Potvyniui – dar ne galas: vandens apsuptyje atsidūrusius gyventojus išgelbės tik pavasaris?

potvynis greitojiAtrodo, kad potvynio apsupty 88 sodybos, kurioje gyvena 247 žmonės, Pagėgių ir Šilutės rajonų teritorijose už savo būvį grumsis dar ilgai ir sunkesnėmis, nei sausumos seniūnijose, sąlygomis.

Iš viso šiuose rajonuose yra užlieta virš 30 tūkst. hektarų teritorija. Susisiekimas apsunkintas maždaug 200 kilometrų bendro ilgio keliuose.

Pirmadienio rytą ant Šilutės – Rusnės kelio buvo apie 60 cm vandens. Specialistų manymu, net jei oro sąlygos bus palankios, vanduo slūgs lėtai ir susisiekimą su Rusne gali trukdyti visą savaitę ar net dar ilgiau.

„Kokie šulijos ar galvonaitės šią bėdą ir kada pranašavo, nei girdėjome, nei skaitėme, nors prieš Kalėdas ir Naujuosius metus visokias pranašystes skleidė kas tik netingėjo. O mes, kaimiečiai, godžiai skaitėme, klausėme, žiūrėjome ir bet kokią žinią apie ateitį žingeidžiai rijome. Juk rūpi kas laukia. Bet kad kas nors bent puse lūpų būtų pranešęs, kad prie slenksčio Naujųjų naktį sutyvuliuos vanduo ir liks ilgam… Ne, to nebuvo“, – nervinasi užkalbinta pamario gyventojų šeima.potvynis brenda

Netgi panaršius labai svarbių, už gyventojų saugumą ir perspėjimo apie pavojus atsakingų valdiškų įstaigų interneto svetaines – graudu. Daug instrukcijų ir daug pasenusių žinių.

Kai dabar pikti liežuviai plaka, gėdindami apsemtų plotų gyventojus, kad šie jau pristigo maisto, norisi kirsti atgal. O kas sausio 1-osios išvakarėse galėjo sumanyti duoną, aliejų, cukrų dėžėmis sandėliuoti? Juk žmonės nežinojo lemties, kurią gamtos stichija jiems Naujųjų naktį parengė.

Tam yra specialiosios tarnybos, kurios iš anksto žmonėms privalėjo paaiškinti, kas gali dėl besikeičiančių orų juos ištikti. Deja. Potvynio apsupty pustrečio šimto gyventojų murkdysis dar ilgai.

Nors visu ilgiu ir pločiu upės srovė traiško, stumia, griauna, ardo, gniuždo ledų sangrudas, bet jos pasiduoda vargiai. Eismas po penktaidenio kritinio lygio buvo atkurtas tik šeštadienį po pietų. Vėl automobiliai išsirikiavo į eiles, o traktorinės platformos vėl veža juos per vandenis.

potvynis greitoji 1Šeštadienį čia savo susirūpinusius veidus parodė dar vieno ministro svita. Jų čia per 18 darbo metų šių eilučių autorei teko matyti daug, girdėti jų pažadų pastatyti estakadą – šimtus.

Pirmasis prie užliejamos kelio atkarpos 1996 metais stovėjo ir simbolinį litą, skirtą estakados statyboms, Seimo nario Virginijaus Martišausko paprašytas pasirašinėjo tuometis Seimo pirmininkas konservatorius Vytautas Landsbergis. Kadencija baigėsi, estakada neiškilo. V.Martišauskas įkliuvo už kyšį.

Po 14 metų, 2010 pavasarį, toje pačioje vietoje stovėjo nauja Seimo pirmininkė konservatorė Irena Degutienė. Reiškė susirūpinimą ir teikė vilčių, kad statybos gal – ne už kalnų. Deja.

Buvę susisiekimo ministrai Zigmantas Balčytis ir Eligijus Masiulis, valdę milžiniškus europinės paramos srautus, į pamarį jų tiek, kiek būtina, nenukreipė. Beje, dabartinis premjeras Algirdas Butkevičius, anksčiau dirbęs ir Susisiekimo ministru, estakados statybos galimybių studija pasirūpino. Ji dūla Šilutės savivaldybės stalčiuose. Gal dabar padarys lemtingą sprendimą ir ras galimybę savo kadencijos metais ne žodžiais, o darbais pastatyti Rusnės – Šilutės kelio estakadą?

Per kelias šio naujamečio potvynio dienas teko į apsemtą Rusnę siųsti amfibiją su paštu, duona, būtiniausiais produktais, medikamenstais. Prireikė greitosios pagalbos iš salos išvežti dūstantį senolį. Jeigu būtų prireikę sudėtingesnės ekstra pagalbos, ligonis galėjo jos nesulaukti…