Pradedamas gyventojų pajamų ir turto deklaravimas

DEKLARACIJOS 1Antradienį Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos Mokestinių prievolių departamento Rajonų ir miestų mokesčių mokėtojų skyriaus Šilutės poskyrio vedėja Rasa Banaitienė ir vyriausioji specialistė Dalia Tribičienė spaudos konferencijoje paskelbė, kad jau pradedamos priimti 2014 metų gyventojų pajamų ir turto deklaracijos. Deklaracijas būtina pateikti iki š.m. gegužės 4 d.

D.Tribičienė pristatė ir šių metų naujovę – išmaniesiems telefonams skirtą programėlę e.vmi, kuri suteiks galimybę pajamas deklaruoti išmaniuoju telefonu.

Pasak R.Banaitienės, deklaruoti turtą ir pajamas privalo politikai, tarnautojai, valstybės įstaigų ir įmonių vadovai.

Pajamas taip pat turi deklaruoti individualią veiklą vykdę gyventojai bei mokėtojai, norintys pasinaudoti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvatomis. Pavyzdžiui, susigrąžinti dalį išlaidų už anksčiau paimtas būsto paskolas, gyvybės draudimo įmokas, už įmokas į pensijų fondus, už pirmąsias studijas ir pirmą profesinį mokymą.

Naujienos

Nauja yra tai, kad nuo 2014 m. atsirado pareiga deklaruoti metines pajamas įvairių rūšių palūkanas (už indėlius, paskolas, vertybinius popierius, palūkanas, išmokas atsiskaitant už žemės ūkio produkciją).

Pajamas deklaruoti turi individualių įmonių savininkai, ūkinių ir mažųjų bendrijų nariai, gavę pajamų iš šių įmonių ar bendrijų, pridėtinės vertės mokesčių mokėtojais įregistruoti ar privalantys registruotis gyventojai, gavę pajamų (nesvarbu, kokią sumą) iš žemės ūkio veiklos, taip pat kiti, gavusieji daugiau kaip 10 000 litų pajamų iš žemės ūkio veiklos ir pan.

Priminta gyventojams, įregistravusiems individualią veiklą ar 2014 m. turėjusiems verslo liudijimus, kad metines pajamas jie deklaruoti privalo, neatsižvelgiant į tai, ar jie praėjusiais metais gavo pajamų iš šios veiklos, ar ne.

Visą informaciją apie pajamų deklaravimą galima rasti adresu http://www.vmi.lt/cms/2014-gyventoju-pajamu-deklaravimas.

Deklaruoti pajamas yra naudinga  

Praėjusiais metais VMI sulaukė per 980 tūkst. pajamų deklaracijų (už 2013 metus), gyventojai deklaravo sumokėti 214 mln. litų gyventojų pajamų mokesčių (GPM) bei susigrąžinti 225 mln. litų, taip pat mokesčių mokėtojai nurodė turį sumokėti beveik 18 mln. litų bei paprašė susigrąžinti 2,6 mln. litų per daug sumokėtų privalomojo sveikatos draudimo įmokų.

R.Banaitienės pateiktais duomenimis, VMI Šilutės poskyryje praėjusiais metais pajamas už 2013 metus deklaravo 13 333 gyventojai, iš jų net 8 421 turėjo teisę susigrąžinti GPM permokas dėl jiems priklausančių mokesčių lengvatų. Šiems žmonėms iš valstybės biudžeto buvo sugrąžinta 2,541 mln. Lt.

Turto deklaracijos – be pakeitimų

Kaip ir ankstesniais metais, šiemet deklaruoti turtą privalo valstybės politikai, tarnautojai, Europos Parlamento nariai, teisėjai, notarai, antstoliai, prokurorai, valstybinių aukštųjų mokyklų vadovai, viešųjų įstaigų, kurių steigėja ar dalininkė yra valstybė arba savivaldybė, vadovai, valstybės ir savivaldybės įmonių vadovai, valstybės ir savivaldybės įstaigų vadovai ir pavaduotojai, Respublikos Prezidento ar Seimo paskirtų valstybinių (nuolatinių) komisijų ir tarybų pirmininkai, jų pavaduotojai ir nariai, viešosios informacijos rengėjo ir (ar) skleidėjo tarybų ir (ar) valdybų nariai, vadovai, jų pavaduotojai, vyriausieji redaktoriai, jų pavaduotojai, redaktoriai, jų pavaduotojai ir kitas Lietuvos Respublikos gyventojų turto deklaravimo įstatymo 2 straipsnyje išvardytas pareigas 2014 m. ėję gyventojai bei jų šeimos nariai.

Pasak R.Banaitienės, turtą deklaruojančių žmonių skaičius Šilutėje kasmet didėja. 2011 metų turtą deklaravo 1592 žmonės, o praėjusiais metais jų jau buvo 1981. Džiugu tai, kad 85,11 proc. turtą deklaruojančių žmonių tai jau darė elektroniniu būdu.

Mokesčių paslaugos – išmaniuoju telefonu

Apie didžiausią šių metų naujieną mokesčių inspekcijos paslaugų sistemoje pasakojo vyriausioji specialistė D.Tribičienė.

Tikimasi, kad šalies gyventojai šiemet pateiks 1,6 mln. pajamų deklaracijų, raginama gyventojus neužmiršti deklaruoti ir turto. Tai padaryti šiemet bus lengviau, nes deklaracijas jau galima pateikti ne tik internetu, bet ir išmaniuoju telefonu įsidiegus nemokamą programėlę „e.VMI“.

Be deklaracijų pateikimo, tokia ryšio priemone galima registruoti individualią veiklą, pasitikrinti savo asmeninę informaciją mokesčių mokėtojo kortele, skaityti iš VMI gaunamus pranešimus, pasinaudoti VMI mokesčių skaičiuoklėmis, rasti dominančią informaciją apie mokesčių mokėtojus ir pranešti apie pastebėtus mokesčių vengimo atvejus.