Potvynis labai užteršia šachtinius šulinius

sulinysPotvynis dažnai atneša daug rūpesčių apsemiamų teritorijų gyventojams. Visuomenės sveikatos specialistai primena, kad potvynio apsemiamos zonos gyventojams būtina rūpintis savo sodybų šachtinių šulinių sandarumu ir saugumu, nes potvynio vandeniui užliejus teritorijas nešvarumai patenka ir į šulinius bei į negilius gręžinius.

Jei toks vanduo naudojamas maistui, yra didelis pavojus susirgti.

 Su potvynio vandeniu į šulinius gali patekti paukščių ir gyvulių, namų augintinių išmatų, netvarkingų lauko tualetų, nuotekų kaupimo rezervuarų, net ir šiukšliadėžių turinys. Kartu su tais teršalais į žmonių maistą patenka įvairūs mikrobai, galintys sukelti žarnyno infekcijas. Ligas gali sukelti įvairūs virusai, bakterijos, pirmuonys ir kirminų kiaušinėliai.

Todėl potvynio apsemtose teritorijose esančių šachtinių šulinių vandens nereikėtų gerti, naudoti maisto gaminimui, dantų valymui ar prausimuisi.

Jeigu maisto produktai lietėsi su potvynio vandeniu, jų vartoti taip pat nevertėtų.

Potvynio metu būtina pasirūpinti saugiu geriamuoju vandeniu. Saugiausia tokiu atveju yra vartoti fasuotą pirktinį vandenį. Virintu vandeniu patartina plauti ir vaisius bei daržoves.

Reikėtų atsiminti, kad virinimas negelbsti nuo cheminės taršos: nitratų, pesticidų, sunkiųjų metalų ir kt.

Patartina vengti tiesioginio kontakto su potvynio vandeniu. Jei tai neįmanoma, reikia avėti vandeniui nepralaidžius guminius batus, mūvėti gumines pirštines. Jei teko liestis prie daiktų, buvusių potvynio vandenyje, būtina itin kruopščiai švariu vandeniu ir muilu nusiplauti rankas. Jeigu tokios galimybės nėra, reikia nusivalyti rankas vienkartinėmis dezinfekuojančiomis servetėlėmis.

Primename, kad pasibaigus potvyniui, norint išvengti per vandenį plintančių žarnyno užkrečiamųjų ligų, gyventojai turėtų griežtai laikytis asmens higienos patarimų. Patartina nevalgyti rūsiuose užlietų vaisių ar daržovių, kitų vandenyje mirkusių maisto produktų.

Būtina išvalyti ir dezinfekuoti šachtinius šulinius. Šulinių dezinfekciją gali atlikti įmonių, turinčių licenciją aplinkos kenksmingumui pašalinti darbuotojai, turintys dezinfekuotojo kvalifikaciją.

Norint įsitikinti, kad vanduo iš tikrųjų saugus ir jame nėra pavojingų mikroorganizmų bei cheminių medžiagų, išvalius ir dezinfekavus šulinį reikia atlikti laboratorinius vandens tyrimus.