Prasidėjo audrų sezonas, o automobilis – ne amfibija

Lietuvą siaubusios liūtys ir kruša vėl pridarė nuostolių gyventojų automobiliams, jie kentėjo ir dėl neatsargaus vairuotojų elgesio. Draudikai primena, ką reikėtų daryti patyrus nuostolių, ir kaip elgtis norint jų išvengti.

Vasarą šimtai įvykių

Bendrovės ERGO atstovo Raimondo Bieliausko teigimu, bendrovė jau fiksavo keliasdešimt žalų, sukeltų stiprios liūties. Kruša apgadino automobilių kėbulus, įskėlė stiklą, ant jų užkrito medžio šakos.

„Audrų sezonas dar tik prasideda – kasmet vasarą fiksuojame šimtus įvykių, kurių transporto priemonėms padaryta žala svyruoja nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių eurų. Prieš keletą metų buvo atvejis, kai po vienos audros dienos į mus kreipėsi beveik 500 vairuotojų, prašančių atlyginti automobiliams padarytą žalą“, – įspėja R. Bieliauskas.

Automobilius dažniausiai apgadina kruša ar stipraus vėjo užversti medžiai, krentančios šakos, nepritvirtinti daiktai. Labiausiai nukenčia stogas, variklio bei bagažinės dangčiai, durelės, taip pat stiklai bei stoglangiai.

Kada išmokos netaikomos?

Retesnės yra vandens padaromos žalos, kuomet vairuotojai bando įveikti apsemtą gatvę ir vandeniui patekus į variklį, jis yra sugadinamas. R. Bieliausko teigimu, tokiais atvejais automobiliui padarytą žalą net ir KASKO draudimas padengia ne visuomet.

„Draudimas neatlygina tos žalos, kuri buvo padaryta specialiai elgiantis neapgalvotai, pavyzdžiui kertant akivaizdžiai giliai apsemtą kelio ruožą ar nepravažiuojamą gatvę. Žinoma, kai kuriais atvejais išsisukti nuo stichijos nėra galimybės ir automobiliu įvažiuojama į netikėtai gilią balą ar nepažymėtą, apsemtą duobę. Tokiu atveju reikėtų užfiksuoti įvykį ir kreiptis dėl kompensacijos“, – sako ekspertas. Jis primena, kad vairuotojo pareiga įsitikinti, jog užlietą kelio ruožą įveikti yra saugu, ir transporto priemonei dėl to nebus padaryta žala. Esant rizikai sugadinti automobilį reikėtų ieškoti kito maršruto.

Staiga prasidėjus liūčiai matomumas gali būti itin prastas, todėl tuo metu esant kelyje reikėtų sumažinti greitį arba sustoti. Reikėtų vengti sustojimų po medžiais, elektros stulpais, kelio įdubose, kurias gali greitai užsemti vanduo. Taip pat nepalikti automobilio nuokalnėse ir tose vietose, kur istoriškai žinoma apie potvynio grėsmę.

Būtina laiku pranešti

Nukentėjus nuo stichijos svarbu draudiką informuoti laiku. Pranešti apie padarytą žalą būtina iš karto apie ją sužinojus – artimiausią darbo dieną, o jei sužinoma ne iškart, iškart sužinojus.

Svarbu nufotografuoti ar nufilmuoti apgadintą transporto priemonę, kad draudikai galėtų tinkamai įvertinti žalą bei imtis veiksmų jai sumažinti: uždengti išdaužtus langus ir pan. O jei įvykį sukėlė ant automobilio užkritęs objektas (gatvėje arba ne privataus namo kieme esantis medis ar šaka), taip pat reikėtų kreiptis į policiją, kuri užregistruos incidentą.