Pradedamas rudeninis vakcinacijos nuo pasiutligės etapas

pasiutliges vakcina_0Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba praneša, kad rugsėjo 15 d. pradedamas laukinių gyvūnų oralinės vakcinacijos nuo pasiutligės rudeninis etapas. Šiame etape vakcinacija bus tęsiama pasienio teritorijose, besiribojančiose su Rusijos Kaliningrado sritimi, Lenkija ir Baltarusija. Rudeninė vakcinacija jau pradėta Latvijoje ir Lenkijoje.

Kaip ir kasmet, iš lėktuvų bus mėtomi jaukai su vakcina. Laukinių gyvūnų vakcinacija pradedama nuo vakarinio Lietuvos pakraščio, pirmieji lėktuvai kils iš Klaipėdos oro uosto. Priklausomai nuo oro sąlygų, šį etapą planuojama baigti iki šių metų gruodžio mėnesio.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba perspėja gyventojus, kad radus jauką su pasiutligės vakcina, jo negalima liesti. Jeigu jaukai aptinkami prie gyvenamųjų namų, būtina apie tai nedelsiant pranešti teritorinei valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai, kurios specialistai atvyks juos surinkti.

Naminiams gyvūnams šie jaukai nepavojingi, tačiau per dideli jų kiekiai gali sukelti įvairių komplikacijų.

„Per 11 metų (pradėta 2006 m.) sistemingai vykdoma laukinių gyvūnų vakcinacijos programa leido beveik visiškai panaikinti pasiutligės pavojų Lietuvoje. Mat, paskutinis pasiutligės atvejis naminiam gyvūnui buvo nustatytas 2015 metais, o tik pradėjus šią akciją, 2006 m. buvo užregistruota daugiau kaip 2,2 tūkst. šios ligos atvejų“, – sakė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus vedėjo pavaduotoja Kristina Stakytė.

Pasak K. Stakytės, nepaisant to, kad pasiutligės atvejų 2016 – 2017 metais nebuvo nustatyta, reikėtų vengti tiesioginių kontaktų su nepažįstamais, benamiais ar laukiniais gyvūnais. Specialistės nuomone, vienintelis efektyvus būdas kovoti su šia pavojinga liga – vakcinuoti naminius ir laukinius gyvūnus.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba primena, kad visi gyvūnų augintinių (šunų, kačių ir šeškų) šeimininkai savo augintinius kartą per 12 mėnesių privalo vakcinuoti nuo pasiutligės, arba, jei naudojama ilgo veikimo vakcina – pagal jos gamintojo instrukcijas. Vakcinaciją atlikęs veterinarijos gydytojas į skiepų pažymėjimą arba gyvūno augintinio pasą turi įrašyti datą ir skiepų galiojimo laiką.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet nuo pasiutligės pasaulyje miršta daugiau nei 55 tūkst. žmonių, daugiausiai – Azijos ir Afrikos žemynuose. Paskutinis mirties atvejis Lietuvoje užregistruotas 2007 m., kuomet 42 metų vyrui, keliavusiam po Indiją, įkando šuo.