Prekybos bendrovės „Egmina“ vadovai: „Verslui nieko nėra blogiau nei besikeičiantys įstatymai“

EGMINA BALTUTISVerslininkai, tyliai ariantys savo vagą ir nesigiriantys net tada, kai išdalija kalnus dovanų. Taip norisi apibūdinti jau gerus porą dešimtmečių visame Šilutės ir dalyje Klaipėdos rajono parduotuves turinčios UAB „Egmina“ vadovus Remigijų Baltutį ir Česlovą Barauską.

Ir šįkart apie išdalintas dovanas sužinojome tik todėl, kad loterijoje dalyvavusi ir solidų prizą laimėjusi šeima paprašė surašyti padėką šios įmonės vadovams.

Kalbantis su verslininkais, pokalbis pasisuko apie iššūkius verslui šiandienos sąlygomis.

10 parduotuvių, daugiau nei pusšimtis darbuotojų

Lygiaverčiai verslo partneriai R.Baltutis ir Č.Barauskas pirmąją maisto prekių parduotuvę Vainute atidarė prieš daugiau nei 20 metų. Bene prieš 18 metų duris atvėrė ir parduotuvė Šilutėje, o vėliau – prekybos taškai daugelyje rajono seniūnijų.

Jau keliolika metų „Egminos“ parduotuvėse būtiniausių prekių ieško ir Juknaičių, Gardamo, Inkaklių, Saugų, Grabupių, Bikavėnų gyventojai, o kelis pastaruosius metus „Egminos“ parduotuvės veikia ir Priekulėje bei Agluonėnuose.

Įdarbinta daugiau nei pusšimtis žmonių, iki 3 milijonų eurų (be PVM) pelno siekianti metinė apyvarta, beveik po 10 tūkstančių kas mėnesį atiduodama pridėtinės vertės ir „Sodros“ mokesčių – tokie skaičiai „Egminoje“ nekinta jau keleri metai.

Tiesa, kai kolektyvas moteriškas, anot R.Baltučio, nuolat tenka spręsti įvairias situacijas: juk moterys ir motinystės atostogų išeina, ir šeimos narius slaugo, tad tenka ieškoti pamainos. Būna ir taip, kad darbuotojos praneša išvykstančios ieškoti sotesnės duonos į užsienį, bet po kurio laiko vėl grįžta į savo ankstesnes pareigas.

Bus dar viena parduotuvėegmina parduotuve

Šiuo metu bendrovei priklauso 10 parduotuvių tinklas, bet tokį vadinti stambesniu, anot R.Baltučio, galima tik kalbant apie vieno rajono mastelius. Tuo tarpu respublikos mastu tai yra maža įmonė, kuriai neretai tenka susidurti su didžiųjų gamintojų ir tiekėjų nesiskaitymu.

Ilgamečiai mūsų prekybininkai pasakoja, jog toks požiūris akivaizdus ir tuomet, kai tenka derėtis dėl nuolaidų, ir kai į miestą atvežamos prekės: jos dažniausiai iškraunamos tiesiog vienoje vietoje, ir išvežioti po atskiras parduotuves tiekėjai nesivargina.

Vis dėlto prekybininkai žada, jog šiemet rudeniop vienoje rajono seniūnijoje duris atsvers dar viena tinklo parduotuvė. Kur tai bus, jie neskuba atskleisti.

Dar labiau plėsti prekybos tinklą kol kas nenumato, nes plėtros planus, anot R.Baltučio, reikia atidžiai apsvarstyti.

Anksčiau „Egmina“ kitoms įstaigoms tiekdavo jų užsakytas prekes, bet šios paslaugos atsisakė. Anot verslininkų, kai savo prekes suskubo vežioti patys gamintojai, tokia veikla nebeapsimokėjo.

Labdarai ir dovanoms – dešimtys tūkstančių

Išgirdęs, jog perduodame dėkingos pirkėjos padėką, R.Baltutis nepraleidžia progos pats padėkoti visiems žmonėms, perkantiems „Egminos“ parduotuvėse.

