Prekyboje – prastomis sąlygomis laikomų vištų kiaušiniai

batthens05 300_1„Dar pernai didieji Lietuvos prekybos tinklai viešai skelbė apie siekį prekiauti tik ant kraiko ar laisvai laikomų vištų kiaušiniais, o dabar pardavinėja iš Ukrainos įvežamus kiaušinius, kuriuos dėjusios vištos laikomos narvuose, neatsižvelgiant į ES reikalavimus. Šios vištos patiria kančias – joms narvuose skiriama 30 % mažiau ploto, nei pagal ES reikalavimus, nėra kartelių tupėti, nenumatyta minimalaus narvo aukščio, nagų dildinimo ir pasikapstymo įrangos. Taip pat niekas negali garantuoti, jog Ukrainos paukštynuose taikomi tokie pat aukšti maisto saugos, kokybės bei sanitarijos reikalavimai, kaip ES“, – sako asociacijos vadovas Vytautas Tėvelis.

Pasak V. Tėvelio, apie tai, kad vištos laikomos neatsižvelgiant į ES reikalavimus, pirkėjai tegali sužinoti perskaitę užrašą nedidelėmis raidėmis ant kiaušinių pakuotės – „ne EB standartas“, tačiau tik retam pirkėjui aišku, kas slepiasi po šiuo užrašu.

„Tai iš trečiosios šalies be muitų tarifų įvežama žemesnių standartų produkcija, tad natūralu, kad jų kaina žemesnė. Visgi manome, kad tiek reguliuojančios institucijos, tiek socialiai atsakingi prekybos tinklai turėtų užtikrinti, jog Lietuvos vartotojams būtų siūlomi vienodai aukštos kokybės produktai. O dabar situacija tokia, kad vienodi reikalavimai netaikomi nei paukščių gerovei, nei kiaušinių kokybei. Pavyzdžiui, Lietuvos vištų-dedeklių laikytojai kiaušinių dėjimo metu praktiškai nenaudoja antibiotikų, o daugelis trečiųjų šalių apskritai neriboja antimikrobinių medžiagų naudojimo“, – sako asociacijos vadovas.

Jo teigimu, prekybos tinklai tokiais kiaušiniais susivilioja dėl mažesnės kainos, kuri pasiekiama vištų gerovės sąskaita. Dėl to su importuojamais kiaušiniais sunku konkuruoti Lietuvos vištų augintojams.

Pernai visi didieji Lietuvos prekybos tinklai paskelbė, kad iki 2025-ųjų atsisakys 3 numerio vištų kiaušinių, kurios laikomos narvuose. „Lidl Lietuva“ taip pat pranešė, kad 3 nr. kiaušinių nebenaudos ir privataus savo prekės ženklo gaminiuose.

ES laikomų vištų pakuotės žymimos skaičiais 0, 1, 2 arba 3. 3 reiškia, kad kiaušinį padėjusi višta laikoma pagal ES reikalavimus pagerintame narve, 2 – ant kraiko, 1 – laisvai, o 0 – kad kiaušiniai ekologiški.