Praktikantei – nelegalaus darbuotojo dalia ir neapskaitytas darbo užmokestis

litai bflKlaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Klaipėdos AVMI) išaiškino atvejį, kai vienoje Šilutės kavinėje praktiką atliekančiai Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokyklos moksleivei darbdavys už nelegalų darbą mokėjo atlyginimą „vokelyje“.

Kavinę valdančiai bendrovei pusmetį uždrausta atsiskaitinėti grynaisiais pinigais, be to, teismo sprendimu, jai gresia ir didelė bauda už nelegalų darbuotoją bei į buhalterinę apskaitą neįtraukto darbo užmokesčio mokėjimą.

Patikrinimo metu nustatyta, kad nuo vasario kavinėje dirbančiai praktikantei per 5 kartus iš viso buvo išmokėta beveik 2000 litų neapskaityto atlyginimo. Pasak praktikantės raštiško paaiškinimo, kavinėje barmene – padavėja ji dirbo visu etatu, gaudama iš anksto sutartą 5,50 Lt už valandą atlygį, nors darbo sutarties ir neturėjo.

Kavinės vadovė pripažino naujajai barmenei kelissyk į rankas išmokėjusi po beveik 400 litų į apskaitą neįtraukto atlyginimo už savaitės darbą, kurio sąlygos ir pobūdis buvo aptartas iš anksto. Kad tokiais atvejais savarankiškai dirbančius praktikantus būtina įdarbinti sudarant su jais darbo sutartį, direktorė aiškino nežinojusi, nors pati buvo pasirašiusi sutartį su mokymo įstaiga, kurioje tokia tvarka buvo aiškiai išdėstyta.

„Pagal bendrovės ir mokymo įstaigos pasirašytą profesinio mokymo sutartį, mokinys, savarankiškai atliekantis jam pavestas funkcijas, turėjo būti įdarbintas sudarant su juo darbo sutartį. Patikrinimo metu nustatyta, jog praktikantė kelis mėnesius dirbo su kasos aparatu apskaitydama iš klientų gautus pinigus. Be to, pažeidžiant teisės aktus atlyginimas darbuotojai buvo mokamas „vokelyje“, – komentavo Klaipėdos AVMI Kontrolės departamento direktorės pavaduotoja Vida Okuličienė, pabrėžusi, kad už vieną nelegalų darbuotoją, teismo sprendimu, gali būti skirta nuo 3 iki 10 tūkst. litų siekianti bauda, o už išmokėtą į buhalterinę apskaitą neįtrauktą atlyginimą numatytos dar griežtesnės sankcijos – bauda iki 20 tūkst. litų.

Šiemet Klaipėdos AVMI išaiškino 9 „vokelių“ mokėjimo atvejus, dėl dviejų iš jų medžiaga perduota teisėsaugos institucijoms.

Daugiausiai į apskaitą neįtraukto atlyginimo mokėjimo atvejų nustatyta viešojo maitinimo ir prekybos sektoriuose. Šiuose sektoriuose mokesčių specialistai yra išaiškinę ir daugiausiai nelegalaus darbo atvejų. Teismų sprendimais pagal Klaipėdos AVMI nustatytus administracinius teisės pažeidimus,  už nelegalų darbą ir darbo užmokesčio išmokėjimą „vokeliuose“ vien šiemet nubausta keliolika asmenų, jiems skirta apie 60 tūkst. litų baudų.

Praėjusiais metais skirtų baudų suma siekė 235 tūkst. litų.