Praėjusi savaitė mušė karščių rekordus, jų žadama ir šią savaitę

Tokių karščių, kurie praėjusią savaitę kamavo Lietuvą, nebuvo daugiau kaip 80 metų.

Sinoptikai kiekvieną dieną fiksavo vis naujus rekordus – 31-33 laipsnius karščio. O sekmadienį pranešė, jog ir tai, kas buvo, dar ne pabaiga – šios savaitės antroje pusėje šalį užplūs nauja tropinių karščių banga.

Sumušti visi ligšioliniai rekordai

Tropinės tvankios naktys ir kaitra dienomis tęsėsi kone visą praėjusią savaitę. Termometrų stulpeliai vietomis šokteldavo net iki 34 laipsnių karščio.
Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) direktoriaus pavaduotoja Vida Ralienė LRT TV sakė, kad karštus ir itin tvankius orus pareguliuos pokyčiai savaitgalį, bet ženklus atvėsimas bus juntamas ne visur ir truks vos kelias dienas.

„Šios dienos rekordas buvo fiksuotas prieš 83 metus. Vilniaus meteorologijos stotyje tada oro temperatūra svyravo 31,3 laipsniai šilumos. Dienos metu vakariniuose rajonuose jau yra sušilę iki 32 laipsnių šilumos. Ketvirtadienį ne viena stotis fiksuos aukščiausią temperatūrą. Vietomis temperatūra turėtų siekti ir 33 laipsnius šilumos“ – dar trečiadienį LNK sakė Hidrometeorologijos tarnybos sinoptikė Ineta Daunoravičiūtė.

LHMT skelbė, kad trečiadienį Ventės rage buvo fiksuoti 32 laipsniai, o Vilniaus oro uosto meteorologijos stotyje – net 32,8 laipsnių oro temperatūra. Pasak tarnybos, taip buvo pagerintas ankstesnis, prieš 33 metus užfiksuotas, rugpjūčio 17-osios rekordas (31,8 laipsnio Varėnoje buvo 1989-ųjų rugpjūčio 17 d.).

Prognozuota, kad penktadienis bus karščiausia savaitės diena, tądien meteorologai tikėjosi naujų rekordų – 34 laipsnių šilumos. Ir išties vėliau pranešta, kad vėl buvo pagerintas karščio rekordas – beveik visur perlipta 30 laipsnių kartelė, o Šventosios automatinėje meteorologijos stotyje, pirminiais duomenimis, oras įkaito iki 33,2 laipsnio. Tad iki šiol fiksuotas 5 metų senumo rugpjūčio 19-osios rekordas pagerintas 1,6 laipsnio: 2017 metais Varėnoje oras tą dieną buvo sušilęs iki 31,6 laipsnio.
Antras pagal karštį Lietuvos taškas penktadienį buvo Kretingoje, kur termometro stulpelis rodė 33 laipsnius, ketvirtadienį – 33,3. Iš didžiųjų Lietuvos miestų karščiausia buvo Klaipėdoje – pranešama, kad čia oras įkaito iki 32,5 laipsnių.

Visgi savaitgalį atkeliavo šiokie tokie orų pokyčiai, šiek tiek palijo ir atvėso, bet vos keliais laipsniais.

Sunerimo medikai

Medikai visais kanalais įspėja žmones saugotis, nes ore fiksuojamas dar ir kietųjų dalelių padidėjimas. Sveikatos problemų turintiems žmonėms mieste patariama net nekalbėti.

Pulmonologai tikina, kad tie, kurie bėgioja, aktyviai ir daug juda tokiomis karštomis dienomis, taip pat gali kosėti, nes ore padaugėja kietųjų dalelių. Jautresniems netgi patarta vaikštant mieste kuo mažiau kalbėti, namuose užsidaryti langus ir valyti dulkes.

Vidutinis oro užterštumo lygis praėjusią savaitę fiksuotas visuose šalies miestuose, didesnės koncentracijos – didesniuose miestuose, prie intensyvaus eismo gatvių. Apie tai pranešė Aplinkos apsaugos agentūros oro kokybės vertinimo skyriaus specialistai.

Šią savaitę – nauja banga

LHMT teigimu, pastarųjų dienų karščių rekordus lėmė iš pietryčių, nuo Kaspijos jūros regiono ir Centrinės Azijos, plūstantis labai šiltas oras.

Visgi jau sekmadienį LHMT išplatino preliminarias prognozes, jog šios savaitės pabaigoje Lietuvą užplūs dar viena tropinių karščių banga. Oro temperatūra ir vėl sieks 31, penktadienį net 33 laipsnius, karštas bus ir savaitgalis.