Prekeivių žmonėmis auka – 16-metis saugiškis

Prekeiviu zmonemis sulaikymas 0405Naktį į penktadienį Šilutės rajone įvykdytos policijos operacijos metu buvo sulaikyta prekyba žmonėmis įtariama nusikalstama grupuotė.

Šilutės rajono policijos komisariato kriminalistai, dirbdami kartu su Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Organizuoto nusikalstamumo tyrimo skyriaus pareigūnais, užkirto kelią nusikaltėlių bandymui į užsienį prievarta išvežti šešiolikmetį jaunuolį iš Saugų, kuris ten būtų turėjęs vogti.

Paauglys pats paprašė policijos pagalbos

Policijos departamentas pranešė, jog į Tauragės apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą kreipėsi šešiolikmetis, kuris pareiškė, kad yra prekybos žmonėmis auka – jį prievarta ketina išvežti į užsienį.

Surinkę pakankamai duomenų apie pasikėsinimą įvykdyti sunkų nusikaltimą, penktadienį paryčiais, apie 4.30 val., policijos pareigūnai organizavo grupuotės narių sulaikymą. Net kelios policijos pasalos buvo organizuotos Klaipėdos rajone, jų metu buvo sulaikytas lengvasis automobilis ir juo vykę du Šilutės rajono gyventojai, įtariami prekyba žmonėmis. Vyrai sulaikymo metu buvo ginkluoti.

Tuo pačiu metu pareigūnai, pasitelkę Klaipėdos rajono policijos komisariato patrulių ekipažą, sustabdė ir mikroautobusą, kuriame buvo gabenami du jaunuoliai.

Atliekant asmens kratas pas vieną iš įtariamųjų rasta, kaip įtariama, narkotinių medžiagų.

Iš pradžių manyta, kad asmenys organizavo abiejų jaunuolių prievartinį išvežimą į Vakarų Europos valstybes nusikalstamoms veikoms vykdyti. Vėliau paaiškėjo, kad šioje byloje nukentėjusysis yra vienas – nepilnametis šilutiškis.

Jis pareigūnams pasakojo, kad pažįstamas jaunuolis, grasindamas panaudoti fizinį smurtą, prievarta jį įsodino į mikroautobusą ir norėjo išvežti priverstinam darbui į Angliją.

Du prekeiviai suimti

Dėl įvykio Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Šilutės rajono policijos komisariate atliekamas ikiteisminis tyrimas. Iš viso dėl šio nusikaltimo sulaikyti 4 šilutiškiai, kurių jauniausiam – 19 metų, vyriausiam – 26-eri.

Du įtariamieji suimti, kitiems dviem paskirta kardomoji priemonė – neišvykti iš gyvenamosios vietos.

Vaikus verčia elgetauti ir vogti

Respublikinėje žiniasklaidoje iki šiol dėl tokios prekybos žmonėmis (kai nepilnamečiai prievarta išvežami vogti į užsienio šalis) garsėjo Tauragės rajonas.

„Tauragiškiai 33 metų Sergėjus Šavrinas ir 27 metų Valdas Laugalys dar tebesėdi Bergeno kalėjime už tai, kad nepilnamečius vežė vogti į Norvegiją. Šie bedarbiai surankiodavo vaikus iš nepasiturinčių lietuvių šeimų.

Jie išnaudojo nepilnamečius versdami juos elgetauti ir vogti.

Užsienyje kaltinamieji sąmoningai laikė nepilnamečius apgailėtinomis sąlygomis – be pinigų, kad jie negalėtų pasprukti.
Paaugliai visiškai priklausė nuo juos išvežusių asmenų – nakvojo palapinėse arba automobilyje, neturėjo pinigų net maistui ir nežinojo, kur kreiptis pagalbos. Be to, nemokėjo nei norvegų, nei anglų kalbų.

Nuo 2009-ųjų birželio iki spalio S.Šavrinas su V.Laugaliu iš Tauragės į Norvegiją pirmiausia išgabeno tris mergaites ir vieną vaikiną.

Nepilnametėms buvo parūpintos folija išklotos rankinės, kad nešant vogtas prekes iš parduotuvių jų neužfiksuotų prietaisai.
Kartais vaikai nakvodavo S.Šavrino namuose Sotroje. Tačiau dažniausiai jų galimybės palaikyti švarą ir laikytis higienos buvo katastrofiškos – jie paskubomis prausdavosi degalinėse. Nepilnamečiai buvo verčiami vogti kiekvieną dieną, išskyrus sekmadienius. Jie nieko nežinojo apie Norvegijoje veikiančias pagalbos tarnybas.

Vienai mergaičių už vagystes buvo pažadėtas tūkstantis litų, bet alkoholiu piktnaudžiaujančiai jos motinai sumokėta tik 100 litų. Paauglė nusikaltėlių bijojo ir netikėjo, jog galės grįžti į Lietuvą, jeigu atsisakys vogti. Jos bendraamžė tikėjosi užsidirbti Norvegijoje, kad galėtų lankyti mokyklą.

Kai mergaitės neatlaikydavo psichologinės įtampos, V.Laugalys grasindavo, kad neparveš jų į Lietuvą, jei jos neužsidirbs pinigų atgaliniam bilietui.

S.Šavrinas vienai jų grasino, kad įmes į vandenį, jei ji atsisakys vogti. Viena mergaitė bandė žudytis Stavangerio areštinėje, kai ją sulaikė vagiančią.

Trečią merginą, iš parduotuvės parnešusią per mažai prekių, V.Laugalys gąsdino, jog jai teks bėgti paskui automobilį, nes jis neparvešiąs jos į Lietuvą.

Pareigūnų sulaikyta mergina maldavo, kad būtų palikta Norvegijoje, nes bijojo, kad Lietuvoje abu vyrai jai keršys už tai, kad buvo pagauta vagiant ir prisipažino, kas buvo vagysčių organizatoriai“, – prieš mėnesį rašė žurnalistė Audronė Urbonaitė (lrytas.lt).

Pasak Tauragės AVPK spaudos atstovės Simonos Šniauštaitės, pastarasis išaiškintas prekybos žmonėmis atvejis rodo, kad nepilnamečiams toks pavojus gresia ir Šilutėje, ir, tikriausiai, kituose rajonuose.

Video reportažą apie šį įvykį galite žiūrėti čia.