valstybės rezervo būtų skirta guminių batų, guminių valčių, elektros generatorių, kurie bus išdalinti apsemtos zonos gyventojams. Prašoma ir maišų smėliui, nes prognozuojama, kad gali tekti remontuoti išplautus pylimus.

Ant kelio 105 cm vandens  

„Rusnės gyventojus kamuoja vienas ilgiausių potvynių nuo nepriklausomybės atgavimo“, – taip situaciją pastarosiomis dienomis apibūdino respublikinė spauda.
potvynis Kristinos_Ivanovos_nuotrauka
Su tuo nepasiginčysi, kai žinai, kad vandenų apsuptyje salos žmonės gyvena nuo rugsėjo, tą patį mėnesį rajone buvo paskelbta ir ekstremali situacija. O nuo spalio rusniškiai jau ir savais ratais retai kada į didžiąją žemę išvažiavo. Visą paskutinę sausio savaitę mašinas per vandenį ir vėl kilnojo traktoriai au specialiomis priekabomis, o eilėse prie jų kai kada rusniškiai ir po pusantros valandos prastovėdavo.

Pastarosiomis dienomis vanduo kilo ypač sparčiai. Dar sekmadienį jo gylis ant kelio siekė 20, pirmadienį – 25, o antradienį vakare – jau 53 cm. 

Tačiau taip blogai, kaip savaitės viduryje dar nebuvo. Trečiadienio rytą prie perkėlos atvažiavę ir savomis mašinomis į kitą pusę persikelti tikėjęsi rusniškiai negalėjo patikėti savo akimis: vanduo buvo priartėjęs prie Rusnės tilto prieigose esančios stotelės, automobilius kilnojančių tralų nebebuvo, o apie gylį informuojantys ženklai rodė skaičių 84…

Vietiniai pasakojo, jog nieko nelaukę suko vairus atgalios, ir palikę mašinas atgal pėdino pėstute, o čia kabarojosi į senąją ugniagesių gelbėtojų ratinę amfibiją. Bet žmonių buvo tiek, kad tilpo ne visi – kai kuriems teko likti ir laukti kito reiso.
O amfibijai skinantis kelią per ledinio vandens bangas kai kurios moterys prisipažino kalbėjusios maldas. „Kad bent ta amfibija vidury vandens nesustotų. Ką tada reikėtų daryti?.. Gal tik sraigtasparsnis mus beišgelbėtų?..“

Kitame apsemtojo puskilometrio gale žmonės lipo į autobusą, kuris visus nuvežė į Šilutę.

„Bet ir gerai, kad ne visi tilpo į amfibiją, nes ir tas autobusas visų nebūtų paėmęs. Mes prie potvynių seniai pripratę, tačiau nuo šiemetinių jau išties pavargome“, – guodėsi pusamžis rusniškis.

Vanduo priartėjo prie Šlažų tilto

P1240856Situacija visai ekstremali tapo priešpiet, būtent taip ją įvardijo savo pastebėjimais iš kelionės viešojoje erdvėje pasidalijusi Kristina Ivanova. „Ekstremali situacija. Kelias užblokuotas visiškai. Tolumoje greitoji stovi. Vandens kone metras! Kelias iki Šlažų tilto semiamas taip pat! Ačiū gaisrininkams su amfibija už nepaprastus vaizdus ir patirtį! Gera gyventi Rusnėje!“, – rašė Kristina.

Tuo metu aštrių pojūčių mėgėjus, plūstančius pamatyti potvynio dar Šlažų tilto prieigose stabdė kelininkai. Tokios priemonės imtasi tam, kad tiltą pervažiavusios mašinos nesusigrūstų kitoje pusėje, kur jau irgi vos už poros šimtų metrų tyvuliavo vanduo. Nuo tada yra apsemtas visas maždaug 5 kilometrų kelias iki Rusnės, rusniškiai namus pasiekia tik įsiropštę į aukštą amfibiją.

Apsemtos ir visos 15 Žalgirių kaimo sodybų, kai kuriose tyvuliuoja po 15 – 20 cm vandens. Visi kaimo gyventojai  liko be elektros, nes vanduo apsėmė kaime pastatytas elektros spintas. Trečiadienį vakarop elektrikai elektros tiekimą atnaujino.

Juodą darbą padarė vakaris

Tuo metu savivaldybėje dar buvo nesibaigęs Ekstremalių situacijų komisijos posėdis. Jo metu nutarta kreiptis į VSAT ir prašyti, kad Pamario platybes išžvalgytų sraigtasparnis „Eurokoper 120“. Iš jo matomos ne tik visos ledų sangrūdos, bet ir nufilmuota visa potvynio zona.

Dar vienas savivaldybės raštas išsiųstas Lietuvos kariškiams, kad šie Pamaryje dislokuotų savo vikšrinę amfibiją. Reikalui esant ji dalyvautų apsemtoje zonoje atsidūrusių vietos gyventojų įvairiose gelbėjimo operacijose. Ši amfibija ankstesniais metais rajoną pasiekdavo tik po trijų parų, bet darbar tai vyksta kiek greičiau.

Dar vienas prašymas nuskriejo į Vyriausybę. Nutarta prašyti guminių batų, guminių valčių ir elektros generatorių, visa tai bus išdalinta apsemtosios zonos gyventojams. Prašoma ir maišų smėliui, nes baiminamasi, kad vanduo gali pralaužti dar neįšalusius pylimus. Tuomet juos tektų skubiai remontuoti.

Savivaldybės Viešųjų paslaugų skyriaus vedėjas Remigijus Rimkus sakė, jog pirmadienį Panemunėje buvo užfiksuotas net 96 cm pakilęs vanduo. Banga slinko žemyn, ir ties Šilininkais trečiadienio rytą vanduo per parą šoktelėjo net 106 cm. O šiek tiek žemiau buvo susiformavusi ir ledų sangrūda. Leitė ties Kūlynais buvo pakilusi 78 cm, Minija Priekulėje – 59 cm. Tokie faktai neleido abejoti, kad vandenėlio į mūsų kraštus dar plūstelės. Tos pačios dienos popietę vandens gylis kelyje į Rusnę ir viršijo metro žymą.

Žinoma, atšilus orui iš ledų vaduojasi visos Pamario upės, bet Rusnė šįkart semiama ne dėl ledų sangrūdų, o dėl vandens, plūstančio iš Nemuno aukštupio į žemupį bei nepalankių vėjų. Štai antradienio naktį siautęs smarkus vakaris padarė juodžiausią darbą – visai pristabdė vandens ištekėjimą į marias.

To paties skyriaus specialistas Arvydas Gorodeckas vakar sakė vis dar įžvelgiantis tendenciją, kad vanduo slūgti neskubės. Mat per parą Nemunas ties Rusne buvo pakilęs 31 cm. 3 cm per parą šoktelėjo ir Šyšos lygis.

Net ir optimistai prognozuoja, kad potvynio vandenys iš  mūsų pievų ir sodybų šiemet pasitrauks ne anksčiau kaip gegužę.