Prasidėjo meškinių česnakų sezonas: elkimės atsakingai

Intensyviai pradėjo augti laukiniai pavasariniai augalai. Nemažai jų naudojama maistui, sveikatai pagerinti. Vieni mėgstamiausių – gamtoje natūraliai augančių meškinių česnakų lapai.

Aplinkosaugininkai prašo atsakingai juos rinkti, nes intensyvus lapų ir žiedynstiebių pjovimas silpnina augalą, jis nebegali sukaupti pakankamai medžiagų sėkloms brandinti ar kitais metais sužydėti. Ypač tai kenkia negausioms populiacijoms.

Aplinkos ministerijos atstovė Laura Janulaitienė primena, kad šis augalas prieš keletą metų buvo įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą, tačiau atsistačius populiacijai nuspręsta jo nebesaugoti. Visgi 2022 m., stebint neatsakingą augalo rinkimą, jam nustatytas apribojimas rinkti iš gamtos siekiant parduoti.

Tai reiškia, kad meškinį česnaką draudžiama parduoti, transportuoti ar laikyti norint parduoti, siūlyti parduoti, jeigu jis nuskintas, išrautas ar kitaip paimtas jo natūralaus paplitimo vietose. Jo galima pasirinkti tik savo reikmėms, įvertinus, ar tai nepadarys žalos augalui. Pasitaiko, kai meškinių česnakų  prisiskinama maišais, bet dalis nesunaudojama, supūva ir yra išmetami.

Meškinis česnakas – vienintelis Lietuvoje miškuose augantis česnakų genties atstovas. Jo lapeliai prasikala kai medžiai dar nesulapoję, kol aukštaūgės žolės neužstoja saulės. Netrukus pasirodo žiedynstiebiai, iškeliantys baltus žvaigždiškus žiedus. Augalo vegetacija baigiasi vasaros pradžioje, žiemoti lieka svogūnėliai. Plinta daugiausia sėklomis, dalį kurių išnešioja skruzdėlės, šiek tiek dauginasi svogūnėliais.

Administracinių nusižengimų kodeksas nesilaikantiems nustatyto draudimo asmenims numato baudą nuo 10 iki 30 eurų, o juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 70 iki 140 eurų.

AM inf.