„Pradingę klajojančiam smėlyje“ – saga apie senovės kuršius

flick abuŠilutės F.Bajoraičio viešojoje bibliotekoje vyko susitikimas su Klaipėdoje gyvenančiu ir Vakarų Lietuvos bei Rytų Prūsijos istorija besidominčiu vokiečių kilmės kraštiečiu rašytoju, archeologu, ekonomistu, habilituotu mokslų daktaru, profesoriumi Roku Flick ir jos žmona, aktore Regina Arbačiauskaite – Flick.

Susitikimo pradžioje Šilutės pirmosios gimnazijos gimnazistų grupė (vad. Giedrė Pocienė) atliko keletą populiarių, visiems puikiai žinomų dainų ir giesmę.

R.Arbačiauskaitė – Flick dalijosi mintimis apie teatrą, prisiminė šiltus susitikimus su teatro mėgėjais  įvairiuose Lietuvos miestuose ir miesteliuose, skaitė Vinco Mykolaičio – Putino kūrybos eiles bei ištraukas iš R.Flick naujausio romano „Pradingę klajojančiam smėlyje“.

Tai – pirmoji lietuvių autorių saga apie senovės kuršius (saga – senovės skandinavų legendinis istorinis pasakojamasis žanras apie tautos didvyrius, didžiųjų giminių gyvenimą).

Romanas pasakoja apie kuršių – drąsių jūrininkų ir plėšikų, laivų statytojų, amatininkų ir žemdirbių gentį, gyvenusią XI-XII amžiuje Baltijos pajūryje, nuo Nemuno deltos iki Ventos vidurupio, plaukiojusią Baltijos jūra ir siaubusią buvusių užkariautojų – vikingų (danų ir švedų) žemes.

„Dieve, saugok mus nuo kuršių“, – toks užrašas buvo išrašytas daugelyje ant Jutlandijos pakrančių stovinčių bažnyčių Danijoje, kur vikingai meldė Dievo apsaugoti jų žemes ir žmones nuo kuršių puolimų.flick romano_pristatymas

Susitikimo metu profesoriaus prašyta plačiau papasakoti, kaip gimsta jo romanai, iš kur autorius semiasi žinių apie XI-XII amžiuje gyvenusią baltų gentį – kuršius.

R.Flick pasakojo ir apie anksčiau išleistus romanus, kurių veiksmas vyksta Rytprūsiuose. Anot autoriaus, perkopus 50 metų, užvaldė noras sužinoti savo kilmę. Jis mano, kad jo mama – Prūsų Lietuvos vokietė, buvo 18-ame amžiuje Mažojoje Lietuvoje įsikūrusių Austrijos pabėgėlių palikuonė, o tėvas buvo dzūkas iš Veisiejų. Profesoriui teko perversti daugybę straipsnių ir storų knygų, domėtis archeologiniais tyrimais, išklausyti viena kitai prieštaraujančių istorikų nuomonių ir užčiuopti kažką įdomaus.

Ankstesniuose R.Flick romanuose „Šiaurės Sachara“ (2010), „Paskutinis traukinys“ (2012), „Emma, pastoriaus duktė“ (2014), sugulusiuose į brandžią trilogiją, vaizduojamas nepaprastai intriguojantis Prūsijos paveikslas. Šie romanai sulaukė didelio skaitytojų ir literatūros kritikų dėmesio. Už romaną „Emma, pastoriaus duktė“ 2015 metais R.Flick buvo įteikta Ievos Simonaitytės premija, šis romanas buvo išrinktas metų populiariausia lietuvių autorių knyga.

Renginio pabaigoje bibliotekininkai pasveikino R.Flick su garbingu jubiliejumi, kurį profesorius šventė šių metų rugpjūtį.