Potvynis neapsiėjo be tragedijos

22810345 1896687933693545_810812248_oKaip ir kasmet, potvynis pareikalauja aukų. Praėjusį ketvirtadienį jis pasiglemžė 55 metų vyro gyvybę.

Po vandeniu tebėra daugybė hektarų pievų, laukų, dešimtys kilometrų kaimo kelių. Bet potvynis šią savaitę apleidžia savo pozicijas ant kelio Šilutė – Rusnė – vakar čia bebuvo 14 cm vandens.

Iš keturių vyrų išsigelbėjo trys…

Ketvirtadienį apie 19 valandą užlietose pievose apvirtus valčiai nuskendo vyras. Kiti trys valtyje plaukę žmonės išsigelbėjo.

Po nelaimės sausgalviškis Alvydas Daubaras „Lietuvos ryto“ televizijai pasakojo, kad sūnus, žentas, sūnėnas ir kaimynas išplaukė į užlietas pievas išbandyti naujo valties variklio. Plaukiojo apie 4 valandas. Nesulaukęs pramogautojų kompanijos, A.Daubaras išėjo jų ieškoti. A.Daubaro akyse valtis, varoma varikliu, apsivertė ir pasigirdo pagalbos šauksmai. Prie vandens buvę kaimo gyventojai, pamatę nelaimę, suskubo vyrus gelbėti – su traktoriumi privažiavo arčiau nelaimės vietos.

A.Daubaro žentą 27 metų Šarūną išgelbėjo šalia pievos gyvenantis ūkininkas Rimantas Radvilavičius.  

„ Šokau į kanalą – jo gylis 6 ar net daugiau metrų ir tempiau, tempiau kol ištraukiau“,  – pasakojo R.Radvilavičius.

Kitas 27 metų jaunuolis iš vandens išsiropštė pats. Trečiasis vaikinas bandė gelbėti 55 metų kaimyną Arvydą Baužą, tačiau pritrūkęs jėgų paleido. Vienišas, šeimos neturintis A.Bauža nuskendo.

Išviesti ugniagesiai gelbėtojai atliko nuskendusio vyro paiešką. Apie 19 val. 28 min. nuskendusiojo kūnas buvo ištrauktas.

Visiems trims gyviems likusiems vyrams nustatytas vidutinis girtumas.

Policija tiria, ar tik vyrai nebuvo sumanę užlietose pievose nelegaliai pažvejoti – aiškinamasi, ar vyrai neturėjo žvejybos įrankių.

Civilinės saugos specialistai perspėja, kad plaukioti užlietose pievose – labai pavojinga, nes po vandeniu yra ganyklų tvortos, elektriniai piemenys. Už jų lengva užkliūti ir apvirsti. Ypač – tamsiu paros metu.

Vanduo slūgsta negreit
22766630 1896715013690837_338675250_o
Šilutės rajono savivaldybės Viešųjų paslaugų skyriaus vedėjas Remigijus Rimkus sakė, kad antroje praėjusios savaitės pusėje vanduo Nemune ir kitose krašto upėse – Leitėje, Gėgėje – nuolat nežymiai slūgo. Per parą jo lygis sumažėdavo 2-3 centimetrais.

Kur kas didesnis kritimas užfiksuotas per parą nuo sekmadienio iki pirmadienio ryto. Tuomet Nemunas ties Panemune nuslūgo 33 cm, ties Šilininkais – 19 cm, o ties Rusne – 9 cm, Gėgės vandens lygis krito 24 cm. Į savo vagą vėl telpa arba beveik telpa Šyša, Tenenys ir savo galią šiemet ypač parodžiusi Šustis.

Tačiau ant kai kurių krašto kelių dar slūgso ir pusmetrio vandens sluoksnis. Tokia padėtis, pavyzdžiui, kelyje Šilutė – Šyša – Krokų lankos (50 cm), Atmatos krantas – Tulkiaragė (40 cm), Užliekniai – Paleičiai (35 cm), Žemaitkiemis – Vabalai (30 cm) ir t.t.

Penktadienį vandens lygis kelyje į Rusnę svyravo aukštyn ir žemyn: ryte važiuojantys rusniškiai tvirtino, kad jo beliko 20 cm, o popiet Savivaldybėje gauti naujausi meteorologų duomenys rodė, kad jis ir vėl pasiekė 24 cm.

Visą praėjusios savaitės antrąją pusę Rusnės perkėloje dirbo specialioji technika,  per apsemtą ruožą kilnojusi automobilius. Bet rusniškiams nuo to nė kiek nebuvo lengviau: respublikinių televizijų žurnalistų kalbinami žmonės tikino jau pavargę nuo žiemos ir pavasarinių polaidžių, o dabar, akivaizdu, dar ir rudeninis prisidėsiąs.

Sekmadienį iki vakaro technika dar kilnojo automobilius, o pirmadienį 14-os cm gylio pelkes rusniškiai jau turėjo įveikti savais ratais.

„Bet juk ir vėl lyja“, – rodome į dangų. R.Rimkus siūlo tokio dienos ar kelių dienų lietaus nesibaiminti, anot jo, toks vandens kiekis upių lygio stipriai nepakels. Juolab kad jau vyrauja palankus vėjas, leidžiantis vandeniui iš upių išeiti į marias.

Tačiau, žinoma, tūkstančiai hektarų rajono laukų tebėra apsemti ir jau nebereikia turėti vilčių, kad šiemet ūkininkai dar pateks į savo dirvas ir galės jas ruošti žiemai.