„Esame dėkingi visiems savo pirkėjams, kurie mus vertina, kurie ateina į mūsų parduotuves ir palaiko savo kraštiečius. Be jūsų nebūtų ir mūsų“, – sako verslininkas.

Atsidėkodama pirkėjams „Egmina“ nuolat remia įvairias seniūnijų ir bendruomenių iniciatyvas, visų didžiųjų švenčių progomis nuolat gabena dovanas gausiam būriui skurdžiau gyvenančių žmonių. „Egminos“ vadovai visada prisideda ir organizuojant vietines seniūnijų šventes – joms baigiantis dangų dažniausiai nušviečia būtent šios įmonės dovanoti fejerverkai.

Visų paremtųjų padėkos raštai rado vietą „Egminos“ vadovų kabinete ir jų čia tiek, kad suskaičiuoti vargiai pavyktų.

Tarp jų – ir prieš kelerius metus Šilutės Rotary klubo įteikta H.Šojaus statulėlė už labdaringą ir mecenavimo veiklą.

Dar viena padėkos pirkėjams forma – nuo pat „Egminos“ įkūrimo organizuojamos šventinės loterijos. Kasmet 2 kartus per metus – Kalėdų ir Velykų proga, o pastarąjį dešimtmetį – jau kartu su „AVS prekybos“ tinklu, „Egmina“ skelbia žaidimus, kurių metu išdalijama 15-20 vertingų prizų. Tai televizoriai, dulkių siurbliai, lygintuvai ir kiti elektros prietaisai, planšetės, navigacijos įrenginiai, dviračiai ir magnetolos, palapinės, kepsninės ir daug kitų kasdienybėje nepakeičiamų daiktų.

Kiek tiems prizams jau išleido pinigų, verslininkai irgi niekada neskaičiavo, bet susidarytų, ko gero, keliasdešimties tūkstančių eurų suma.

Štai ir šiemetinės Velykų loterijos dalyviams tereikėjo pirkti prekių už 9,99 euro, o tarp jų – vieną loterijos ženklu pažymėtą prekę, nepamiršti užpildyti ir į žaidimo urną įmesti pirkimo čekį, ir jie jau dalyvavo žaidime.

Verslininkai vertinami it kenkėjai

Šiuo metu „Egminos“ vadovai, kaip, ko gero, ir visos šalies gyventojai, atidžiai seka valdančiųjų polemiką dėl alkoholio įstatymo pataisų.

Anot R.Baltučio, jei išties bus taip, kaip planuojama, jei bus suvaržyta prekyba, tai kaimų parduotuvėse beliks trumpinti darbo valandas ir atleisti darbuotojus.

„Juk neužkrausime kaimo parduotuvių lentynų kokiais nors „Gucci“ rūbais ar „Chanel“ kvepalų buteliukais – tokių prekių sodiečiams nereikia. Valstybės vadovai įrodinėja, kad prekybininkai patys turi sugalvoti, kuo jie prekiaus ateityje. Bet mes jau seniai sugalvojome, tereikėtų, kad valdžia mums bent minimaliai padėtų ar nors netrukdytų“, – kalbėjo verslininkas.

Anot jo, verslui nieko nėra baisiau negu valdžių ir įstatymų nepastovumas, kai vienos kitą keičiančios valdžios kartu keičia ir visas tvarkas. Tai labiausiai trukdo verslo plėtrai. O dabartinė situacija Lietuvoje – kaip tik tokia.

Štai pernai apie 70 000 eurų investuodami į Gardamo parduotuvę verslininkai dar nežinojo, kad pasikeitus valdžioms gali tekti svarstyti ne apie plėtrą ir naujas investicijas, o apie verslo apimčių mažinimą.

„Dabar mes, Lietuvos verslininkai, dažnai sulaukiame tokių vertinimų lyg būtume didžiausi išnaudotojai, besistengiantys pakenkti ir valstybei, ir savo darbuotojams“, – reziumuoja R.Baltutis ir Č.Barauskas.