Prekybos gyvūnais augintiniais reikalavimai

1562-cute-little-catŠilutės valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad prekiauti gyvūnais augintiniais (šunimis, katėmis, šeškais) galima tik Savivaldybės patvirtintose ir su Šilutės VMVT suderintose vietose.

Šiuo metu rajone tokių vietų nėra.

Gyvūnus veisti galima tik įregistravus veiklą

Galima parduoti (dovanoti) tik kliniškai sveikus gyvūnus, kurie yra suvakcinuoti nuo pasiutligės ir yra dehelmintizuoti (apruošti vaistais nuo kirminų) ir turi tai įrodančius dokumentus.

Kovinių ir pavojingų šunų veislių sąraše esančius gyvūnus (amerikiečių pitbulterjeras, amerikiečių Stafordšyro terjeras, Stafordšyro bulterjeras, amerikiečių buldogas, Argentinos dogas, Fila Brasileiro (Brazilų mastifas), kangalas (turkų aviganis), Kaukazo aviganis, Pietų Rusijos aviganis) parduoti ar perduoti galima tik leidimą turinčiam asmeniui.

Kovinius šunis, kovinių ir pavojingų šunų mišrūnus bei pavojingus šunis laikyti daugiabučiuose namuose draudžiama.

Asmenys, norintys užsiimti komerciniu gyvūnų veisimu, turi kreiptis į Šilutės VMVT. Atitikus patvirtintus veterinarijos reikalavimus gyvūnų augintinių veisėjams bus suteiktas veterinarinis patvirtinimas. Tokiu atveju, jeigu gyvūnas augintinis laikomas gyvenamosiose patalpose ir užsiimama veisimu, užtikrinant minimalius gyvūnų gerovės reikalavimus (tinkamos ploto normos, pašaras, vanduo, turimas kaimynų sutikimas) Veterinarijos tarnyba veiklą įregistruos.

Gyvūno pardavėjas turi įsitikinti, kad gyvūno pirkėjas sugebės tinkamai pasirūpinti įsigytu gyvūnu, ateityje nepadarys jo bešeimininkiu. Už sąmoningą gyvūno padarymą bešeimininkiu ar bepriežiūriu asmeniui taikomos administracinio poveikio priemonės.

Gyvūnus dovanoti kaip prizus parodų, mugių, varžybų ir kitų renginių metu draudžiama.

Būtinos mikroschemos, vakcinacijos

Bešeimininkių ar bepriežiūrių gyvūnų augintinių situacija Šilutės rajone yra stebima. Situacija turėtų pagerėti nuo 2016 m. sausio 1 d., kuomet visi Lietuvos Respublikoje laikomi gyvūnai augintiniai turės būti paženklinti mikroschema ir užregistruoti Gyvūnų augintinių registro duomenų bazėje.

Gyvūnų augintinių laikytojai turėtų nepamiršti laiku vakcinuoti gyvūną nuo pasiutligės – ne rečiau 1 kartą per metus (jeigu kitaip nenurodė veterinarijos gydytojas ar vakcinos gamintojas).

Gyvūno vakcinaciją ir kitas veterinarines procedūras gali atlikti tik veterinarijos gydytojas, turintis galiojančią licenciją, leidžiančią verstis veterinarine praktika.

Šunimis, katėms rekomenduojama reguliariai atlikti dehelmintizaciją – 1 kartą per 3 mėnesius (jei vaisto instrukcijoje nenurodyta kitaip).

5 gyvūnų laisvės

Gyvūno laikytojas taip pat turi užtikrinti tinkamas gyvūnų laikymo sąlygas ir laikytis minimalių gyvūnų gerovės principų, kurie buvo suformuoti Jungtinėje Karalystėje ir tapo žinomi kaip „5 gyvūnų laisvės“.

* Laisvė nuo troškulio ir alkio. Turėti priėjimą prie gėlo vandens, pašaro atsižvelgiant į gyvūno rūšį, amžių, fiziologinę būklę ir, kad būtų patenkintas vandens ir maisto medžiagų kiekis gyvūno normaliai kondicijai ir sveikatingumui palaikyti.

* Laisvė nuo nepatogumo. Užtikrinti tinkamą aplinką, įskaitant pastogę, apsaugą nuo nepalankių oro sąlygų.

* Laisvė nuo skausmo, sužalojimo ir ligos. Gyvūnams turėtų būti suteikiama veterinarinė pagalba, įskaitant prevencines priemones nuo ligų ir sužalojimų.

* Laisvė išreikšti normalų elgesį. Atsižvelgiant į gyvūno rūšį, jis turi turėti galimybę natūraliai elgtis, turėti pakankamai erdvės judėjimui, turėti galimybę turėti socialinius ryšius su kitais gyvūnais.

* Laisvė nuo baimės ir streso. Gyvūnai turi būti prižiūrimi ir laikomi tokiomis sąlygomis, kad išvengtų bereikalingo streso.

Džiaudžiama keisti gyvūno išvaizdą, betiksliai veisti

Primename, kad veterinarinės procedūros, siekiant pakeisti gyvūnų išvaizdą ar gyvūnų fiziologines funkcijas draudžiamos – gyvūnams augintiniams negalima trumpinti ausų, uodegų, šalinti nagų. Šie veiksmai yra priskiriami žiauriam elgesiui su gyvūnais ir prilyginami jų kankinimui, už kuriuos asmenys traukiami administracinėn ar baudžiamojon atsakomybėn.

Valstybės išsivystymo lygį parodo tai, kaip ji sugeba apsaugoti pačias bejėgiškiausias būtybes – vaikus, senelius ir gyvūnus.

Ši norma svarbiausia siekiant užtikrinti, kad gyvūnų augintinių savininkai rūpintųsi savo augintiniais ir jų tyčia ar netyčia neveistų, nes tokio betikslio veisimo rezultatai – dešimtys tūkstančių benamių ir beglobių gyvūnų išmestų į gatves, dešimtys tūkstančių žuvusių keliuose po mašinų ratais, šimtai tapusių sadistų žiaurumo aukomis, dešimtys tonų nužudytų valstybiniuose gyvūnų globos namuose.

Šilutės VMVT tikisi, kad rajono gyvūnų laikytojai ir toliau laikysis galiojančių teisės aktų dėl gyvūnų gerovės reikalavimų ir tobulės kartu su mūsų tarnyba.