Pratęstas terminas atnaujinti automobilių vaistinėles

Dėl karo Ukrainoje sutrikus gamybos ir logistikos procesams stebimas atnaujintos komplektacijos pirmosios pagalbos rinkinių trūkumas.

Todėl Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) atidėjo terminą, iki kurio vairuotojai turėtų atnaujinti vaistinėles savo automobiliuose, iki 2023 m. liepos 1 d.
Poreikis atnaujinti pirmosios pagalbos rinkinį kilo dėl to, kad jo sudėtis nesikeitė 18 metų, o per tiek laiko pasikeitė pirmosios pagalbos teikimo principai.

Atnaujintos sudėties rinkinyje atsiranda spaudžiamasis tvarstis, ledo maišeliai, turniketai, skirti arteriniam kraujavimui stabdyti, ir vienkartinė veido kaukė dirbtinio kvėpavimo atlikimui.
Pirmosios pagalbos mokymų metu vairuotojai jau mokomi naudotis naujos sudėties pirmosios pagalbos rinkinio priemonėmis.

SAM atkreipia dėmesį, kad vairuotojai, turintys pirmosios pagalbos rinkinius, atnaujintus po 2019 m. sausio 1 d., turi tik papildyti vaistinėlių rinkinį 2 turniketais. Jei vaistinėlės rinkinys pirktas anksčiau, vairuotojas privalo įsigyti naują.

Rinkiniuose esančios medicinos priemonės turi būti paženklintos privalomu atitikties ženklu CE, kuris patvirtina, kad gamintojas laikosi nustatytų saugos reikalavimų ir užtikrina, kad medicinos priemonė yra saugi, naudojant ją pagal paskirtį ir laikantis instrukcijos. Perkant medicinos priemones iš ne Europos Sąjungos gamintojų reikia pasidomėti, ar jos tinkamai paženklintos, ar gamintojas yra registruotas ES, ar turi reikiamus sertifikatus ir ar jie galioja. Neatitinkančios reikalavimų medicinos priemonės turėtų būti neįleidžiamos į Lietuvos rinką.

Pirmosios pagalbos rinkinyje, skirtame automobiliams ir geležinkelių transportui, turi būti: sterilūs įvairių dydžių pleistrai; pleistras (ruloninis); sterilus spaudžiamasis tvarstis, kurio sterilus padelis ne mažesnis kaip 10 cm x 10 cm, pats tvarstis ne mažesnis kaip 15 cm x ir 180 cm; nesterilus tvarstis; palaikomasis trikampio formos tvarstis; pirmosios pagalbos žirklės; speciali antklodė, skirta paguldyti ar apkloti nukentėjusįjį, ne mažesnė kaip 130 cm x 200 cm; sterilus žaizdų tvarstis, ne mažesnis kaip 5 cm x 10 cm; vienkartinės medicininės pirštinės; vienkartinės apsauginės plėvelės / pirmos pagalbos gaivinimo kaukės dirbtiniam kvėpavimui atlikti; vienkartinis šalčio maišelis; turniketas, skirtas stipriam (masyviam) kraujavimui galūnėse (rankose, kojose) stabdyti; atmintinė – pirmosios pagalbos teikimo aprašymas, turniketo naudojimo taisyklės.