Prasidėjo gyventojų pajamų ir turto deklaracija

pajamu deklaravimas  banaitiene tribicieneGyventojams, deklaruojantiems 2012 metų pajamas ir turtą, nuo šiandien VMI elektroninėje deklaravimo sistemoje (toliau – EDS) yra suformuotos preliminarios gyventojų pajamų deklaracijos. Metines pajamų deklaracijas gyventojai turi pateikti iki š.m. gegužės 2 d.

Patogiausia tai padaryti elektroniniu būdu, prisijungus prie EDS adresu https://deklaravimas.vmi.lt

Klaipėdos apskrities VMI Mokestinių prievolių departamento Rajonų ir miestų mokesčių mokėtojų skyriaus Šilutės poskyrio vedėja Rasa Banaitienė „Šilutės naujienoms” sakė, kad šiandien iki pietų į Šilutės poskyrį pajamas deklaruoti atėjo apie 100 gyventojų.

VMI skelbia, kad nuo šiandien elektroninio deklaravimo sistemoje (EDS) yra parengusi 1,5 mln. preliminarių gyventojų pajamų deklaracijų.

Šiemet deklaruojantieji ras išsamesnę informaciją apie metinį papildomą neapmokestinamąjį pajamų dydį, dėl kurio anksčiau kildavo daug neaiškumų, paprasčiau pajamas deklaruos ūkininkai, individualią veiklą vykdę gyventojai, mokėtojams pateikta informacija apie ankstesnių metų neatliktas prievoles.

pajamu deklaravimas vipAtsirado naujovių tėveliams

VMI, įvertinusi trečiųjų šaltinių duomenis, gyventojams suskaičiavo ir preliminariosiose deklaracijose pateikė informaciją apie metinį papildomą neapmokestinamųjų pajamų dydį (toliau – MPNPD) tėvams (įtėviams), kurių vaikai 2012 m. buvo vyresni nei 18 metų ir mokėsi dieninėje bendrojo lavinimo mokykloje, taip pat išsiskyrusiems, nesusituokusiems ar vienišiems asmenims, auginantiems vaikų.

Papildomai preliminariose deklaracijose įkelti duomenys apie gyventojų gautas B klasės pajamas, tai yra individualios įmonės savininko, ūkinės bendrijos tikrojo nario ar mažosios bendrijos nario iš individualios įmonės ir pan. pajamos.

EDS esančias pažymas VMI papildė informacija, aktualia smulkiesiems verslininkams, dirbantiems pagal verslo liudijimą. Pažymoje gyventojai ras informaciją apie didesnes kaip 15 500 Lt pajamas iš verslo liudijimuose nurodytos veiklos, nuo 2012-05-01 gautas iš juridinių asmenų, nurodant, kaip tokia informacija turi būti įrašyta deklaracijoje.
 
VMI pažymėjo, kad siekiant atkreipti gyventojų dėmesį į jų praeityje neatliktus / neužbaigtus veiksmus, pažymoje papildomai pateikiama informacija ir apie gyventojo ankstesniais metais nepateiktas ir / ar nepatikslintas deklaracijas, nepateiktus duomenis pagrindžiančius dokumentus.

Kas turi deklaruoti?

Turtą ir pajamas šiemet privalo deklaruoti politikai, tarnautojai, valstybės įstaigų ir įmonių vadovai ir kiti asmenys, išvardyti Lietuvos Respublikos gyventojų turto deklaravimo įstatymo 2 straipsnyje.

Pajamas turi deklaruoti individualią veiklą vykdę gyventojai ir mokėtojai, norintys pasinaudoti gyventojų pajamų mokesčio (toliau – GPM) lengvatomis.

Kaip ir kasmet, gyventojai, norintys susigrąžinti dalį 2012 m. patirtų išlaidų, taip pat turėtų pateikti metinę pajamų deklaraciją.

Šiais metais turtą privalančių deklaruoti gyventojų sąrašas papildytas. Deklaracijas pateikti privalo valstybės ar savivaldybių įstaigų vadovai, jų pavaduotojai, padalinių vadovai ir jų pavaduotojai ir išvardytas pareigas einančių asmenų šeimų nariai. Taip pat tie gyventojai, kurie politinės kampanijos dalyviui (-iams) per praėjusius metus paaukojo daugiau kaip 40 Lt.

Gyventojai, norintys pasitikrinti, ar jie privalo teikti deklaraciją, nuo šiol tai gali padaryti prisijungę prie VMI „Facebook“ profilyje esančios paskyros „Naudinga“, pasinaudodami programėle „Ar deklaruoti?“.

Reikės pranešti apie pasiskolintus pinigus

Pažymėtina, kad iki gegužės 2 dienos gyventojai turi pranešti VMI apie sudarytus sandorius grynaisiais.

Gyventojai turi pateikti duomenis VMI, jei gauna daugiau kaip 50 tūkstančių litų (įskaitant pasiskolintas) iš fizinių arba užsienio juridinių asmenų pagal vieną sandorį arba pagal keletą su tuo pačiu asmeniu sudarytus sandorius.
 
2 proc. parama + 1 proc. parama politinėms partijoms

VMI primena, kad nuo praėjusių metų gyventojai gali paremti ne tik visuomenines organizacijas, fondus ir kt. paramos gavėjus, skirdami jiems iki 2 proc. pajamų mokesčio dalies, bet ir iki 1 proc. skirti politinėms partijoms (iš viso – 3 proc. nuo praėjusiais metais sumokėto gyventojų pajamų mokesčio).

VMI pažymėjo, kad gyventojas, nusprendęs, kad tą patį paramos gavėją (ar gavėjus) nori remti ilgesnį laikotarpį, iki gegužės 2 dienos gali pateikti tik vieną prašymą, o parama bus skiriama tiek metų, kiek žmogus nurodys prašyme. Maksimalus terminas – 5 metų laikotarpis.

„Dalis gyventojų praėjusiais metais pasinaudojo galimybe ir paramą paskyrė keleriems metams į priekį, todėl šiais metais pagal jų praėjusiais metais pateiktą prašymą parama nukeliaus jų pasirinktoms organizacijoms ir (arba) politinėms partijoms automatiškai, t.y. papildomo prašymo jiems teikti nebereikės“, – sakė deklaravimo niuansus pristatydama Dalia Tribičienė, VMI Šilutės poskyrio vyriausioji specialistė.

Jei mokesčių mokėtojas prašymą nori pakoreguoti, t. y. pakeisti paramos gavėją, tai gali bet kada padaryti prisijungęs prie EDS, pateikdamas naują prašymą už praėjusį mokestinį laikotarpį ir nurodydamas paramos gavėją, ir keleriems metams į priekį skiria paramą.

Pažymima, kad gyventojų, privalančių pateikti metinę pajamų deklaraciją, tačiau to iki gegužės 2 d. nepadariusių, prašymai dėl paramos skyrimo nenagrinėjami.

Visais deklaravimo klausimais galima kreiptis į VMI telefonu 1882.